رییس دانشگاه علوم پزشكی بیرجند:

روند بستری بیماران كرونائی در خراسان جنوبی افزایشی است

روند بستری بیماران كرونائی در خراسان جنوبی افزایشی است

به گزارش کونفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: روند شناسایی موارد مثبت و بستری بیماران کرونائی استان خراسان جنوبی در خیز پنجم بیماری همچنان افزایشی است.


به گزارش کونفه به نقل از ایرنا "محمد دهقانی" روز شنبه در نشست ستاد استانی مدیریت کرونا که به ریاست استاندار خراسان جنوبی برگزار شد، اضافه کرد: هفته گذشته ۲۰۵ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری شدند که از نظر تعداد از مرز خیز چهارم هم گذشته است.
وی اظهار داشت: در رابطه با فاکتورهای متوسط روزانه بستری هم موارد مثبت روند افزایشی و سیر صعودی دارد و از نظر تحلیل سرعت شیوع بیماری هنوز بستری ها درحال افزایش است و به ثبات نرسیدیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: نمودار بیماری کووید ۱۹ بر طبق شاخص ها در خراسان جنوبی عمودی و درحال افزایش است که زنگ خطری برای وضعیت قرمز در سراسر استان است.
وی اضافه کرد: با وجود این که آمار بیماران و افراد بستری افزایش داشته است اما در شمار فوتی ها سیر نزولی را داریم.
دهقانی واکسیناسیون کرونا را در کاهش موارد مرگ و میر موثر دانست و اظهار داشت: از هفته گذشته میزان ورودی واکسن کرونا به کشور و به طبع آن استان بالا رفته و واکسیناسیون در ۲ مرکز تجمیعی غدیر و مدیریت بحران خیابان نرجس که هفته گذشته راه اندازی گردید، ادامه دارد.
وی گفت: مرکز سوم واکسیناسیون کرونا در بیرجند فردا در سالن ورزشی پردیس دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی خواهد شد که در افزایش سرعت واکسیناسیون موثر است.
دبیر ستاد استانی مدیریت کرونا با اعلان اینکه مراکز تجمیعی در شهرستان های فردوس، طبس و قاینات هم فعال می باشند اظهار داشت: تا حالا ۱۳۹ هزار دز واکسن کرونا وارد استان شده که نسبت به تزریق ۹۶ هزار دز اقدام کردیم.
وی از واکسینه شدن ۳۳.۵ درصد افراد بالای ۶۰ تا ۶۴ سال در استان آگاهی داد و اضافه کرد: این آمار برای گروه هدف ۶۵ تا ۶۹ سال ۴۴.۵ درصد، ۷۰ تا ۷۴ سال ۷۵ درصد، ۷۵ تا ۷۹ سال ۷۵ درصد و ۸۰ سال به بالا ۸۴ درصد رسیده است.
دهقانی بیان کرد: ازدحام جمعیت هفته گذشته در مراکز تجمیعی برگرفته از اختلال در سامانه ثبت نام بوده است که در یک روز برای پنج هزار نفر پیامک ارسال شده بود و مدیریت شد.
وی اظهار داشت: متاسفانه برخی افراد نوبت دریافت می کنند اما به مراکز برای دریافت واکسن مراجعه نمی کنند در صورتیکه ظرفیت برای واکسینه شدن پنج تا ۶ هزار نفر در روز وجود دارد و در یک روز توانستیم هشت هزار و ۸۷۰ دز واکسن را تزریق نماییم که یک رکورد است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اضافه کرد: افراد بالای ۷۰ سال نیاز به نوبت ندارند و می توانند هر زمان به مراکز مراجعه کنند پس درخواست داریم برای مدیریت بهتر واکسیناسیون مردم همراهی لازم را داشته باشند.
وی همین طور از بازدید ۲ هزار و ۳۳۵ واحد صنفی در هفته گذشته آگاهی داد و اظهار داشت: رعایت بهداشت در صنوف ۹۳ درصد، پروتکلهای بهداشتی ۸۳ درصد و استفاده از ماسک ۸۹ درصد بوده است که به ۱۳۲ صنف اخطار و سه مورد پلمب شده است.
دهقانی بیان کرد: در طول این مدت ۹۸ درصد پروتکل ها در ادارات رعایت شده و رعایت تهویه مناسب ۹۷ درصد و استفاده از ماسک ۹۸ درصد بوده است.
وی اظهار داشت: در تعطیلات گذشته برخی پروتکل ها شامل بازار دام، کشتارگاه ها، آرامستان ها، مراسم عزا و عروسی و نماز عید رعایت نشد و این مهم در رابطه با باشگاه های ورزشی و پمپ بنزین ها همچنان به قوت خود باقی است.
دبیر ستاد استانی مدیریت کرونا اضافه کرد: باشگاه ها از تهویه مناسب برخوردار نیستند و پمپ بنزین ها نسبت به تامین لوازم بهداشتی اقدام نمی کنند.
خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و هم اکنون شهرستان های بیرجند، قاینات، زیرکوه، طبس و نهبندان در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر)، سربیشه، درمیان و فردوس نارنجی (پرخطر) و بشرویه، خوسف و سرایان در وضعیت زرد (متوسط خطر) هستند.منبع:

1400/05/03
12:27:09
5.0 / 5
413
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کونفه