۹ هشدار صندوق جهانی حیات وحش

۹ هشدار صندوق جهانی حیات وحش

صندوق جهانی حیات وحش در گزارش اخیر خود آمارهای نگران كننده ای از وضعیت تنوع زیستی در كره زمین انتشار یافته است كه از بین رفتن 85 درصد تالاب های جهان و آلودگی عمده اقیانوس های دنیا همچون آنها است.



به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، صندوق جهانی حیات وحش از سال ۱۹۹۸ هر دو سال یک دفعه وضعیت تنوع زیستی جهان را اعلام می کند. گزارش اخیر صندوق جهانی حیات وحش به تغییر و تحولات در حوزه تنوع زیستی در بازه زمانی ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۶ پرداخته است. این مرکز در آخرین گزارش خود بیش از ۲۱ هزار جمعیت از گونه های مختلف پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان مورد پایش را قرار داده است که در ادامه به بعضی از نکات مهم این گزارش اشاره شده است.

*بررسی ۲۱ هزار جمعیت از گونه های مختلف جانوری و گیاهی نشان دهنده کاهش ۶۸ درصدی گونه های پایش شده از سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۶ است. این یعنی شاخص کره حیات ۶۸ درصد کاهش یافته داشته که نشانگر وضعیت نزولی جمعیت گونه های گیاهی و جانوری جهان است.

*بر اساس گزارش صندوق جهانی حیات وحش ۷۵ درصد از زمین های عاری از یخ کره زمین تغییر و تحول یافته اند.

*۸۵ درصد تالاب های جهان طی ۵۰ سال اخیر از بین رفته اند.

*عمده اقیانوس های کره زمین آلوده هستند. صید بیش از اندازه، آلودگی، فاضلاب های صنعتی و انسانی و توسعه مناطق ساحلی عمده فشارهای بشر بر اقیانوس ها است.

*بر اساس این گزارش زیستگاه های آب شیرین (رودخانه ها، تالاب ها، دریاچه ها و... ) بیشترین لطمه را از نابودی تنوع زیستی طی ۵۰ سال اخیر دیده اند و این مسئله تاثیر زیادی بر از بین رفتن تنوع زیستی محیط های آبی داشته است.

*بر اساس شاخص کره حیات، آب های شیرین در سطح زمین بطور متوسط ۸۴ درصد کاهش یافته اند.

*بر اساس شاخص تنوع زیستی، آستانه تنوع زیستی کره زمین ۹۰ درصد برآورد شده است. یعنی ما باید ۹۰ درصد از تنوع زیستی سطح کره زمین را تابحال حفظ می کردیم اما این شاخص در گزارش صندوق جهانی حیات وحش تا سال ۲۰۱۶، ۷۰ درصد اعلام شده است.

*گروه های بسیار تاثیرگذاری که به آنها توجهی نمی گردد مانند حشرات به صورت عمده از بین رفته اند.

*یک پنجم گونه های وحشی به سبب مسائل در رابطه با تغییرات اقلیم در معرض خطر انقراض هستند. صندوق جهانی حیات وحش هشدار داده است که پیش بینی می شود با وضعیت موجود نتوانیم این گونه ها را از انقراض نجات دهیم.




1399/07/04
13:16:56
5.0 / 5
1654
تگهای خبر: آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳