فشار خونی های مبتلا به كرونا داروهای خودرا قطع نكنند

فشار خونی های مبتلا به كرونا داروهای خودرا قطع نكنند

كونفه: یك متخصص قلب اظهار داشت: افرادی كه فشار خون دارند در صورت مبتلاشدن به كرونا نباید داروهای خودرا قطع كنند بلكه باید همان پروتكل های قبلی رعایت شود و نیازی به تغییر داروهای فشار خون بالا نیست.


به گزارش کونفه به نقل از خبر آنلاین به نقل از دانشگاه علوم پزشکی ایران، مرجان حاج احمدی اضافه کرد: تحقیقات نشان می دهد کسانی که دارای فشاری خون بالا هستند نسبت به سایر افراد، در صورت مبتلاشدن به کرونا از نظر میزان مرگ و میر در رده بالاتری قرار ندارند و هیچ کدام از داروها در مبتلاشدن یا عدم مبتلاشدن به کرونا تاثیر مثبت و منفی ندارد و همین طور داروهای فشارخون هیچکدام موجب تشدید بیماری کرونا یا افزایش مرگ و میر نمی گردد.
وی اشاره کرد: کسانی که فشار خون دارند در صورت مبتلاشدن به کرونا نباید داروهای خودرا قطع کنند بلکه باید همان پروتکلهای قبلی رعایت شود و نیازی به تغییر داروهای فشار خون بالا نیست. حاج احمدی با اعلان اینکه فشار خون بالا یکی از بیماری های شایع در مراکز پزشکی است و عوارض بسیار جدی روی ارگان های حیاتی بدن همچون چشم و مغز قلب و کلیه ایجاد می کند، گفت: افراد ممکنست مدت های طولانی فشارخون بالا داشته باشند ولی دارای هیچ علایم نباشند، چون فشار که از سمت خون به عروق وارد می شود بالاست موجب لطمه پذیری جداره می شود خصوصاً در ارگان هایی که عروق در آنها باریک تر و لطمه پذیرتر است وسلامتی به خطر می افتد. این متخصص قلب افزود: اگر افراد فشارخون خودرا کنترل کنند به میزان قابل توجهی از میزان بیماری ها و مرگ و میر کاهش پیدا می کند و داروهای زیادی از رده های مختلف در کنترل این بیماری نقش دارند که باید درست استفاده شوند و در کنار آن باید تغذیه سالم، ورزش، تغییر شیوه زندگی وترک سیگار را هم مد نظر قرار داد.
وی اشاره کرد: درباب مهمترین عواملی که ما را در خطر فشار خون بالا قرار می دهد، اظهار داشت: برخی عوامل مثل سن، نژاد، سابقه خانوادگی و مسائل ژنتیکی در دست ما نیست ولی خیلی از عوامل خطر مثل اضافه وزن، چاقی، مصرف سیگار و تنباکو، بی تحرکی، رژیم غذایی پرنمک سدیم و کم پتاسیم، مصرف زیاد الکل، زندگی پر استرس و خیلی از بیماری های مزمن قابل کنترل است.
حاج احمدی اضافه کرد: فشار خون در بعضی افراد که دارای فشار خون بالا هستند می تواند موجب سردرد و تنگی نفس و خون دماغ شود اما باید به این نکته توجه کرد این علایم اختصاصی نیستند و در زمانی که فشارخون بی علامت است خطر بیشتری دارد چون موجب وارد آمدن نیروی بیشتری از جریان خون به جداره عروق می شود و موجب بروز سکته های قلبی و مغزی و بیماریهای کلیوی می شود، به عبارت دیگر بی علامتی فشار خون به معنای این نیست که ما را گرفتار عارضه نمی کند.
وی اشاره کرد: در زمان کنونی به سبب شیوع چاقی و کم تحرکی در کودکان و شیوع پرفشاری خون در این رده سنی، سفارش می شود فشار خون افراد بالای سه سال هم اندازه گیری شود و دستگاه های معتبر خصوصاً دستگاه های دیجتال بازویی برای کنترل فشار خون مناسب می باشد.
این متخصص قلب اشاره کرد: برای اندازه گیری فشار خون در منزل بهترین کار این است که نحوه درست اندازه گیری فشار خون را یاد بگیریم و درصورت مشاهده فشار خون بالا، زمان اندازه گیری در منزل برای اطمینان و کنترل آن حتما به پزشک مراجعه نماییم.
حاج احمدی گفت: برخی افراد هنگام مراجعه به مراکز درمانی به سبب هیجان گرفتار فشار خون بالا می شوند بدین جهت برای اطلاع از بیماری سفارش می شود طبق پروتکل پزشکی چندین بار فشار خودرا در منزل با یک دستگاه مطمئن اندازه گیری کنند. ۲۳۵۲۳۷


منبع:

1399/02/31
16:27:34
5.0 / 5
3300
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
کونفه