فرماندار:

وضعت كرونائی آمل درحال خارج شدن از كنترل است

وضعت كرونائی آمل درحال خارج شدن از كنترل است

به گزارش کونفه فرماندار آمل با بیان اینکه وضعیت کرونائی در این شهرستان بحرانی و درحال خارج شدن از کنترل است، اظهار داشت: آمارهای بستری و بیماران سرپایی آمل حدودا دو برابر شهرهای مشابه استان به لحاظ تراکم جمعیتی است.


به گزارش کونفه به نقل از ایرنا، علیرضا شریعت روز شنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا شهرستان از وضعیت کرونائی این شهرستان ابراز نگرانی کرد و اضافه کرد: متاسفانه آمار بیماران سرپایی در آمل به شدت افزایش پیدا کرده و از مرز یکهزار نفر در روز عبور کرده است.
وی با تکیه بر این که روند انتشار کرونا در شهرستان همچنان صعودی است و به ثبات نرسیده، افزود: اگر این تعداد بیماران سرپایی مبتلا به کرونا به بستری در بیمارستان نیازمند شوند و میزان ترخیص به اندازه پذیرش نباشد، شهرستان با چالش بزرگی رو به رو خواهد شد.
فرماندار آمل با اشاره به اینکه روز گذشته ۵۶ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های شهرستان بستری شدند، اظهار داشت: هم اکنون ۳۱۱ بیمار در بیمارستان های آمل بستری هستند و از فروردین ۹۹ تا امروز ۶۰۶ نفر نیز در شهرستان بر اثر مبتلاشدن به کووید ۱۹ جان باختند.
وی ضمن اشاره به این که تخت های بیمارستانی درحال پر شدن است، اضافه کرد: شاید ظرفیت بیمارستان را بتوان افزایش داد ولی تعداد زیاد بیمار، شرایط را برای کادر درمان سخت خواهد نمود و امکان افزایش خدمات و کادر درمان وجود ندارد.
شریعت به سرعت بالای انتقال کرونا هندی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: سرعت بالای این سویه از ویروس همه را غافل گیر کرده است و اگر پروتکلهای بهداشتی و فاصله گذاری رعایت نشود وضعیت شهرستان بحرانی خواهد شد.
نماینده عالی دولت در آمل با انتقاد از عادی انگاری حاکم بر این شهرستان، اضافه کرد: متاسفانه درصد بالایی از مردم گرفتار خود ایمن پنداری شده اند و فکر می کنند چون پس از گذشت یک سال به این بیماری مبتلا نشدند، دیگر مبتلا نخواهند شد یا عده ای نیز می پندارد با یک دفعه مبتلاشدن به ایمنی رسیدند.
وی میزان استفاده از ماسک در میان شهروندان آملی را به شدت پایین توصیف کرد و افزود: ماسک زدن در شهرستان به حداقل رسیده و فاصله گذاری نیز از بین رفته است و این وضعیت سبب شده که آمل به یکی از نگرانی های اصلی علوم پزشکی مازندران تبدیل گردد.
فرماندار اظهار داشت: ما مسئولین به خاطر سرعت پایین واکسیناسیون شرمنده مردم هستیم، ولی هم اکنون چاره ای جز رعایت پروتکل ها و عدم برگزاری تجمع نیست و باید با کمک هم از این شرایط قرمز خارج شویم.
وی همین طور خواهان تامین دستگاه اکسیژن ساز توسط خیرین شد و اضافه کرد: امیدواریم خیرین این دفعه نیز همانند گذشته به یاری شهرستان بیایند و کپسول اکسیژن ساز تهیه کنند و آنرا به هلال احمر تحویل دهند تا درصورت وقوع شرایط اضطراری این کپسول ها در اختیار مردم و بیمارستان ها قرار بگیرد.
تشدید محدودیت ها
فرماندار آمل همین طور از تشدید محدودیت ها در سطح شهرستان از امروز آگاهی داد و اظهار داشت: تمامی دستگاههای اجرائی باید برای خروج از این وضعیت همکاری کنند و اداره صنعت معدن و تجارت نیز بازدید های بیشتری داشته باشد و با جدیت بیشتر عمل کند.
وی با اشاره به اینکه شرایط کرونائی به شدت سخت و از کنترل خارج شده، اضافه کرد: در این شرایط تعارف با کسی معنا ندارد و همه باید از قوانین پیروی کنند و حتی مشاغل سطح یک درصورت تخلف از پروتکلهای بهداشتی پلمپ خواهند شد.
شریعت اظهار داشت: باز بودن قلیان سراها، باشگاه های ورزشی، تالارها و رستوران ها بیشترین عامل انتقال و انتشار ویروس هستند که باید کنترل و تعطیل شوند.
وی اضافه کرد: طی چند روز اخیر۱۲ واحد متخلف کرونائی همچون پنج واحد پذیرایی در جاده هراز، چهار باشگاه ورزشی و سه باب مغازه که از قوانین کرونائی پیروی نکردند، پلمپ شدند.
شهرستان آمل در تاریخ هشتم تیر ماه بعد از یک وقفه ۵۶ روزه باردیگر بعنوان نخستین شهرستان مازندران در موج پنجم به رنگ قرمز کرونائی بازگشت و همچنان نیز در وضعیت بسیار پرخطر کرونائی قرار دارد.
طبق رنگ بندی سامانه ماسک متعلق به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رنگ قرمز کرونائی آمل تیره تر از سایر مناطق دارای وضعیت قرمز مازندران است و حدودا به رنگ کبود نزدیک شده است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم روز گذشته در گفت و گو با ایرنا گفته بود که حدودا یک چهارم بیماران کرونائی سرپایی مراجعه کننده به مراکز درمانی مازندران از شهرستان آمل هستند.
آمل با اندکی بیش از ۴۰۰ هزار نفر جمعیت، سومین شهرستان پرجمعیت مازندران بعد از بابل و ساری است ولی از شروع انتشار کرونا در کشور تا حالا همیشه وضعیت بحرانی داشته است.

منبع:

1400/04/26
21:22:29
5.0 / 5
388
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
کونفه