بار مالی شكستگی های استخوانی در ایران بیشتر از ۳ هزار میلیارد تومان است

بار مالی شكستگی های استخوانی در ایران بیشتر از ۳ هزار میلیارد تومان است

به گزارش کونفه رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: نتایج مطالعه اخیر نشان داده است که بار مالی ناشی از شکستگی و پوکی استخوان در ایران بسیار بالا است و این رقم سالانه بیشتر از ۳ هزار میلیارد تومان برآورد می شود.


دکتر افشین استوار روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا عنوان کرد: نزدیک به ۵۰ درصد این رقم در ارتباط با بروز شکستگی ها بر اثر پوکی استخوان است که رقم بسیار بالایی است.
وی، شکستگی ها را یکی از مهم ترین معضلات سلامت در کشور دانست و اظهار داشت: بروز شکستگی لگن در میان زنان ایرانی ۱۵۷ نفر در یکصد هزار نفر و در مردان هم ۱۳۸ نفر در یکصد هزار نفر است که نشان داده است بروز شکستگی در ایران بسیار بالا است.
استوار بیان داشت: ۵۰ درصد موارد شکستگی لگن در کسانی رخ می دهد که یکبار شکستگی را تجربه کرده اند. اگر این افراد بموقع شناسایی و درمان شوند، درصد قابل توجهی از شکستگی ها کاسته می شود.
وی تصریح کرد که حدودا اغلب کسانی که در کشور گرفتار شکستگی لگن می شوند و به مراکز درمانی رجوع می کنند، مداوا و مرخص می شوند، بدون این که بررسی پوکی استخوان روی آنان صورت گیرد. این روند با شدت قدری کمتر در کشورهای پیشرفته همچون کشورهای اروپایی هم مشاهده می شود.

نیمی از زنان بالای ۵۰ سال شکستگی را تجربه می کنند
وی افزود: قبلا از هر سه زن و پنج مرد بالای ۵۰ سال در دنیا یک نفر شکستگی را تجربه می کردند اما به علت تغییر در روند جمعیتی و همینطور افزایش شیوع عوامل خطر شکستگی سبب شده این مورد افزایش پیدا کرده و در حال حاضر از هر ۲ زن (نیمی از زنان) و از هر چهار مرد بالای ۵۰ سال یک نفر شکستگی را تجربه کنند.
رییس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: بروز این پیامد بسیار بالا بوده و باید مورد توجه جدی تری دست اندرکاران حوزه سلامت قرار گیرد.
استوار بیان داشت: شکستگی ها بخصوص شکستگی ناحیه لگن به شدت کیفیت زندگی را می کاهد و سبب وابستگی فرد به دیگران می شود و به عبارتی ناتوانی جدی در آنان بوجود می آورد.

۲۰ تا ۵۰ درصد موارد شکستگی لکن منجر به مرگ می شود
وی ضمن اشاره به این که خطر مرگ و میر در افرادی که گرفتار شکستگی لگن شده اند هم بالا است، اظهار داشت: ۲۰ تا ۵۰ درصد موارد شکستگی لگن منجر به مرگ می شود.
استوار اضافه کرد: برآورد اولیه که ما انجام دادیم نشان داد، این عدد در ایران به ۵۰ درصد نزدیک تر است، به عبارتی ریسک مرگ و میر برای سالمندانی که شکستگی لگن دارند، در کشور بسیار بالا است.

شیوع پوکی استخوان در ایران بالا است
وی ضمن اشاره به این که شیوع استئوپروز (پوکی استخوان) در ایران بالا است، اظهار داشت: ۸۰ درصد زنان ایرانی بالای ۷۵ سال گرفتار این بیماری هستند و در سنین ۶۰ سال این عدد به بیشتر از ۴۰ درصد می رسد که نشان دهنده شیوع بالای این بیماری است.
استوار اضافه کرد: پوکی استخوان از نظر اقتصادی هم بار زیادی بر نظام سلامت و خانواده ها بوجود می آورد. در آمریکا در سال ۲۰۱۸ این عدد ۵۲ میلیارد دلار برآورد شده است و برآورد می شود که در سال ۲۰۴۰ این عدد با ۸۳ درصد افزایش به حدود ۹۵ میلیارد دلار برسد.
وی افزود: برآورد اخیری که در اروپا انتشار یافته هم نشان داده است که نزدیک به ۳۷ میلیارد یورو بار اقتصادی ناشی از شکستگی و پوکی استخوان در این کشورها وجود دارد.
استوار عنوان کرد: سالانه نزدیک به ۱۷۳ هزار مورد شکستگی ناشی از پوکی استخوان در کشور داریم و بیشتر از چهار هزار مرگ به دلیل شکستگی ناشی از پوکی استخوان در کشور رخ می دهد. شکستگی ناشی از پوکی استخوان بار اقتصادی فراوانی را به نظام سلامت و خانواده ها تحمیل می کند.منبع:

1400/03/29
11:17:26
5.0 / 5
548
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
کونفه