تنبیه كودكان بر تكامل مغز آنها تأثیر می گذارد

تنبیه كودكان بر تكامل مغز آنها تأثیر می گذارد

به گزارش کونفه نتیجه یک مطالعه نشان داده است تنبیه کودکان می تواند با تغییر دادن واکنش های عصبی نسبت به محیط اطراف، بر تکامل مغز آنها تأثیر بگذارد.


به گزارش روزنامه دیلی میل، زمانی که پدر و مادر می شویم، مسئولیت های بزرگی را به گردن داریم که باید رعایت نماییم. پدر و مادر شدن یکی از بهترین حس های دنیا است و میتوان تجربه های متفاوتی را در این دوران به دست آورد، اما همه این روند و فرایند بزرگ کردن فرزند آسان و لذت بخش نیست.
برای تربیت یک فرزند منضبط باید کوشش کرد و از کودکی قوانین و مقررات خاصی را به کودک آموزش داد، اما نه با تنبیه و خشونت؛ چونکه تأثیر خشونت و تنبیه بر کودکان بسیار مخرب و ویرانگر است.
محققان دانشگاه «هاروارد» اخیرا در مطالعه ای متوجه شدند که تنبیه بدنی کودکان بر تکامل مغز آنها تأثیر دارد. آنها در این مطالعه اثرات تنبیه کردن بدنی را بر مغز ۱۴۷ کودک بررسی کردند. این محققان متوجه شدند که تنبیه بدنی امکان دارد از طُرق مشابه با اشکال شدیدتر خشونت و بدرفتاری بر تکامل مغز کودک تاثیر بگذارد.
محققان متوجه شدند، کودکانی که تحت تنبیه بدنی قرار گرفته بودند، واکنش های عصبی بیشتری در چند ناحیه از قشر پیشانی (PFC) مغز، همچون در مناطقی داشتند که بخشی از شبکه سالیانس (salience network) است.
این مناطق به نشانه هایی در محیط مانند تهدید پاسخ می دهند که دارای پیامد هستند و امکان دارد در تصمیم گیری و پردازش شرایط تاثیر بگذارد.
محققان خاطر نشان کردند: شواهد واضحی وجود دارد که تنبیه بدنی به سلامت کودکان صدمه می رساند و با نتایج ضعیف تر عملکرد مغزی در کودکی و بزرگسالی ارتباط دارد.
آنها به والدین سفارش کردند که با استفاده از روش های جایگزین به کودکان خود تفاوت میان کارهای درست و اشتباه را بیاموزند.
این تحقیق جدید محققان دانشگاه هاروارد بر مبنای مطالعات موجود است که افزایش فعالیت مغزی را در بعضی از مناطق مغزی کودکانی که مورد سو استفاده قرار گرفته اند، در واکنش به علایم تهدید نشان داده است.
«مک لاولین» از گروه روانشناسی دانشگاه هاروارد که این مطالعه را انجام داده است، اظهار داشت: کودکانی که خانواده های آنها از تنبیه بدنی استفاده می نمایند بیشتر گرفتار اضطراب، افسردگی، مشکلات رفتاری و سایر مشکلات روحی می شوند، اما خیلی از مردم تنبیه بدنی را نوعی خشونت نمی دانند.منبع:

1400/01/27
12:44:03
5.0 / 5
666
تگهای خبر: آموزش , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
کونفه