در هجدهمین پویش وبیناری ره سلامت؛

چهار دستگاه بیمارستانی پیشرفته در كاشان به بهره برداری رسید

چهار دستگاه بیمارستانی پیشرفته در كاشان به بهره برداری رسید

کونفه: آیین بهره برداری چهار دستگاه بیمارستانی پیشرفته دانشگاه علوم پزشکی کاشان روز پنجشنبه همزمان با سراسر کشور بوسیله وبینار در هجدهمین پویش ره سلامت و بهره برداری از پروژه ICERP و تجهیزات و ملزومات خریداری شده از محل تسهیلات بانک جهانی اجرا شد.


به گزارش کونفه به نقل از ایرنا، این دستگاهها شامل سی تی اسکن، سی آر آر تی، ویدیو لارنگوسکوپ و اکو سونوپرتابل در مجموع با ارزش ۱۷ میلیارد تومان در بیمارستان شهید بهشتی کاشان با تعرفه دولتی در خدمت مردم شمال استان اصفهان و شهرهای مجاور است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان در حاشیه این آیین با اعلان اینکه اعتبار اختصاص داده شده پروژه ICERP و تجهیزات و ملزومات خریداری شده از محل تسهیلات بانک جهانی در این منطقه نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان است، اضافه کرد: ۵۰۰ میلیون تومان از طرف دانشگاه علوم پزشکی جهت راه اندازی دستگاهها، ۱۷ میلیارد تومان برای چهار دستگاه سی تی اسکن، سی آر آر تی، ویدیو لارنگوسکوپ و اکو سونوپرتابل و ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هم برای دستگاه اکمو که به زودی ارسال می شود اختصاص یافت.
سیدعلیرضا مروجی اضافه کرد: دستگاه های جدید کیفیت و دقت بیشتری نسبت به دستگاه های قبلی دارند و برای بروزرسانی سایر دستگاه های بیمارستانی در کاشان نیز تلاش می شود.
هجدهمین پویش ره سلامت و بهره برداری از پروژه ICERP و تجهیزات و ملزومات خریداری شده از محل تسهیلات بانک جهانی با حضور احمد المنظری مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، محدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه، حسین علی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش و جمعی دیگر از مسئولان حوزه بهداشت و درمان کشور بطور وبینار در این وزارتخانه انجام شد.
تجهیزات و ملزومات خریداری شده از محل تسهیلات بانک جهانی در این وبینار برای ۹ دانشگاه علوم پزشکی کاشان، بم، بجنورد، کرج، شیراز، اصفهان، شهید بهشتی تهران، یزد و کرمان به بهره برداری رسید.
اکو سونو پرتابل از دستگاه های سونوگرافی و اکوی قلبی پرتال است که می توان برای اکو کاردیوگرافی قلبی و سونوگرافی روزانه در بخش قلب و عروق و بخش های مختلف بهره برد.
دستگاه های اکو کاردیوگرافی و سونوگرافی پرتابل به سبب قابلیت حمل به بخش های مختلف مراکز درمانی امکان انجام اکوکاردیوگرافی و سونوگرافی را بر بستر بیمار فراهم می آورند و می توان از آنها در بخش اورژانس و مراقبت های ویژه بهره برد و با تحویل این دستگاه این امکان برای بیماران بستری در بیمارستان شهید بهشتی برقرار شد.
همچنین دستگاه ویدیو لارنگوسکوپ در اتاق های عمل بیمارستان، آی سی یو، اورژانس مرکز فوریت های پزشکی و سایر بخشهای بستری در بیمارستان کاربرد دارد و برای تسریع در لوله گذاری معمول و دشوار طی بیهوشی بالینی و درمان اورژانسی (لوله گذاری دشوار، لوله گذاری بیماران تصادفی، محدودیت در حرکت گردن بیمار، بیماران انسداد راه هوایی، بیماران بدون توانایی تنفسی خود به خودی که به دلیلهای مختلف گرفتار مشکل تنفسی شده اند و یا نیاز به عمل جراحی با بیهوشی دارند) استفاده می شود.
با استفاده از این دستگاه سرعت و اطمینان از محل صحیح قرار دادن لوله تنفسی افزایش می یابد که به خصوص در موارد اورژانس و شرایط محیطی خارج از اتاق عمل، نجات بخش جان بیماران است.
دستگاه سی تی اسکن بمنظور تصویر برداری سریع در مراکز شلوغ طراحی شده که باتوجه به شروع کرونا و از رده خارج شدن دستگاه قبلی و مراجعات گوناگون بیماران یکی از ضروری ترین نیازهای بیمارستان شهید بهشتی کاشان بود که با تحویل این دستگاه مشکل رفع شد. این دستگاه توان انجام تا چهار میلیون اکسپوز دارد.
همچنین دستگاه سی آر آر تی سامانه ساده و منحصر به فرد و در عین حال پیشرفته ترین دستگاهی است که برای بیماران با نارسایی کلیوی در گروه های سنی مختلف، با سیستم بطور کامل بسته و یک بار مصرف و استریل، بستری در بخش های ویژه بیمارستان طراحی شده است.
از آنجا که بیماران نیازمند همودیالیز در بخش های ویژه گرفتار اختلالات قلبی، عروقی، تنفسی، مشکلات آریتمی و تغییرات همودینامیک هستند که دیالیز آنان بطور متناوب با مخاطرات همچون آریتمی و هیپوتانسیون روبروست و از سویی انتقال این بیماران به بخش همودیالیز خالی از خطر نیست در چنین وضعیتی استفاده از درمان طولانی مدت و آهسته همودیالیز برای این بیماران با بهره گیری از دستگاه سیار سی آر آر تی گزینه مناسبی است تا از خیلی از عوارض همودیالیز متناوب پیشگیری کند.
جمعیت نزدیک به ۵۰۰ هزار نفری شهرستان های کاشان و آران و بیدگل، زیر پوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان قرار دارد.
شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر در فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان و شهرستان آران و بیدگل با بیش از ۱۰۳ هزار نفر جمعیت در حدود ۲۱۵ کیلومتری اصفهان قرار دارد.منبع:

1399/11/30
18:09:07
0.0 / 5
591
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
کونفه