دفترچه درمانی تأمین اجتماعی به تاریخ پیوست عرضه خدمات درمانی با كارت ملی

دفترچه درمانی تأمین اجتماعی به تاریخ پیوست عرضه خدمات درمانی با كارت ملی

کونفه: دفترچه بیمه درمانی تأمین اجتماعی کم کم برچیده می شود. از اول اسفندماه برای دریافت خدمات درمانی احتیاج به این دفترچه های کاغذی نیست که بیشتر از نیم قرن همراه بیمه شده ها بود و گاهی به آن دسته چک درمانی می گفتند. تا یک هفته آینده، بیمه شدگان تأمین اجتماعی برای دریافت خدمات درمانی تنها احتیاج به عرضه کارت ملی و ثبت کد ملی دارند.امید سلیمی بنی: آنطور که مسؤلان تأمین اجتماعی گفته اند از اول اسفندماه آینده دیگر نیازی به عرضه دفترچه بیمه درمانی برای دریافت خدمات نیست. فقط کافی است کارت ملی بیمه شده عرضه شود تا با کنترل سوابق بیمه ای او، عرضه خدمات به بیمه شده مسیر شود. این اتفاقی است که دست کم از 10 سال پیش تابحال سازمان تأمین اجتماعی به دنبال آن بوده و سال جاری محقق شده است.
در این رابطه مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: فرد بیمه شده در صورت نداشتن کارت ملی، می تواند با عرضه شماره شناسنامه و شماره ملی از خدمات تأمین اجتماعی بهره مند شود.
شهرام غفاری مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: از اول اسفند به بعد بیمه شدگان و بازنشستگانی که صفحات دفترچه آنها تمام می شود، نیازی به دریافت دفترچه جدید ندارند و می توانند با عرضه کارت ملی به پزشکان و مراکز درمانی اعم از سوی قرارداد و غیرطرف قرارداد تأمین اجتماعی سراسر کشور رجوع کنند.
مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی بخش دیگر صحبت هایش را به اتباع خارجی که کد ملی ندارند، اختصاص داد و اظهار داشت: روی جلد دفترچه اتباع خارجی کد ۱۰ رقمی وجود دارد و بیمه شدگان با عرضه این کد می توانند از خدمات تأمین اجتماعی استفاده کنند.

سوابق بیمه ای خویش را کنترل کنید
پیش از این هم مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در بخشنامه ای جزئیات حذف دفترچه درمانی را از آغاز اسفند ماه به همه واحدهای اجرایی ستادی و استانی این سازمان ابلاغ کرده بود.
با توجه به فراهم شدن امکان ارائه خدمات (ویزیت، تجویز دارو، پاراکلینیک شامل آزمایشگاه تشخیص طبی، تصویربرداری، فیزیوتراپی و...) در بستر الکترونیک برای همه پزشکان و عرضه کنندگان خدمات تشخیصی و درمانی، با صدور این بخشنامه، چاپ دفترچه های درمانی جدید از اول اسفند ماه سال ۱۳۹۹ متوقف می شود.
براساس این بخشنامه، از اول اسفند سال ۱۳۹۹ صدور دفترچه درمانی در تمامی شعب و کارگزاری های سازمان تأمین اجتماعی متوقف و تمامی افراد تحت پوشش این سازمان می توانند با ارائه کارت ملی، شناسنامه و یا جلد دفترچه درمانی در اختیار خود از خدمات تشخیصی و درمانی مورد تعهد سازمان برخوردار شده و در زمان رفتن به پزشک و موسسات تشخیصی و درمانی الزامی به ارائه دفترچه درمانی از جانب بیمار نیست.
در این بخشنامه همینطور مطرح گردیده است، همه بیمه شدگان و مستمری بگیران اصلی و تبعی برای تسهیل دریافت خدمات درمانی می توانند با رفتن به سایت این سازمان به نشانی eservices.tamin.ir نسبت به ایجاد حساب کاربری و تکمیل مشخصات هویتی و درج شماره تلفن همراه (موبایل) خود در درگاه مذکور اقدام نمایند. تمامی بیمه شدگان و مستمری بگیران اصلی و تبعی پیش از رفتن به مراکز درمانی هم می توانند نسبت به استعلام استحقاق درمان از راه یکی از روش های زیر اقدام و از پوشش بیمه درمان خود اطمینان حاصل کنند.
روش ۱: رفتن به سایت medical.tamin.ir، ورود کدملی و مشاهده وضعیت پوشش بیمه درمان
روش ۲: شماره گیری #۱۴۲۰*۴*، انتخاب گزینه ۱ (استعلام اعتبار درمانی)، ورود کدملی و مشاهده وضعیت پوشش بیمه درمان
روش ۳: شماره گیری #۱*۱۴۲۰*۴*، ورود کدملی و مشاهده وضعیت پوشش بیمه درمان
روش ۴: استفاده از اپلیکیشن موبایل، رفتن به سایت pwa.tamin.ir، ورود کدملی و مشاهده وضعیت پوشش بیمه درمان
روش ۵: شماره گیری #۱۶۶۶*، انتخاب گزینه ۱ (استحقاق سنجی)، ورود کدملی و مشاهده وضعیت پوشش بیمه درمان
در مواردی که بیمه شده بر مبنای نتایج دریافتی از روش های فوق یا اعلام مراکز درمانی، فاقد استحقاق درمان است، در صورت اعتراض می تواند مبحث را از راه سامانه ۱۴۲۰ پیگیری کند.
تمامی بیمه شدگان در صورت ایجاد حساب کاربری می توانند خلاصه سوابق درمانی خویش را با رفتن به سامانه eservices.tamin.ir در پنجره (منوی) مخصوص بیمه شدگان ملاحظه کنند.

اجرای طرح حذف دفترچه در سرتاسر کشور
آنطور که از استانهای مختلف خبر می رسد طرح حذف دفترچه تأمین اجتماعی در سرتاسر کشور به مرحله اجرای قطعی رسیده است.
از جمله از استان همدان خبر می رسد اجرای این طرح از آغاز اسفندماه قطعی است. در اینباره شهناز حمزه لویی، مدیرکل تأمین اجتماعی استان همدان در گفتگویی با بیان خبر فوق اضافه کرد: برای کاهش و حذف هزینه زیاد چاب دفترچه های درمانی، ارتقای خدمات درمانی، رعایت شیوه نامه های بهداشتی و صرفه جویی در وقت مردم، از آغاز اسفند ماه سالجاری، تأمین اجتماعی دفترچه درمانی صادر نمی نماید.
وی با اشاره به اینکه تا چند ماه آینده دفترچه های درمانی کلا حذف خواهد شد تصریح کرد: در چارچوب این طرح بیمه شده با عرضه کارت ملی به پزشک رجوع و بدون احتیاج به دفترچه، خدمات مربوطه در داروخانه، بخش های پاراکلینیکی، آزمایشگاهی و رادیولوژی را هم دریافت می کند.


47231


منبع:

1399/11/23
22:38:18
0.0 / 5
742
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
کونفه