مرگ حدود ۱۱ درصد از بیماران كرونایی در مازندران

مرگ حدود ۱۱ درصد از بیماران كرونایی در مازندران

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار داشت: در یک سال گذشته حدود ۲ هزار و ۴۰۰ نفر از بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های تحت پوشش این دانشگاه جان خویش را از دست دادند که حدود ۱۱ درصد از مجموع بیماران بستری با تست مثبت کووید-۱۹ را تشکیل می دهد.


به گزارش کونفه به نقل از ایرنا، دکتر سید عباس موسوی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در ساری اضافه کرد: از آغاز شیوع پاندمی کرونا در مازندران تا به امروز طبق آمار حدود ۲۲ هزار نفر از بیماران کووید-۱۹ با تست مثبت در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران بستری و تحت درمان قرار گرفتند.
به گفته وی آمار مرگ و میر ناشی از بیماران کرونایی در استان مازندران نسبت به میانگین کشوری حدود ۲/۶ درصد کمتر بود و دلیل آنرا اجرای طرح های پیش دستانه مقابله با کرونا همچون اجرای سفت و سخت پروتکل های بهداشتی اعلام نمود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار داشت: بیشتر از ۸۰ درصد از مرگ و میر ناشی از بیماری کووید-۱۹ در استان مازندران در ارتباط با بیماران زمینه ای و سالمندان بالای ۷۰ سال است.
علاوه بر این استان مازندران ۲ دانشگاه علوم پزشکی بابل و مازندران دارد که طبق آمار دانشگاه علوم پزشکی بابل یکی از ۲ دانشگاه علوم پزشکی این خطه شمال کشور، حدود ۱۰ هزار و ۱۴۳ بیمار با علائم مثبت کووید ۱۹ در بیمارستان های این دانشگاه بستری شدند که ۵۳۲ نفر از این بیماران جان خویش را از دست دادند که ۵/۳ درصد بیماران کوویدی بستری این دانشگاه را می سازند.
محدودیت های ترددی تنها مانع کرونای جهش یافته
رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران ضمن اشاره به انتشار ویروس انگلیسی در بعضی استان های کشور اظهار داشت: بررسی ها نشان داده است که ریشه ویروس جدید در سطح کشور از نوع اروپایی و انگلیسی است که نسبت به مشابه قبلی معروف به چینی سریع تر و کشنده تر است.
دکتر موسوی اضافه کرد: هرگونه بی احتیاطی در رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح استان ها به خصوص استان مازندران می تواند این خطه شمال کشور را هم با شیوع این ویروس خطرناک هم مواجه کند.
وی اجرای سفت و سخت پروتکل های بهداشتی و محدودیت های تردد را مهم ترین راهکار برای پیشگیری از شیوع کرونا جهش یافته معروف به انگلیسی اعلام نمود و خواستار رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح استان شد.
کمک ۳۳۱ میلیارد تومانی دولت برای مقابله با کرونا در مازندران
رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار داشت: در یک سال گذشته ( از بدو انتشار کرونا ) دولت برای مقابله با ویروس کرونا ۳۳۱ میلیارد تومان اعتبار به دانشگاه علوم پزشکی مازندران اختصاص داد.
موسوی اضافه کرد: حدود ۱۲۴ میلیارد تومان از این اعتبار برای خرید تجهیزات مورد نیاز جهت مقابله با کرونا شامل ونیتلاتور و دستگاه اکسیژن ساز هزینه و در بیمارستان های تحت پوشش این دانشگاه نصب شده است.
به گفته وی در این زمان با وجود محدودیت ها و تنگناهای اقتصادی حدود ۲۰۷ میلیارد تومان اعتبار هم از جانب دولت برای خرید تجهیزات دارویی و اقلام محافظتی و حفاظتی به دانشگاه علوم پزشکی مازندران اختصاص داده شد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران اضافه شدن یکهزار و ۱۷۶ تخت بیمارستانی و جذب ۲ هزار و ۸۰۰ نیروی جدید شامل پرستار و پزشک را از دیگر دستاوردهایی دانست که با کمک مالی و اعتباری دولت برای مقابله با ویروس کرونا در این خطه شمال کشور انجام شد.
موسوی عنوان کرد: در یک ساله انتشار ویروس کروان با مساعد مالی دولت تدبیر و امید ۲۷ هزار متر مربع زیرساخت بیمارستانی در مازندران تکمیل و حدود ۱۹ هزار و ۲۸۰ متر مربع زیر ساخت جدید بهداشتی و درمانی هم بدون احتساب بیمارستان های بزرگ در دست ساخت قرار دارد که بخشی از آنها آماده افتتاح است.
کاهش ۴۲ درصدی درآمد مراکز بهداشتی و درمانی
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران در بخشی هایی از سخنانش به وضعیت مراکز بهداشتی و درمانی اشاره نمود و اظهار داشت: با انتشار کرونا به علت اولویت قرار گرفتن مقابله با این ویروس در بیمارستان ها و مراکز درمانی سطح استان، درآمد بیمارستان ها و مراکز درمانی تحت پوشش حدود ۴۲ درصد کاهش پیدا کرد.
دکتر موسوی بیشترین کاهش درامد را در ارتباط با خارج شدن عمل جراحی در خیلی از مراکز درمانی دانست وافزود: برپایه دستورالعمل وزارت بهداشت و درمان و ستاد ملی مقابله با کرونا، الویت ما در بیمارستان ها و مراکز درمانی این خطه شمال کشور مقابله با ویروس کرونا بود و سایر خدمات به خصوص جراحی غیرالویت دار از دستور کار خارج و در نتیجه درآمد این مراکز درمانی کاهش پیدا کرد.
ویروس کرونا که از ۲۹ بهمن ماه سال قبل با شناسایی ۲ بیمار مشکوک از جانب دانشگاه علوم پزشکی شهرستان بابل در مازندران شیوع یافت، تابحال سه موج را در این استان پشت سر گذاشته است.
طبق آخرین گزارش رسمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل الان ۷۴۹ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند. ۱۸۴ تن از این بیماران به خاطر شرایط حاد تنفسی در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند.


1399/12/06
13:47:49
0.0 / 5
801
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
کونفه