پرواز با كرونا

پرواز با كرونا

ایرنا- بررسی سلامت مسافران خارجی در دوره همه گیری کرونا، چالشی است که با مدیریت صحیح امکان کاهش مخاطرات آن وجود دارد و بر همین مبنا گرفتن تست از مسافران در مبادی ورودی کشور و همچون فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد، بعنوان یکی از مبادی ورودی اصلی مسافران خارجی، اهمیت بسیاری دارد.


پیش از انتشار کرونا روزانه ۴۰ هزار مسافر از راه فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد جابه جا می شدند و این فرودگاه ۵۴۰ هکتاری بعد از فرودگاه مهرآباد تهران، بیشترین ترافیک پروازی کشور را داشت که به صورت میانگین روزانه ۱۸۰ پرواز و در زمان اوج مسافرت ها تا ۲۵۰ پرواز ورودی و خروجی در آن انجام می شد.
این مبحث از این نظر می تواند چالش زا باشد که شهر مشهد بعنوان یکی از نقاط مورد توجه مسافران داخلی و خارجی برای زیارت بارگاه امام هشتم (ع) مطرح و از موقعیتی راهبردی در ارتباط با کشورهای همسایه برخوردار می باشد که هر گونه سهل انگاری در این خصوص، امکان انتقال ویروس به سایر نقاط کشور را با ضریب بالاتری فراهم می سازد.
بر همین اساس و طبق شیوه نامه کشوری، اطلاعات در رابطه با افراد دارای کرونا در زمان قرنطینه در اختیار شرکتهای صادر کننده بلیت قرار می گیرد تا برای این افراد در زمان قرنطینه بلیتی صادر نشود.
از سوی دیگر مسافران سایر کشورها هم از جانب خطوط هواپیمایی موظف به عرضه پاسخ نسبت به تست ویروس کووید ۱۹ هستند تا بر مبنای آن برای فرد بلیت صادر شود.
با پیدایش سویه های جدید ویروس کرونا همچون گونه های هندی و آفریقایی و شدت گرفتن امکان شیوع آن، یکی از دغدغه های مدیران و مسئولان خراسان رضوی، کنترل بر عدم گسترش این ویروس می باشد و بنابراین کنترل مبادی ورودی استان با کشورهای خارجی هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.
بر همین اساس دستورالعمل مراقبت مسافران مشکوک به مبتلا شدن به بیماری کووید ۱۹ در مبادی مرزی رسمی هوایی و دریایی کشور از جانب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اجرای یکسان آن به تمامی مبادی ورودی کشور ارسال شده است تا مسیر نظام مندی برای اجرای آن وجود داشته باشد.
فعالیت فرودگاه مشهد در سه مسیر پروازی خارجی
هم اینک پروازهای خارجی فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد در سه مسیر ترکیه، قطر و افغانستان برقرار است.
مدیرکل فرودگاه های خراسان رضوی در مورد اجرای دستورالعمل های در رابطه با رعایت بهداشت و حفظ ایمنی در مقابل بیماری کووید ۱۹ از زمان آغاز موج چهارم ویروس کرونا در محوطه فرودگاه مشهد، اظهار داشت: استفاده از ماسک توسط مسافران و کارکنان در ترمینال ها، استمرار گندزدایی و ضدعفونی کردن ترمینال ها و خودرو های سرویس دهنده شرکتهای هندلینگ هم با نظارت و وسواس بیشتری پیگیری می شود.
محمود امانی بنی اضافه کرد: نظارت بر میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی هم تشدید شده است و ناظران سلامت بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکلهای بهداشتی در سالن های فرودگاه نظارت جدی دارند. همینطور محل های استقرار مسافران هم برای رعایت بهتر دستور العملهای بهداشتی نشان گذاری شده است.
وی اضافه کرد: در این فرودگاه دوربین های حرارت سنج برای ثبت وضعیت مسافران پیش از ورود به گیت گذرنامه نصب شده است.
الزامی بودن تست پی سی آر برای مسافران خارجی
مدیر روابط عمومی فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد هم اظهار داشت: در این فرودگاه از مسافران بالای هشت ساله که از کشورهای پرخطر به مشهد سفر می کنند، تست مولکولی پی سی آر گرفته می شود.
حسن جعفری اضافه کرد: همه مسافران خارجی هنگام ورود به فرودگاه و قبل از گیت گذرنامه، ملزم به عرضه جواب منفی تست مولکولی پی سی آر هستند و باید مورد تب سنجی و غربالگری قرار گیرند و در عین حال انجام فرآیند نمونه گیری از مسافران هم با نظارت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال انجام می باشد.
وی افزود: بر مبنای شیوه نامه ها، کشورهای انگلستان، آفریقای جنوبی، آرژانتین، آنگولا، برزیل، کلمبیا، پرو، گینه و همه کشورهای قاره اروپا همچون کشورهای پرخطر محسوب می شوند و نام عراق هم در لیست کشورهای با شرایط ویژه و پرخطر قرار دارد.
مدیر روابط عمومی فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد بیان نمود: این محدودیت ها با عنایت به وضعیت کشورها در حال تغییر است، به صورتی که الان از کشور هند هیچ پروازی به مقصد ایران و یا با مبدا ایران وجود ندارد.
او اظهار نمود: لغو پروازهای خارجی به مقصد شهر مشهد به سازمان هواپیمایی کشوری مربوط می شود و در حوزه اختیار مسئولان استانی نیست و سازمان هواپیمایی کشوری هم تصمیمات خویش را به ستاد ملی کرونا برای تصمیم گیری منتقل می کند.
نیاز به افزایش آزمایشگاه های کرونایی
بررسی نتایج برای مشخص شدن پاسخ تست مسافران برون مرزی کمی زمانبر است و بنابراین برای تسریع در انجام این آزمایش ها احتیاج به افزایش تعداد آزمایشگاه های منتخب کرونا وجود دارد.
قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: در سطح کلان در منطقه ۹ کشور شامل خراسان های رضوی، شمالی و جنوبی، ۲۱ آزمایشگاه منتخب کرونا برای تشخیص مولکولی کووید ۱۹ آزمایش انجام می دهند.
دکتر سیدمحمدکاظم فرهمند اضافه کرد: از مجموع ۲۱ آزمایشگاه فعال کرونا در این خصوص ۱۹ آزمایشگاه در خراسان رضوی، یک آزمایشگاه در خراسان شمالی و یک آزمایشگاه هم در خراسان جنوبی است.
وی اضافه کرد: این آزمایشگاه ها علاوه بر عرضه خدمات به تمام مردم، می توانند به مسافران خارجی هم خدمت عرضه کنند.
او اظهار داشت: الان از مسافران خارجی ورودی به فرودگاه مشهد تست پی. سی. آر گرفته می شود و برای مسافران خارجی هم که از مرز زمینی وارد خراسان رضوی می شوند تست "رپید" یا آزمایش تشخیص زودهنگام کرونا انجام می شود.
گرفتن ۴ هزار نمونه از مسافران خارجی
سرپرست مرکز بهداشت شماره ۵ مستقر در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد هم اظهار داشت: پایگاه مراقبت مرزی چندین سال است که در این فرودگاه مشغول انجام وظیفه منطبق با قوانین قوانین بین المللی بهداشتی (IHR) است.
دکتر فریدرضا صحی زاده اضافه کرد: بعد از بروز پاندمی کرونا و از اواخر دیماه سال ۱۳۹۸، با عنایت به لزوم انجام مراقبت سندرمیک، برابر دستورالعمل های وزارت بهداشت، فرآیند مراقبت از مسافران به صورت ۲۴ ساعته در این مرکز انجام می شود.
وی افزود: از مسافران ورودی پروازهای خارجی بر مبنای دستورالعمل و حسب لزوم نمونه گیری می شود و تابحال بالغ بر ۴ هزار نمونه گیری در این مرکز انجام شده است.
سرپرست مرکز بهداشت شماره ۵ در فرودگاه مشهد بیان نمود: بر همین مبنا و در صورت نیاز، پیگیری بر مبنای نشانی و مشخصات ثبت شده مسافران در اختیار مراکز بهداشت شهرستانهای محل سکونت افراد قرار می گیرد تا سایر اقدامات برابر دستورالعمل ها برای افراد دارای تست مثبت صورت گیرد.
او اظهار نمود: به تمام افراد دارای علائم کرونا، فارغ از نتیجه تست و همینطور مواردی که بعد از آزمایش مجدد در فرودگاه مثبت شناسایی می شوند، رعایت قرنطینه خانگی و پروتکلهای بهداشتی سفارش می شود تا سایر اقدامات متناسب با طرح شهید سلیمانی برای آنها هم صورت گیرد.
دکتر صحی زاده اظهار داشت: اطلاعات تمام مسافرانی، که بعد از ورود متوجه درگیری آنها با کرونا می شویم، ثبت می شود و پیگیری روند درمان آنها در قرنطینه ادامه خواهد داشت، همینطور افرادی که با این افراد ارتباط داشته اند هم مورد غربالگری قرار می گیرند.
تاکنون ۲ میلیون و ۶۵۴ هزار و ۸۱۱ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده و بیماری کووید ۱۹ جان ۷۴ هزار و ۹۱۰ نفر را در کشورمان گرفته است. همینطور ۲ میلیون و ۱۰۹ هزار و ۷۰۲ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در ایران بهبود یافته اند.
"پاندمی کرونا" در سطح جهان ۱۵۸ میلیون و ۹۶۸ هزار و ۱۶۵ نفر را بیمار کرده و جان سه میلیون و ۳۰۶ هزار و ۶۷۵ نفر را در ۲۳۰ کشور گرفته است. ۱۳۶ میلیون و ۴۹۴ هزار و ۴۲۷ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا هم تابحال در سطح جهان درمان شده اند.
آمریکا در این میان با ۳۳ میلیون ۴۷۶ هزار ۷۸۱ بیمار کووید ۱۹ و ۵۹۵ هزار و ۸۱۲ قربانی ویروس کرونا، بیشترین آمار مبتلا شدن و تلفات ناشی از پاندمی کرونا را در جهان به خود مختص کرده است. بعد از آمریکا کشورهای هند، برزیل و فرانسه بیشترین شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند.
ایران هم اینک جایگاه چهاردهم را در جدول بیشترین جمعیت مبتلایان به کرونا در بین کشورهای جهان دارد.منبع:

1400/02/24
12:47:48
5.0 / 5
276
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
کونفه