رئیس كمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی كرونا:

مسافران با تست های منفی كاذب كرونا را در كشور گسترش می دهند

مسافران با تست های منفی كاذب كرونا را در كشور گسترش می دهند

به گزارش کونفه رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: تست های سریع، منفی کاذب زیادی دارند و متاسفانه مسافران از استانهای آلوده همچون خوزستان با همین تست ها در حالی که ناقل ویروس کرونا هستند، قرنطینه را می شکنند و بیماری را گسترش می دهند.


حمید سوری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: قرنطینه سطوح مختلفی دارد. هدف از قرنطینه الزاما چفت و بست زدن به استان نیست. ضمن اینکه همه استان خوزستان درگیر اپیدمی شدید و ویروس جهش یافته نیست و بیشتر شهرهای جنوبی و غربی آن درگیر هستند اما متاسفانه در مورد بسیاری از مقرراتی که در کشور اجرا می شود در عمل یک عده متخلف پیدا می شوند که راههای فرار را پیدا می کنند، رسیدگی به این مساله دیگر در اختیار وزارت بهداشت نیست بلکه در اختیار نهادهای انتظامی و نظارتی است که باید اقدام نمایند و وزارت بهداشت هم نسبت به این مساله گلایه دارد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا انجام تست های سریع از مسافران هواپیما، قطار و اتوبوس سبب شناسایی بیماران و جلوگیری از انتقال بیماری می شود یا نه اظهار داشت: عمده تست های کرونا که حالا در کشور انجام می شود از نوع تست های سریع است که البته دقت کافی را ندارند و ممکنست تعداد زیادی منفی کاذب داشته باشند. متاسفانه همین تست ها برای مسافران هواپیماها، قطارها و سایر وسایل حمل و نقل عمومی انجام می شود و ممکنست افراد ناقل با در دست داشتن تست های منفی کاذب در صورتیکه ناقل و حامل ویروس هستند، به مسافرت بروند و بیماری را به اشخاص دیگر منتقل کنند.
وی اظهار داشت: بطور کلی تست های «پی سی آر» دقیق تر هستند اما گسترش آنها نیازمند امکانات آزمایشگاهی است و امکان گسترش و افزایش زیاد تعداد این آزمایش ها نیست، البته تست های سریع ژنتیکی نیز وجود دارد که تعداد آنها زیاد نیست.
رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به این پرسش که چرا با افرادی که پروتکل ها را می شکنند برخورد نمی گردد، اظهار داشت: در این نوع اپیدمی ها اهتمام بر این است که برخوردهای فردی به حداقل برسد مگر اینکه قوانین و مقرارت کلی تدوین شود و برمبنای آن جریمه هایی در نظر گرفته شود. حالا سیاست کشور به دنبال شدت عمل در اجرای پروتکل ها نیست و با سفارش و آموزش و پیشنهادها پیش می رود اما به رغم فشارها و سفارش هایی که شده موارد تخلفی دیده می شود که باید جدی تر برخورد شود.
سوری افزود: گروهی معتقدند که این اقدامات کافی نیست و حتما باید اقدامات جدی تری مقابل متخلفان صورت بگیرد، برخی جاها واقعا برخورد با پروتکل شکنان و افرادی که در رعایت مقررات سهل انگاری می کنند، لازم است، وزارت بهداشت هم معتقد به اعمال قانون و سختگیری مقابل پروتکل شکنان است اما به هر حال سیاست ها ممکنست متفاوت باشد اما اگر حتی ۱۰ درصد مردم پروتکل ها را رعایت نکنند و بی توجهی کنند، در صورتیکه مبتلا باشند دیگران را مبتلا می کنند و اپیدمی همچنان ادامه دار و رو به گسترش خواهد بود اما متاسفانه همیشه افرادی هستند که رعایت نمی کنند و جان خود و اطرافیانشان را به خطر می اندازند.
از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور (اسفند ۹۸) تا کنون یک میلیون و ۶۸۹ هزار و ۶۹۲ نفر بطور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و ۶۰ هزار و ۶۸۷ نفر از هموطنان جان خودرا از دست داده اند.
منبع:

1399/12/18
11:20:28
0.0 / 5
789
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کونفه