عدم اجرای محدودیت های قرمز كرونایی در قائمشهر

عدم اجرای محدودیت های قرمز كرونایی در قائمشهر

به گزارش کونفه محدودیت های ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا در قائمشهر بعنوان یکی از شهرهای قرمز کرونایی مازندران اجرا نمی گردد و بازدیدهای میدانی خبرنگار ایرنا نشان داده است که مشاغل سطوح مختلف با گذشت چهار روز از ورود این شهرستان به رنگ بندی قرمز همچنان به فعالیت عادی خود ادامه می دهند.


به گزارش کونفه به نقل از ایرنا، قائمشهر یکی از چهار شهرستان مازندران است که بر مبنای ارزیابی ۱۱ تیر ماه سامانه ماسک متعلق به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفت. هرچند قرمزی قائمشهر طی چهار روز گذشته پررنگ تر شد و تعداد مناطق قرمز مازندران هم به ۹ شهرستان در تازه ترین ارزیابی سامانه ماسک افزایش پیدا کرد، ولی بازار قائمشهر بدون اعمال محدودیت های کرونایی فعالیت دارد.
بر اساس تعریف ستاد ملی مقابله با کرونا، در شهرستان هایی که وارد رنگ بندی قرمز کرونایی می شوند تنها مشاغل سطح یک مجاز به فعالیت هستند و ورود و خروج به این رنگ بندی هم با محدودیت همراه می شود.
بازدید های میدانی خبرنگار ایرنا طی روزهای گذشته بخصوص امروز سه شنبه نشان می هد که کسبه قائمشهر به صورت عادی فعالیت دارند و نظارتی هم برای پیشگیری از فعالیتشان وجود ندارد. این وضعیت سبب ایجاد شک و تردید در بین شهروندان قائمشهری نسبت به جدی بودن رنگ بندی قرمز کرونایی شهرستان شده است.
شهروندانی که خبرنگار ما با آنان گفت و گو کرد، این پرسش را مطرح می کردند که اگر وضعیت شهرستان قرمز است پس چرا از اعمال محدودیت های در رابطه با این رنگ در شهرستان همچون برای فعالیت مشاغل سطوح مختلف خبری نیست.
پیش از این رئیس شبکه بهداشت و درمان قائمشهر به ایرنا گفته بود که میانگین رعایت پروتکلهای کرونایی در این شهرستان به ۵۰ درصد رسیده است و نسبت به تداوم عادی انگاری شهروندان باراز نگرانی کرده بود.
کارشناسان بهداشت و درمان معتقدند برای کنترل شیوع کرونا سطح رعایت پروتکلهای بهداشتی بخصوص استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی باید به حدود ۹۰ درصد افزایش یابد.
با متخلفین برخورد می شود
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت قائمشهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در شرایط قرمز کرونایی تنها مشاغل سطح یک اجازه فعالیت دارند و مشاغل سطح ۲، ۳ و ۴ باید نسبت به بستن محل کسب و کارشان اقدام نمایند.
مجید ابراهیم نژاد اضافه کرد: جهت نظارت بر عملکرد بازار و اصناف پنج اکیپ متشکل از نمایندگان اتاق اصناف، صنعت، نماینده فرمانداری، بهداشت و نیروی انتظامی در دو نوبت بامداد و عصر درحال سرکشی و بازدید هستند و با متخلفین هم برخورد خواهد شد.
وی با بیان این که الان فعالیت تمامی تالارها و قهوه خانه ها ممنوع می باشد و رستوران ها هم تنها به صورت بیرون بر مجاز به فعالیت هستند، اظهار داشت: مشاغل سطح یک هم باید با رعایت پروتکلهای بهداشتی و استفاده از ماسک به مشتریان خدمات عرضه کنند و همینطور با اصنافی خودشان از زدن ماسک اجتناب کنند و یا به مشتریان بدون ماسک خدمات عرضه کنند، برخورد خواهد شد که کمترین آن جریمه نقدی خواهد بود.
ابراهیم نژاد با اشاره به اینکه طی چهار روز گذشته پنج واحد صنفی به علت عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی در قائمشهر پلمپ شد، اضافه کرد: از بازاریان و اصناف می خواهیم تا به منظور کنترل انتشار کرونا با بازرسان همکاری و نسبت به بستن مغازه هایشان اقدام نمایند تا بتوانیم از این وضعیت قرمز کرونایی خارج شویم.
بستری ۱۰۰ بیمار کرونایی
رئیس شبکه بهداشت و درمان قائمشهر هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه در وضعیت قرمز کرونایی تنها مشاغل سطح یک با رعایت پروتکل ها حق فعالیت دارند، اظهار داشت: بازرسان صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف باید نسبت به معرفی مشاغلی که شیوه نامه ابلاغی کرونا را رعایت نمی کنند، اقدام نمایند.
دکتر محمد گران اضافه کرد: متاسفانه تجمعات روند بستری بیماران کرونایی را در قائمشهر افزایش داده است بگونه ای که تنها در روز گذشته ۳۲ بیمار کرونایی جدید در بیمارستان های رازی و ولیعصر قائمشهر بستری شدند.
وی با بیان اینکه آمار بیماران بستری در بیمارستان های شهرستان به یکصد نفر رسید، نسبت به تشدید سرعت انتشار کرونا در این منطقه ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت: بیمارستان های قائمشهر تا روز گذشته کمتر از ۸۰ بیمار کرونایی بستری داشتند و با وجود ترخیص شدن برخی از آنها باز هم یکصد نفر دیگر امروز روی تخت های بیمارستان دوران تشدید بیماریشان را پشت سر می گذارند.
رئیس شبکه بهداشت قائمشهر با اظهار اینکه برای کاهش بستری بیماران کرونایی همه باید به شبکه بهداشت و کادر درمان کمک کنند، اضافه کرد: در خوشبینانه ترین حالت اگر تمامی استانداردها درمانی در کشور با حضور تمامی کادر درمانی رعایت شود، تنها ۲۵ درصد بر روند کنترل بیماری و تضمین سلامتی جامعه اثرگذار می باشد و ۷۵ درصد بقیه را مردم باید با رعایت پروتکلهای بهداشتی تأمین کنند.
فرماندار قائمشهر هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه ابلاغیه کرونایی در چارچوب دستورالعمل به اصناف و بازاریان اعلام شده است، اظهار داشت: از اصناف و بازاریان می خواهیم تا به منظور کنترل بیماری کرونا در این شهرستان نسبت به بستن مغازه های خود تا ۱۰ روز آینده اقدام نمایند.
یحی یوسف پور اضافه کرد: از همشهریان و اصناف تقاضای همکاری داریم تا بتوانیم از این شرایط کرونایی خارج شویم.
وی اظهار داشت: الان آمار بیماران بستری در بیمارستان های این شهرستان رو به افزایش است، بنا بر این از بازرسان و بخصوص حوزه بهداشت می خواهیم تا با جدیت بیشتری بر رعایت پروتکلهای بهداشتی همچون در بازار نظارت کنند.
بی توجهی به رعایت پروتکلهای بهداشتی توسط شهروندان و بی اعتنایی به محدودیت های در ارتباط با مشاغل سطوح مختلف در مازندران همچون قائمشهر در حالی است که طبق تازه ترین ارزیابی سامانه ماسک، تنها در ۷۲ ساعت گذشته رنگ زرد ۹ شهرستان استان به نارنجی یا قرمز تغییر یافته است. همینطور تعداد مناطق دارای رنگ قرمز مازندران هم از چهار به ۹ شهرستان افزایش پیدا کرده است.
طبق آخرین گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل الان بیشتر از یکهزار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند.


1400/04/16
12:31:20
5.0 / 5
581
تگهای خبر: آموزش , بازار , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کونفه