واكسن كنزوگه به حدود 2 هزار داوطلب مازندرانی تزریق شد

واكسن كنزوگه به حدود 2 هزار داوطلب مازندرانی تزریق شد

آمار داوطلبان شرکت در مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی - کوبایی کنژوگه در مازندران از شنبه این هفته افزایش پیدا کرده و تعدادشان تا کنون به حدود ۹ هزار نفر رسیده است و حدود ۲ هزار نفر هم تابحال این واکسن را دریافت کرده اند.


به گزارش کونفه به نقل از ایرنا، مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن تولید مشترک انستیتوپاستور ایران و انستیتو فنیلای کوبا که ۲۲ اردیبهشت با تزریق اولین دُز آن به فرزند دکتر جلالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل شروع شد، به صورت همزمان در هشت شهر کشور برگزار می گردد و در ساری و بابل هم با روند افزایشی استقبال داوطلبان نسبت به روزهای نخست ادامه دارد.
تازه ترین آمار دانشگاه علوم پزشکی بابل و مازندران نشان می دهد، در حالیکه تا بامداد روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت در مجموع حدود یکهزار و ۲۰۰ نفر در شهرهای ساری و بابل واکسن کنژوگه را دریافت کرده بودند، تا لحظه تنظیم این گزارش به قول مسؤلان این دو دانشگاه تعداد داوطلبانی که در ساری و بابل این واکسن به آنها تزریق شد به ۲ هزار نفر رسیده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفتگو با خبرنگار ایرنا درباره آخرین وضعیت تزریق واکسن کنژوگه در چارچوب مرحله سوم کارآزمایی بالینی این واکسن اظهار نمود: بر مبنای آخرین گزارشی که آخر وقت کاری روز کشنبه ۲۶ اردیبهشت دریافت کردم، نزدیک به ۹۰۰ نفر در ساری این واکسن را دریافت نمودند که خوشبختانه هیچ عوارضی تا کنون مشاهده نشده است. پیشبینی می نماییم این تعداد تا آخر وقت امروز به رقمی بین یکهزار و ۱۰۰ تا یکهزار و ۲۰۰ نفر هم برسد.
دکتر قاسم اویس اظهار نمود: تا عصر روز گذشته بیشتر از سه هزار و ۷۰۰ نفر از شهر ساری جهت شرکت در این کارآزمایی ثبت نام کردند. علاوه بر این تعداد، حدود یکهزار نفر هم از شهرهای اطراف داوطلبی خویش را در سامانه ثبت کردند که در صورت تکمیل نشدن ظرفیت شهر ساری به این افراد فراخوان داده خواهد شد. با هدف دسترسی راحتتر به داوطلبان در دوران مطالعه و رصد وضعیت بالینی آنها اولویت با ساکنان شهر ساری است.
وی تصریح کرد: در صورتی روند کنونی استقبال و ثبت نام داوطلبان ادامه داشته باشد و روزانه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ واکسن تزریق شود، پیشبینی می نماییم تا آخر هفته تزریق واکسن را انجام دهیم. البته تعداد تعداد ثبت نام ما برای شهر ساری باید از رقم کنونی شود. چون به علت انصراف شخصی یا حذف داوطلب در معاینه بالینی به خاطر مبتلا شدن به بیماری های زمینه ای طبیعتا مقداری ریزش در تعداد داوطلبان خواهیم داشت. بنابراین تعداد داوطلبان ثبت نام شده برای دانشگاه علوم پزشکی مازندران که سه هزار و ۲۰۰ دُز واکسن در این مرحله سهمیه در اختیار دارد به بین پنج تا ۶ هزار نفر برسد.
این مسئول که اولین دُز واکسن کنژوگه از دانشگاه علوم پزشکی مازندران را دریافت کرد، ضمن اشاره به تکمیل ظرفیت ثبت نام در سه شهر اصفهان، زنجان و همدان خاطرنشان کرد: برای شهرهای کرمان، بندرعباس و یزد با عنایت به تکمیل ظرفیت سنین زیر ۶۵ سال فقط از افراد بالای ۶۵ سال ثبت نام می شود. اما برای ساری و بابل هنوز سامانه برای ثبت نام تمامی داوطلبان ۱۸ تا ۸۰ سال باز است.
ثبت نام چهارهزار و ۱۰۰ داوطلب در بابل
بابل هم یکی دیگر از شهرهای میزبان اجرای مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کنژوگه است که به استناد آمارها، میزان استقبال شهروندان برای اجرای واکسیناسیون مطالعاتی در آن بیشتر از ساری است. به قول معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل تا ظهر امروز بیشتر از چهار هزار و ۱۰۰ نفر در این شهرستان جهت شرکت در کارآزمایی واکسن کنژوگه ثبت نام کردند.
دکتر مصطفی جوانیان در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار نمود: آخرین آمار ثبت نام داوطلبان زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی بابل چهار هزار و ۱۶۴ نفر تا ظهر امروز –دوشنبه- است که ۵۷ درصد ان ها مرد و ۴۳ درصد زن هستند. تا همین زمان هم ۹۰۷ نفر در بابل واکسن مطالعاتی این طرح را دریافت نمودند.
به گفته وی سهمیه در نظر گرفته شده برای دانشگاه علوم پزشکی بابل هم در طرح کارآزمایی بالینی حدود سه هزار و ۲۰۰ دُز واکسن است و از زمان آغاز واکسیناسیون طرح کارآزمایی بالینی واکسن مشترک ایران و کوبا در بابل روزانه حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر زیر نظر این دانشگاه واکسینه می شوند. با در نظر گرفتن احتمال ریزش تعداد داوطلبان تعداد ثبت نام کنندگان در این شهرستان هم باید به بیشتر از پنج هزار نفر برسد.
بر اساس آخرین آمار ثبت شده در سامانه کارآزمایی بالینی تا ظهر امروز ۵۸ هزار و ۶۳۳ نفر در کل کشور جهت شرکت در این کارآزمایی ثبت نام کردند که به ۱۷ هزار و ۷۲۶ نفر آنها واکسن تزریق شد. همینطور طبق آمارها ۳۹ درصد داوطلبان کل کشور برای اجرای این مطالعات زن هستند.
به گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از زمان آغاز طرح کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی-کوبایی تا کنون هیچ عوارضی از تزریق این واکسن در کشور گزارش نشده است.
واکسن کنژوگه تولید مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران بر پایه دانش ساخت واکسن کزاز طراحی و ساخته شده و از نظر ایجاد لختگی و عوارض جانبی بسیار ایمن و دارای عوارض کمتری است.منبع:

1400/02/27
22:08:28
5.0 / 5
536
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
کونفه