تعطیلات خرداد، عادی انگاری اجتماعی و كمین كرونا در مازندران

تعطیلات خرداد، عادی انگاری اجتماعی و كمین كرونا در مازندران

به گزارش کونفه قرار داشتن مازندران در شیب نزولی نمودار تعداد مبتلایان به کرونا و سرعت مناسب این استان در کاهش تعداد مبتلایان در عین حال که خبری امیدوارکننده است، با عنایت به در پیش بودن تعطیلات نیمه خرداد و افزایش عادی انگاری جامعه نسبت به کرونا می تواند مازندران را در آستانه پیک پنجم کرونا قرار دهد.


به گزارش کونفه به نقل از ایرنا، کرونا در مازندران طی روزهای اخیر در مسیری رو به پایین قرار گرفته و وضعیت بیمارستان های این استان خوشبختانه روز به روز از نظر تعداد بستری شدگان کرونائی عادی تر می شود. اما بنظر می رسد افزایش رفت وآمدها، برگزاری محافل خانوادگی، برگزاری دورهمی ها و مهم تر از آن در پیش بودن تعطیلات نیمه خرداد می تواند این روند نزولی را متوقف نماید و یک دفعه دیگر مازندران را در راه رو به بالای نمودار مبتلایان و بستری شدگان کرونائی قرار دهد.
مروری بر آمارهای کرونائی مازندران از شروع شیوع این بیماری در این استان تا امروز نشان میدهد که این استان سابقه درگیر شدن با موج بعدی بیماری به فاصله کوتاهی بعد از آخر یک موج از کرونا را دارد و طبیعتا این اتفاق می تواند این دفعه هم رخ دهد.
فاصله قله موج های کرونا در مازندران
بر اساس تحلیل آمارهای شیوع ویروس کرونا در مازندران، جامعه این استان استعداد درگیر شدن با موج بعدی کرونا بلافاصله بعد از به انتها رسیدن یک موج را دارد. آمارهای موجود نشان میدهد که فاصله قله های موج اول تا دوم کرونا در مازندران ۲۰ هفته و در کشور ۱۸ هفته بود. یعنی تفاوت چندانی بین مازندران و سایر نقاط کشور از نظر قرار گرفتن در پیک بیماری و درنوردیدن دوره بعد از پیک اول وجود نداشت. حتی بعد از موج دوم کرونا در این استان، به سبب خیلی از اقدامات انجام شده، مازندران مقاومت بیشتری نسبت به سایر استانها در پیگیری از شیوع ویروس کرونا داشت.
فاصله پیک موج دوم تا بالاترین نقطه موج سوم در مازندران هشت هفته بیشتر از رقم کشوری بود. از پیک دوم کرونا در این استان تا بالاترین نقطه موج سوم کرونا ۲۴ هفته فاصله وجود داشت. اما این فاصله برای گستره کشوری ۱۶ هفته ثبت شده است. یعنی مازندران بعد از پیک دوم به سبب رعایت نکات بهداشتی و برخی سختگیری های اعمال شده توانست مقاومت بیشتری برای مهار کرونا و پیش گیری از وقوع موج سوم داشته باشد. اما پاییز پارینه و زمانی که تمام استانهای کشور روند صعودی داشتند و مازندران در وضعیت مناسبی قرار گرفت، عادی انگاری های اجتماعی و کم توجهی به کرونا سبب شد که مازندران دقیقا در زمانی که تمام استانهای کشور در روند نزولی مبتلا شدن به کرونا قرار گرفتند روی شیب صعودی کرونا قرار بگیرد.

مستعد بودن مازندران برای بازگشت سریع به وضععیت قرمز زمانی بیشتر نمایان می شود که به فاصله بین موج سوم و چهارم در این استان نگاه بیندازیم. فاصله بین پیک موج سوم و چهارم کرونا در مازندران سه ماه کمتر از فاصله بین موج سوم و چهارم کرونا در کشور بود. یعنی در شرایطی که بین پیک موج های سوم و چهارم کرونا در کشور ۲۴ هفته فاصله وجود داشت، مازندران فقط ۱۰ هفته بعد از پیک موج سوم به بالاترین نقطه درگیری با کرونا در موج چهارم رسید.
احتمال تکرار تجربه اسفند ۱۳۹۹
دهه سوم دی پارینه مازندران در بالاترین نقطه درگیری با کرونا در موج سوم همه گیری این بیماری قرار گرفت و در بهمن و اسفند وضعیت به مرور بهتر شد. آغاز واکسیناسیون در بهمن ماه و ادامه آن در اسفند از یک سو به سبب آسوده خاطر شدن تعدادی از شهروندان مازندران بر بی توجهی به نکات بهداشتی اثر گذاشت و از طرف دیگر هم موج سهل انگاری نسبت به پروتکلهای بهداشتی در نیمه دوم اسفند برای خرید شب عید و همین طور ورود پرتعداد مسافران نوروزی به این استان در صورتیکه کرونای انگلیسی این دفعه در کشور شایع شده بود، سبب شد که آمار مبتلایان و بستری شدگان در این استان ۱۰ هفته بعد از رسیدن به قله پیک سوم باردیگر افزایش شود تا مازندران بطور رسمی در پیک چهارم قرار بگیرد.
بررسی آمارهای موجود از شیوع ویروس کرونا در مازندران و تعداد بستری شدگان نشان میدهد که این استان هنوز به منطقه امن نزدیک نشده است. ضمن اینکه باتوجه به مشاهده سویه کرونای افریقایی در کشور و در پیش بودن تعطیلات نیمه خرداد نمی توان وقوع موج پنجم کرونا در مازندران را طی سه هفته آتی در صورت رعایت نکردن پروتکل ها دور از ذهن دانست.
مقاومت کرونای مازندران در کانال ۳۰۰
برای درک بهتر شرایط شکننده مازندران می توان نگاهی به پایین ترین آمار بستری شدگان کرونائی این استان بین موجه های کرونا داشت؛ بعد از اینکه مازندران موج اول کرونا را پشت سر گذاشت، مجموع تعداد بستری شدگان کرونا در مراکز درمانی این استان تا ۳۰۰ نفر در روز ۹ خرداد ۱۳۹۹ کم شد که کمترین تعداد بستری شدگان کرونائی در این استان از زمان گذر از قله موج اول کرونا در مازندران تا امروز است. از ۱۰ خرداد یک دفعه دیگر آمارهای بستری و مبتلا شدن در این استان افزایشی شد و در نهایت مازندران تیر و مرداد را در وضعیت بحرانی موج دوم کرونا با وضعیت قرمز گذراند.
بین موج های دوم و سوم کرونا در مازندران هم کمترین تعداد بستری شدگان ثبت شده در یک روز مربوط به ۱۱ مهر است که ۴۲۵ نفر در سراسر این استان بستری بودند و به مرور مازندران در روندی افزایشی موج سوم قرار گرفت. موجی که از میانه های مهر شروع شد و تا اواخر بهمن ادامه داشت.
در حالی که خیلی از شهروندان مازندران گمان می کردند باتوجه به آخر موج سوم در اوایل اسفند و خروج این استان از وضعیت قرمز، احیانا موج چهارم دو تا سه ماه دیگر گریبان استان را می گیرد و روند نزولی بستری شدگان تا اواخر فروردین ادامه دارد، از یکم فروردین روند صعودی کرونا در این استان شروع شد. پایین ترین تعداد بستری شدگان کرونائی در مازندران بعد از فروکش کردن موج سوم، ۳۰ اسفند به ثبت رسید که ۴۶۱ نفر بود.
حالا این احتمال وجود دارد که باتوجه به نزولی بودن تعداد بستری شدگان کرونائی در مازندران طی روزهای اخیر بار دیگر کرونا از غفلت اجتماعی و برپا شدن محافل خانوادگی استفاده نماید و مازندران را در وضعیت قرمز کرونائی قرار دهد. امروز –یکشنبه ۹ خرداد- آخرین آمار مجموع بستری شدگان کرونائی در مراکز درمانی مازندران ۳۹۲ نفر است که در ادامه سیر نزولی کرونا امیدوارکننده است. اما اگر تجربه نیمه دوم اسفند ۱۳۹۹ به کار گرفته نشود و حضور مسافران و کم توجهی شهروندان مازندران باز هم پررنگ باشد، احتمال اینکه این روند نزولی از دو هفته بعد در راه صعودی قرار بگیرد و زنگ موج پنجم به صدا در بیاید دور از ذهن نیست.
منبع:

1400/03/09
20:53:00
5.0 / 5
559
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
کونفه