رییس انستیتو پاستور ایران:

واكسن ضدكرونایی پاستور اثربخشی بالایی بر سیستم ایمنی بدن دارد

واكسن ضدكرونایی پاستور اثربخشی بالایی بر سیستم ایمنی بدن دارد

به گزارش کونفه رئیس انستیتو پاستور ایران اظهار داشت: واکسن مشترک پاستور با کوبا، واکسنی است که ˮکنژوگهˮ شده به این معنا که قطعات ویروس کرونا، به تنهایی در آن به کار نرفته بلکه بر روی یک حامل پروتئینی سوار شده است که باعث می شود عملکرد این قطعات در تحریک سیستم ایمنی بدن و اثربخشی آن افزایش یابد.


دکترعلیرضا بیگلری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباب تفاوت واکسن پاستور با دیگر واکسن های کرونای درحال تولید کشور اضافه کرد: پاستور چندین پروژه را برای تولید واکسن آغاز نموده بود، اما باتوجه به سیاست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دولت در خصوص انجام یک پروژه مشترک با دیگر کشورها، این وظیفه به انستیتوپاستور ایران واگذار شد.
وی گفت: پروژه مشترک با یک کشور دارای تجربه کافی در این خصوص مورد توجه قرار گرفت و در کنار پروژه های داخلی و تولید واکسن کرونا از طرف پاستور، پروژه های دیگر جهان نیز مورد بررسی قرار گرفت و به این نتیحه رسیدیم، شریک تجاری که در ۲ دهه گذشته با ایران همکاری داشته، کشور کوبا است.
رییس انستیتوپاستور ایران با اعلان اینکه کوبا بهترین انتخاب ایران در این خصوص بود، افزود: یکی از واکسن هایی که این کشور کار می کند، واکسن نوترکیب است در کشورمان شرکتهای برکت و میلادنور بر روی واکسن غیرفعال که به مرحله کارآزمایی بالینی رسیده است مشغول به کار هستند.
وی گفت: در این راستا انستیتوپاستور ایران و انستیتو رازی ۲ موسسه کشور هستند که بر روی واکسن نوترکیب کار می کنند که تجربه چنین کاری در پاستور به ساخت واکسن هپاتیت"نو ترکیب" برمی گردد که ماحاصل همکاری با کشور کوبا است.
بیگلری با اشاره به تفاوت واکسن نوترکیب پاستور با رازی اضافه کرد: اثربخشی واکسن مشترک مورد همکاری پاستور با کوبا، بر روی تحریک سیستم ایمنی بدن در مطالعات مختلف به اثبات رسیده است.
وی افزود: بر این اساس می توان گفت این نخستین واکسن نوترکیب کنژوگه دنیا است که برای کووید -۱۹ ایجاد می شود و مرحله کنژوگه کردن و یا به اصطلاح سوار کردن آنتی ژنها و یا پروتئین های ویروس به یک پروتئین ناقل دیگر در صنعت واکسن سازی مساله ای فنی است که در اختیار برخی کشورها بوده و کشور کوبا نیز همچون آنها شمرده می شود که این فناوی را در اختیار دارد.
رییس انستیتو پاستور ایران افزود: بنا بر این این واکسن در کارآزمایی یک و ۲ انسانی نشان داده که درعین موثر بودن عوارض بسیار کمی دارد، چونکه از کل پروتئین های ویروس استفاده نمی کند و در عین کارآیی، خیلی کم عارضه است.
وی اظهار داشت: تمامی کارشناسان دنیا به شرکت های واکسن ساز سفارش می کنند که برای واکسن های خود بوستر یا دوز یادآور را بسازنند که در زمان حاضر شرکت های بزرگی در دنیا مثل فایزر این کار را آغاز نموده اند، به این معنا که وقتی فردی واکسن کرونا دریافت می کند، هفت تا هشت ماه بعد به احتمال زیاد سطح ایمنی بدن کاهش پیدا می کند و بر این مبنا نیاز است که یک دوز یادآور نیز دریافت کند.
این مسوول افزود: هر چند شرکت های دنیا به فکر ساخت دوز یادآور افتادند اما در کشورمان این اقدام از هشت ماه پیش شروع شده است، که خوشبختانه می توان گفت واکسن پاستور نخستین واکسنی است که دوز یادآور آن طراحی شده و آماده عرضه است، بنا بر این در هفت استان تعیین شده که کارآزمایی فاز سه انجام خواهد گرفت و در ۲ استان یزد و زنجان این دوز به کار گرفته خواهد شد.
بیگلری با اعلان اینکه دوز بوستر یا یادآور، مدتی بعد از تزریق دوزهای قبلی انجام می گیرد، اضافه کرد: تزریق دوز یادآور واکسن می تواند از یک ماه اول تا ماه ۹ بعد صورت گیرد، که علاوه بر افزایش سطح ایمنی بدن برای طولانی مدت ایمنی پیکر شخص را فعال نگه می دارد و مطالعات اولیه نشان داده است که دوز یادآور واکسن به افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شده و بهبود یافته اند نیز کمک بزرگی خواهدنمود.
وی گفت: فردی که قبلا کرونا گرفته و بهبود یافته است، فقط تک دوز یادآور را دریافت می کند و این مهم می تواند سطح ایمنی پیکر شخص را افزایش دهد و به عبارتی دیگر درصد قابل توجهی از افراد که جمعیت زیادی را شامل می شود، دیگر نیازی نیست که ۲ دوز واکسن را دریافت نمایند، بلکه همین یک دوز یادآور می تواند به افزایش سیستم ایمنی بدن آنها کمک نماید.
بیگلری با اعلان اینکه این مساله باید در ایران نیز تحت مطالعه قرار گیرد، تا اطمینان بخشی جاصل شود، اظهار داشت: در صورت موفقیت آمیز بودن کمک بزرگی به مردم و سیستم سلامت کشور خواهد شد، چونکه هزینه ها را بمراتب می کاهد.
رییس انستیتوپاستور ایران با اشاره به اینکه طبق برنامه اعلام شده کارآزمایی بالینی فاز سه واکسن پاستور بر جمعیت ۲۴ هزار نفری هدف در هشت استان انجام می شود، اشاره کرد: این مطالعات در دانشگاههای علوم پزشکی مازندران، بابل، اصفهان، هرمزگان، کرمان، همدان، یزد و زنجان انجام می گیرد که برای هر یک از دانشگاهها سه هزار نفر ظرفیت پذیرش در نظر گرفته شده است.
وی با اعلان اینکه انتظار می رود گروههای هدف یاد شده برای اجرای کامل این طرح اهتمام داشته باشند، اشاره کرد: با توجه به این که "پاستور" اعتبار یکصد ساله دارد و قدیمی ترین واکسن ساز منطقه خاورمیانه شمرده می شود، نام آشنای تمامی ایرانیان است و در حقیقت کمتر ایرانی را می توان یافت که واکسنی از پاستور دریافت نکرده باشد و این یک اعتماد عمومی برای برند انستیتوپاستور ایران بشمار می رود.
بیگلری اضافه کرد: گروه های هدف برای تزریق این واکسن در هشت دانشگاه علوم پزشکی پذیرش خواهند شد و طبق پیش بینی ها مدت مطالعه ۴۵ تا ۵۰ روز به طول می انجامد تا نتایج اولیه حاصل شود و در مرحله اول مطمئن شویم که واکسن بی عارضه است و این مساله از اهمیت زیادی برخوردارست و این در حالیست که واکسن های دیگر در جهان عارضه و نگرانی هایی را به وجود آورده است.
وی گفت: این واکسن در فازهای یک و ۲ که طبق برنامه پیش رفته است، در مرحله سه کارآزمایی نیز کم عارضه بودن خودرا نشان دهد کارآیی آن در گروه ۲۴ هزار نفری نیز بررسی می شود، بعد از طمینان قسمتی از آن استفاده عمومی خواهد شد که تصمیم کارشناسان و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان غذا و دارو این است که بررسی شود آیا نتایج اولیه، معیار برای انجام واکسیناسیون عمومی در نظر گرفته شود یا اینکه به طور کامل بعد از کسب نتایج کامل این مهم انجام گیرد.
رییس انستیتوپاستور ایران افزود: اغلب کشورهایی که واکسن های کرونا تولید کردند، منتظر نماندند که تمامی مطالعات تمام شود، چونکه یک اضطرار جهانی وجود دارد و مثال آن روسیه، آمریکا و انگلیس است که اهتمام کردند با مجوز اضطراری وارد مصرف شوند، چون نیاز شدیدی وجود دارد.
وی اضافه کرد: ۱۶ میلیارد واکسن امسال برای جمعیت هشت میلیارد نفری در ۲ دوز نیاز است که حتی اگر تمامی کارخانجات جهان بسیج شوند، به طور مسلم نخواهند نتوانست آنرا تولید کنند.
بیگلری اشاره کرد: در زمان حاضر در تولید واکسن کرونا در جهان کمبود شدیدی وجود دارد، بطوریکه شرکت هایی که واکسن های خودرا پیش فروش کرده بودند، هنوز موفق به تحویل آن نشده و در حقیقت با تاخیر مواجه گشته اند.منبع:

1400/02/04
21:49:09
5.0 / 5
522
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
کونفه