محققان انگلیسی پی بردند؛

آپنه خواب ریسك مبتلا شدن به نقرس را بالا می برد

آپنه خواب ریسك مبتلا شدن به نقرس را بالا می برد

كونفه: مطالعه جدید نشان داده است افراد مبتلا به آپنه خواب با احتمال بالاتر مبتلا شدن به بیماری نقرس روبرو هستند.به گزارش كونفه به نقل از مهر، محققان دانشگاه كیل انگلستان داده های مربوط به حدود ۱۶ هزار فرد مبتلا به آپنه خواب و بیش از ۶۳ هزار فرد بدون این عارضه را كه به طورمیانگین حدود ۶ سال تحت نظر بودند، بررسی كردند.
در مجموع ۴.۹ درصد بیماران مبتلا به آپنه خواب و ۲.۶ درصد سایر افراد مبتلا به نقرس شدند. نتایج نشان داد افراد مبتلا به آپنه خواب ۴۲ درصد بیشتر با ریسك مبتلا شدن به نقرس مواجه بودند.
به گفته محققان، این افزایش ریسك یك تا دو سال پس از تشخیص آپنه خواب به بالاترین میزان می رسد و در بیماران دارای وزن عادی در مقایسه با بیماران چاق یا دارای اضافه وزن به مراتب بیشتر است.
بیماری نقرس نوعی دردناك از آرتروز است كه به علت تشكیل اسیداوریك در بدن تولید می گردد. این بیماری باعث تورم، قرمزی، داغ شدن و سفتی مفاصل می گردد.
«ادوارد رادی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «افراد مبتلا به آپنه خواب هم در كوتاه مدت و هم در بلندمدت در معرض ریسك بالا مبتلا شدن به نقرس هستند»
این باور وجود دارد كه میزان پایین اكسیژن ناشی از آپنه خواب منجر به تولید بیش از حد زیاد اسید اوریك، عامل بیماری نقرس، می گردد.
آپنه خواب یك نوع اختلال خواب جدی است كه با وقفه تنفسی به هنگام خواب همراه می باشد. این اختلال باعث انسداد راه هوایی در بینی و حلق می گردد كه به هنگام خواب به اصطلاح باعث خفگی كوتاه مدت می گردد.

1397/06/10
16:44:24
5.0 / 5
4953
تگهای خبر: اضافه وزن , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
کونفه