ساخت واكسن سرطان در مراحل آزمایشی

ساخت واكسن سرطان در مراحل آزمایشی

ایرنا به نقل از پایگاه خبری مدیکال نیوز، نوشت: نتایج اولیه آزمایش واکسن سرطان، ایمن بودن و اثرگذاری بالای آنرا نشان داده و احتمال می رود که بتوان با آن از پیشرفت سرطان های کشنده همچون ریه و مثانه جلوگیری کرد.هرچند که ایمونوتراپی در درمان سرطان انقلابی به پا کرده، اما بیماران در آزمایش های بالینی تاثیر چندانی از آنرا حس نمی کنند. حالا مشخص شده که واکسن های سرطان که برمبنای این روش است، می تواند از پیشرفت بیماری پیشگیری کند.

واکسن های شخصی سرطان که برمبنای ایمونوتراپی قرار دارند، بطور مستقیم تومور را مورد هدف قرار می دهند و سیستم ایمنی را به شکلی هدایت می کنند که از پیشرفت سرطان جلوگیری می کند.
در تولید واکسن شخصی سرطان، DNA و RNA تومور در هر بیمار توالی یابی می شود و واکسن برمبنای آن طراحی می شود. بنا بر این بیشترین اثربخشی را دارد.
در این آزمایشات بالینی بیماران طی یک دوره شش ماهه، ۱۰ دوز واکسن شخصی دریافت نمودند. در هیچ یک از این بیماران عوارض جانبی جدی دیده نشد و از سویی نتایج درمان موفقیت آمیز گزارش شد.
این واکسن توسط پژوهشگران بیمارستان مونت ساینای در نیویورک طراحی شده است.
محققان براین باورند این روش درمان در سرطان هایی مانند ریه و مثانه که احتمال پیشرفت آن بالاست، موثر خواهد بود.
سرطان ریه، کشنده ترین نوع سرطان است و تعداد قربانیان آن از مجموع سرطان های سینه و پروستات بیشتر است. سالانه حدود ۱.۸ میلیون مورد سرطان ریه در سراسر جهان تشخیص داده می شود که از این میان ۱.۵ میلیون نفر جان خودرا از دست می دهند. از هر چهار مرگ ناشی از سرطان، یک مورد به سبب سرطان ریه است. تحقیقات نشان می دهد تشخیص و درمان سریع بیماری موثرترین روش در افزایش طول عمر بیمار است.
سرطان ریه معمولا در افراد سالمند دیده می شود. از هر سه بیمار مبتلا به سرطان ریه، دو مورد بالای ۶۵ سال سن دارند و کمتر از دو درصد مبتلایان کمتر از ۴۵ سال سن دارند. میانگین سن مبتلایان ۷۰ سال است. از هر ۱۴ مرد، یک نفر به سرطان ریه مبتلا می شود و این آمار در بین زنان، یک از ۱۷ زن است.
سرطان مثانه دهمین سرطان شایع در جهان است و سالانه بیش از ۵۵۰ هزار نفر به آن مبتلا می شوند. شیمی درمانی متداول ترین روش درمان این بیماران است.

47231

1400/01/24
14:16:15
5.0 / 5
836
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کونفه