سازمان هواشناسی هشدار داد

بارش برف در ۲۳ استان

بارش برف در ۲۳ استان

به گزارش کونفه سازمان هواشناسی نسبت به بارش برف و کاهش دما اخطار داد و سفارش هایی را برای محافظت از محصولات کشاورزی ارائه کرد.به گزارش کونفه به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ با اشاره به ادامه فعالیت سامانه بارشی آورده است: بارش برف، وزش باد شدید، کاهش محسوس دما و کولاک برف امروز (۱۵ دی ماه) برای استانهای خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، مازندران، گلستان، زنجان، همدان، قم، مرکزی، شمال شرق خوزستان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، شمال فارس، چهارمحال و بختیاری، یزد، قزوین، اصفهان، شرق هرمزگان، کرمان، ارتفاعات و دامنه سمنان، تهران و البرز و فردا (۱۶ دی ماه) برای استانهای خراسان رضوی، ارتفاعات کرمان و شرق هرمزگان پیشبینی می شود.

در این شرایط جوی پدیده مه، لغزندگی و کاهش دید بخصوص در جاده های کوهستانی، کاهش محسوس دما، احتمال صدمه رسیدن به ماشین آلات کشاورزی، اختلال در عملیات عمرانی و احتمال تاخیر در پرواز وجود دارد ازاین رو سازمان هواشناسی نسبت به پرهیز از سفرهای غیر ضروری و در صورت سفر به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی، احتیاط در صعود به ارتفاعات، احتیاط در جابجایی عشایر کوچ رو، عدم بتن ریزی، مدیریت در مصرف انرژی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم برای حفظ ماشین آلات کشاورزی و آمادگی دستگاههای امدادی سفارش می کند.

سازمان هواشناسی با صدور اخطار زردرنگ دیگری آورده است: وزش باد شدید توام با کاهش دما امروز (۱۵ دی ماه) برای استانهای سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد و هرمزگان، پنج شنبه (۱۶ دی ماه) برای استانهای خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، شرق کرمان، شرق یزد، شرق هرمزگان و جمعه (۱۷ دی ماه) برای استانهای سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان خسارت به سالن ها و تاسیسات گلخانه ای و احتمال شکستن شاخه های درختان دور از انتظار نیست.

بر اساس سفارش سازمان هواشناسی استقامت نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در مقابل باد، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی، استقامت و ترمیم سقف و سازه های گلخانه ها، عایق بندی و محافظت از کندوها، خودداری از انجام آبیاری جهت پیشگیری از سست شدن ریشه گیاهان به علت باد، عدم استقرار ماشین آلات کشاورزی و نهاده های کشاورزی روی زمین، عدم آهک پاشی در استخرها و مزارع خاکی پرورش ماهی و میگو که آب آن تخلیه شده به علت وزش باد شدید مد نظر قرار گیرد.

سازمان هواشناسی همینطور سفارش می کند که دامداری ها نسبت به خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن درهای سالن ها اقدام نمایند.

به گزارش کونفه به نقل از ایسنا اخطار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1400/10/15
20:31:48
5.0 / 5
299
تگهای خبر: آب , دستگاه , سفر , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کونفه