از ممنوعیت تردد برخی كامیون ها تا الزام شهرداری به نصب فیلتر دوده روی اتوبوس ها

7 پیشنهاد سازمان محیط زیست به ستاد كرونا برای كنترل آلودگی هوا

7 پیشنهاد سازمان محیط زیست به ستاد كرونا برای كنترل آلودگی هوا

به گزارش كونفه به دنبال نگرانی ها از شیوع بیشتر كرونا در روزهای آلودگی هوا، سازمان حفاظت محیط زیست هفت پیشنهاد را برای كنترل انتشار آلاینده ها در این ایام به ستاد ملی كرونا فرستاده است. دبیر كمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به این پیشنهادات می گوید: چنانچه این موضوعات با تصویب ستاد ملی مقابله با كرونا لازم الاجرا شود در زمینه كنترل آلودگی هوا در شش ماهه دو سال تا حدود زیادی موفق خواهیم بود.بهزاد اشجعی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست برای جلوگیری از همزمانی کرونا و آلودگی هوا طی روزهای آینده پیشنهاداتی را در چارچوب هفت ماده به ستاد ملی کرونا می دهد، اظهار نمود: باتوجه به شرایط کشور اهتمام کرده ایم پیشنهاداتی را مطرح نماییم که به بودجه زیادی نیاز نداشته باشد و از طرف دیگر در کوتاه مدت نیز اثرگذار باشد. بدین جهت منابع شاخصی که سهم بالایی در آلودگی هوا دارند را مورد هدف قرار داده ایم.

وی در ادامه با اعلان اینکه یکی از اشکالات ما در شش ماهه دوم سال و در زمان اوج آلودگی هوا استفاده نیروگاه ها و صنایع از سوخت مازوت بجای گاز است، اشاره کرد: یکی از پیشنهادات ما به ستاد ملی مقابله با کرونا این است که استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه های اطراف کلان شهرها - که حدود ۸ تا ۱۰ نیروگاه هستند - ممنوع شود.

اشجعی اضافه کرد: در صورت تصویب این مساله وزارت نفت با همکاری وزارت نیرو باید راهکاری برای رساندن سوخت گاز به نیروگاه های اطراف شهرها در پاییز و زمستان امسال پیدا کند.

دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه خودرو های دیزلی یکی از مهمترین منابع انتشار ذرات معلق کمتر ۲.۵ میکرون و آلودگی هوا در شش ماهه دوم سال هستند، اظهار داشت: ما به ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد داده ایم طی چند ماه که با اوج آلودگی هوا مواجه هستیم، ورود کامیون هایی که سن آنها بیش از ۲۰ سال است به تهران ممنوع شود همین طور در روزهایی که در شرایط اضطرار آلودگی هوا قرار می گیریم ورود کامیون ها - حتی آن هایی که سنشان زیر ۲۰ سال هست - به تهران ممنوع شود.

به گفته وی کامیون هایی که مواد ضروری مانند سوخت و مواد غذایی را حمل می کنند از این ماده مستثنی هستند.

اشجعی در ادامه ضمن اشاره به پیشنهادات دیگر سازمان حفاظت محیط زیست به ستاد ملی مقابله با کرونا برای کنترل آلودگی هواپ اشاره کرد: پیشنهاد داده ایم که معاینه فنی نیز در این بازه زمانی بسیار جدی گرفته شود و همه خودرو ها معاینه فنی داشته باشند همین طور شهرداری موظف به نصب فیلتر دوده روی اتوبوس هایی شود که بیش از ۱۵ سال سن دارند.

دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی سازمان حفاظت محیط زیست در آخر اظهار داشت: تمامی این موارد در کارگروه کاهش آلودگی هوا در استان تهران مورد موافقت قرار گرفته و کمیته امنیتی ستاد کرونا نیز این پیشنهادات را پذیرفته است. درحال حاضر ۷ ماده پیشنهادی سازمان حفاظت محیط زیست برای کنترل آلودگی هوا به ستاد ملی کرونا فرستاده شده است و درصورت تصویب لازم الاجرا خواهد شد.

به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، عیسی کلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - قبل از این گفته بود که هم اکنون دغدغه ما سرد شدن هوا و به دنبال آن افزایش تعداد روزهای آلوده است. متاسفانه امسال آلودگی هوا با شیوع بیماری کرونا مصادف شده است و برمبنای مقالات علمی هر واحد افزایش در غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون، ۸ درصد تلفات بیماران کرونایی را بیشتر می کند و حتی در بعضی مقالات این رقم ۱۵ درصد است.

منبع:

1399/07/23
13:26:10
5.0 / 5
1666
تگهای خبر: بیمار , بیماری , غذا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
کونفه