چرا استفاده از سلسله ژنتیكی برای حل جنایت، می تواند مشكلاتی ایجاد كند؟

چرا استفاده از سلسله ژنتیكی برای حل جنایت، می تواند مشكلاتی ایجاد كند؟

كونفه: پلیس در حال استفاده از یك نوع جدید از sleuthing DNA، به نام سلسله ژنتیكی است. هم اكنون این روش مظنونان به قتل و تجاوز در كالیفرنیا و واشنگتن را گرفتار كرده است. در صورتیكه حل پرونده ها سبب خوشی می شود، تاكتیك هایی كه برای دستگیری مجرمان استفاده می شود، خیلی از كارشناسان حقوق خصوصی و حقوق مدنی را نگران كرده است.sciencenews: بسته شدن پرونده قاتل ایالت گلدن (SN Online: 4/29/18) و دو قتل حل نشده یك زوج جوان كانادایی (SN Online: 5/23/18) شامل تفحص در پروندهای DNA پایگاه داده آنلاین عمومی و اطلاعات شجره نامه مردم بوده است كه GEDmatch نامیده می شود.
چرا پلیس از GEDmatch بجای آزمایش DNA استفاده می كند؟
اگر پلیس بخواهد از شركت AncestryDNA برای كمك به حل جنایات استفاده نماید، به یك نمونه تمیز بزاق از یك مظنون احتمالی نیاز دارد تا برای آزمایش و تجزیه و تحلیل به شركت ارسال نمایند. اما DNA صحنه جرم به این شكل نیست، بدین سبب پلیس نمی تواند DNA را به شركت ها برای آزمایش ارسال نماید. این مساله در مورد GEDmatch سرویس تجزیه و تحلیل DNA به این صورت نیست، مشتریان می توانند داده های خام DNA دریافت شده از شركت های آزمایشی را بارگزاری كنند.
این بدان معناست كه پلیس یا پژوهشگران اجرای قانون بطور همسان قادرند تا اگر به اندازه كافی DNA برای ایجاد یك توالی ژنتیكی داشته باشند در GEDmatch برای پیدا كردن مظنونان بالقوه دست به كار شوند.

اگر آزمایشات DNA كمك می نماید تا مجرمان را بگیرند، آیا ما نباید راضی باشیم؟
رام از دانشگاه حقوق بالتیمور می گوید "دستگیری مجرمان عالی است. اما حفظ حریم خصوصی نیز مهم می باشد. پلیس می تواند جرایم بیشتری را حل كند، اگر برای مثال، آنها بدون هیچ دلیلی در هر زمان بتوانند به خانه هر شخصی وارد شوند و آنجا را جستجو كنند. اما چنین جستجوهایی غیرقانونی می باشد، برای اینكه آنها حقوق افراد را برای داشتن حریم خصوصی و امنیت در مقابل جستجو و تشنج غیر منطقی را نقض می كنند."
برخی از مردم معتقدند این نوع جستجو می تواند محدود به حل جنایت بسیار جدی باشد. اما این محدودسازی قبلا امتحان شده است. در دهه گذشته بعضی از ایالت های ایالات متحده اجازه استفاده از پایگاه داده های DNA پلیس را برای «جستجوی خانوادگی» داده اند. چنین جستجوهایی امكان دارد بستگان نزدیك افراد موجود در پایگاه اطلاعات پلیس را بعنوان مظنونین در یك جرم معرفی كنند. ایالات متحده كه این فن آوری را قبول و اعلام نموده است: ما فقط از این برای جنایت واقعا جدی استفاده می نماییم.
2121


منبع:

1398/03/30
21:28:04
5.0 / 5
4821
تگهای خبر: سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱