در گزارش كونفه عنوان شد؛

جمعیت گوزن زرد ایرانی كم شد

جمعیت گوزن زرد ایرانی كم شد

كونفه: معاون فنی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از كاهش جمعیت گوزن زرد ایرانی طی سالهای اخیر در جزایر دریاچه ارومیه آگاهی داد.حجت جباری در گفتگو با خبرنگار مهر درباب آخرین وضعیت گوزن زرد ایرانی گونه با ارزش و در معرض خطر، اظهار نمود: خطر انقراض گوزن زرد ایرانی این گونه نادر و باارزش را تهدید می کند و به علت شرایط نامناسب زیستی جمعیت این گونه در حال کاهش است.
وی با اشاره به اینکه جزیره اشک دریاچه ارومیه یکی از زیستگاه های مناسب حیات گوزن زرد ایرانی در دنیا به حساب می آید اضافه کرد: خشک سالی، ورود گونه های گوشت خوار همچون پلنگ، شغال و روباه به جزیره، کمبود علوفه، خشکسالی، تداوم شرایط بحرانی دریاچه ارومیه از مهمترین عوامل تهدید حیات گوزن زرد ایرانی و کاهش جمعیت این گونه در سال های اخیر است.
جباری از آغاز سرشماری جمعیت گوزن زرد ایرانی پاییز امسال آگاهی داد و اظهار داشت: طی هفته های گذشته سرشماری گوزن زرد ایرانی و قوچ و میش ارمنی انجام شده ولی جهت بررسی دقیق جمعیت و وضعیت این گونه نادر سرشماری باردیگر پاییز امسال انجام می گیرد.

حذف گونه های مزاحم گوزن زرد ایرانی از جزیره اشک دریاچه ارومیه
معاون فنی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی جمعیت فعلی گوزن زرد ایرانی را حدود ۶۴ رأس عنوان و تصریح کرد: متأسفانه به علت شرایط نامناسب همچون حضور گونه های چون پلنگ، شغال و شرایط جزایر دریاچه پیش بینی می شود جمعیت گوزن زرد ایرانی کمتر از این تعداد هم باشد.
جباری از تلاش در جهت حذف گونه های مزاحم چون شغال و روباه از جزایر دریاچه ارومیه و زیستگاه گوزن زرد ایرانی آگاهی داد و اظهار داشت: یک رأس پلنگ موجود در جزیره اشک دریاچه نیز مقرر شد زنده گیری و بجای دیگری منتقل شود.
وی همین طور یکی از دلیلهای مشکل پیش روی گوزن زرد ایرانی را زاد و ولد درون خانوادگی اعلام و بیان کرد: به علت اینکه در سال های اخیر زاد و ولد گوزن های زرد ایرانی جزیره اشک درون خانوادگی شده و در سال های آینده مشکل ژنتیکی برای این گونه به وجود می آورد که در سال های آتی موجب بروز مشکل ژنتیکی و به دنبال آن احتمال بروز بیماری و کم مقاوم شدن این گونه می شود.

پایش مستمر روند زندگی گوزن زرد ایرانی در جزیره اشک
معاون فنی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی جنگل کاری در جزیره اشک، حذف گونه های مزاحم، ایجاد آبشخور و بازدیدهای میدانی را از مهمترین اقدامات این اداره کل در حفاظت از این گونه نادر و در معرض خطر اعلام نمود.
جباری با اشاره به پایش مستمر روند زندگی گوزن زرد ایرانی در جزیره اشک افزود: هر چند در سال های اخیر به دنبال بروز خشکسالی و عوامل دیگر شرایط زیستی در داخل دریاچه ارومیه مطلوبیت سال های گذشته را ندارد ولی با انجام یک سری اقدامات از جانب اداره کل محیط زیست از قبیل افزایش آب انبارها و آبشخورها انتقال آب آشامیدنی برای ادامه حیات وحش نصب دوربین های مدار بسته جهت پایش رفتار گونه انتقال علوفه و غیره تلاش شده است تا شرایط زیستی مناسب در جزیره اشک برای گوزن زرد ایرانی حفظ شود.
جزیره اشک دریاچه ارومیه به اعتقاد کارشناسان بین المللی و ملی یکی از زیستگاه های مناسب حیات گوزن زرد ایرانی در دنیاست.
پارک ملی دریاچه ارومیه شامل ۱۰۲ جزیره بزرگ و کوچک که مهم ترین آنها جزیره کبودان یا قویون داغی به مساحت ۳۱۲۵ هکتار و زیستگاه قوچ و میش ارمنی و جزیره اشک به مساحت ۲۵۷۰ هکتار زیستگاه اصلی گوزن زرد ایرانی است.
شرایط نامناسب زیست محیطی در سال های اخیر به خصوص امسال باعث شده جمعیت ۳۰۰ راسی در سال های گذشته به کمتر از ۱۰۰ رأس برسد که این کاهش جمعیت نشان دهنده اوضاع نامناسب این گونه با ارزش زیست محیطی است و تابحال اقدامات حفاظتی از طرف اداره کل محیط زیست به علت کمبود اعتبارات نتوانسته زمینه بهبود شرایط زیست محیطی گوزن زرد ایرانی را فراهم آورد.


منبع:

1399/04/06
14:22:24
5.0 / 5
2472
تگهای خبر: آب , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵