اعضای بدن مرد ۵۲ ساله به چهار نفر حیات باردیگر بخشید

اعضای بدن مرد ۵۲ ساله به چهار نفر حیات باردیگر بخشید

به گزارش كونفه ایرنا نوشت: كارشناس مسوول اهدای عضو دانشگاه علوم پزشكی كردستان با اشاره به اهدای عضو بیمار مرگ مغزی در این استان اظهار داشت: اعضای بدن مرد ۵۲ ساله سقزی كه گرفتار مرگ مغزی شده بود به چهار بیمار حیات باردیگر بخشید.


شیدا خیراللهی تصریح كرد: عثمان معروفی مرد ۵۲ ساله ساكن شهر سقز روز دوم آذر گرفتار خونریزی مغزی شد و در بیمارستان امام خمینی (ره) این شهر برای درمان بستری می شود. وی ادامه داد: این بیمار سقزی همان روز به بیمارستان كوثر سنندج منتقل شد و روز سوم آذر هم مرگ مغزی او توسط پزشكان متخصص تایید شد، بلافاصله خانواده اش در یك اقدام خداپسندانه برای اهدای اعضای بدن پدر مرحومشان به بیماران نیازمند عضو رضایت دادند. كارشناس مسوول اهدای عضو دانشگاه علوم پزشكی كردستان خاطرنشان كرد: این بیمار دارای همسر و سه فرزند دختر و پسر بود و بعد از جلب موافقت اعضای خانواده اش، برای انجام مراحل اهدای عضو به بیمارستان شریعتی تهران اعزام شد. وی با اشاره به اینكه این بیمار سال ها خادم مسجد جامع شهر سقز بود، افزود: بعد از طی مراحل اهدای عضو و انجام مراحل قانونی و پزشكی این عمل خداپسندانه، پیكر آن مرحوم روز پنجشنبه هفتم آذر به زادگاهش شهرستان سقز منتقل و به خاك سپرده شد. خیراللهی در ادامه با اشاره به اینكه امسال اعضای بدن هفت كردستانی كه گرفتار مرگ مغزی شده بودند به بیماران نیازمند اهدا شده است، اظهار داشت: سه نفر از این بیماران در خود استان (شهرستان های سنندج، كامیاران و سقز) گرفتار مرگ مغزی شده و بعد از كسب رضایت خانواده هایشان برای پیوند به بیمارستان تهران اعزام شدند.

وی تصریح كرد: چهار نفر دیگر از این افراد هم كردستانی بودند اما خارج از استان گرفتار حادثه شده و همان جا رضایت خانواده هایشان برای اهدای عضو گرفته شد تا نجات بخش زندگی تعداد زیادی از بیماران نیازمند عضو شوند.

مرگ مغزی به مفهوم عدم بازگشت به زندگی است و زندگی بیمار وابسته به دستگاه است در صورت جدا شدن از دستگاه پس از چند ثانیه او فوت می كند.

سطح هوشیاری این بیماران عدد سه است در حالیكه سطح هوشیاری انسان سالم عدد ۱۵ است، بیمار مرگ مغزی در صورتیكه اهدای عضو هم نشود بیشتر از هفت تا ۱۰ روز زنده نخواهند ماند.

اعضای قابل اهدای فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه ها، كبد، روده ها، لوزالمعده و كلیه هاست ضمن اینكه بعضی از بافت های بدن همچون پوست، قرنیه، تاندون، غضروف، استخوان و دریچه قلب هم قابل پیوند است. ۴۷۲۳۳

1398/09/09
15:28:57
5.0 / 5
4632
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
کونفه