یک درمان جدید برای کرونا سم مار افعی

یک درمان جدید برای کرونا سم مار افعی

به گزارش کونفه واحد مرکزی خبر نوشت: گروهی از پژوهشگران برزیلی دریافته اند که در زهر نوعی مار بومی این کشور مولکولی وجود دارد که از تکثیر ویروس کرونا در سلول های میمون جلوگیری می کند.


پژوهشگران برزیلی این یافته را اولین گام احتمالی در ساخت دارویی برای مقابله با ویروس کرونا می دانند. نتایج مطالعه این پژوهشگران که در تازه ترین شماره مجله علمی مولکول ها Molecules انتشار یافت، نشان داد مولکول تولید شده در بدن مار افعی جاراراکاسو توانایی ویروس کرونا را در تکثیر و تولید سلول های های جدید در بدن میمون، تا ۷۵ درصد مهار می کند.

رافائل گوایدو، استاد دانشگاه سائوپائولو و یکی از نویسندگان این مقاله اظهار داشت: "ما توانستیم نشان دهیم این مولکول موجود در سم مار افعی می تواند یک پروتئین بسیار مهم را در ویروس مهار کند. "
این مولکول یک پپتید یا زنجیره ای از اسیدهای آمینه است که می تواند بدون این که به سلول های دیگر لطمه بزند به آنزیمی به نام PLPro در کروناویروس متصل شود که در تکثیر ویروس نقش حیاتی دارد. گوایدو افزود این پپتید که قبلاً به سبب خاصیت های ضد باکتریایی خود شناخته شده است، می تواند در آزمایشگاه به روش سنتز تهیه شود و نیازی به نگهداری و پرورش مارها نیست.
جوزپه پوورتو، متخصص گیاه شناسی و مدیر مجموعه بیولوژیکی موسسه بوتانان در سائوپائولو اظهار داشت: "ما نگرانیم که مبادا افرادی مبادرت به شکار جاراراکاسو بکنند، با این تصور که می خواهند جهان را نجات دهند... این طور نیست! این خود سم افعی نیست که کروناویروس را درمان می کند. " دانشگاه ایالتی سائوپائولو نیز در این تحقیق مشارکت و همکاری داشته است، در بیانیه اعلام نمود پژوهشگران در مرحله بعد، کارآیی دوزهای مختلفی از این مولکول را بررسی و ارزیابی خواهند کرد و اینکه آیا می تواند در وهله اول از ورود ویروس به سلول ها پیشگیری کند. آنها امیدوارند بتوانند این ماده را در سلول های انسانی آزمایش کنند، اما زمان دقیقی برای این کارآزمایی ارائه نکردند.
مار جاراراکاسو یکی از بزرگترین مارهای افعی برزیل است که طول آن تا دو متر می رسد و زیستگاه آن مناطق جنگلی سواحل اقیانوس اطلس است. این نوع مار در بخش هایی از بولیوی، پاراگوئه و آرژانتین نیز یافت می شود. ۲۳۵۲۳۷


منبع:

1400/06/11
10:29:07
5.0 / 5
524
تگهای خبر: تخصص , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
کونفه