محققان پی بردند؛

ارتباط زینك اضافی در بیماران سرطانی با كاهش استقامت ماهیچه ها

ارتباط زینك اضافی در بیماران سرطانی با كاهش استقامت ماهیچه ها

كونفه: محققان دریافتند میزان اضافی زینك در ماهیچه های بیماران مبتلا به سرطان باعث كاهش استقامت ماهیچه ها و تسریع خطر مرگ در آنها می گردد.به گزارش كونفه به نقل از مهر، به قول محققان ضعف بنیه عامل ۳۰ درصد مرگ در بیماران سرطانی است. ضعف بنیه با تضعیف ماهیچه ها باعث كاهش میزان تحمل در برابر درمان سرطان شده و كیفیت زندگی را پایین می آورد. با این حال هیچ درمان موثری برای این مشكل وجود ندارد و علل آن همچنان ناشناخته است.
«اسوارنالی آچاریا»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «این تفكر اشتباه وجود دارد كه ضعف بنیه تنها یك مشكل تغذیه ای ناشی از بین رفتن اشتها به علت سرطان یا روند درمان آن است.»
با تداوم ضعف بنیه، ماهیچه ها تحلیل رفته و به قدری ضعیف می شوند كه تحمل دوز استاندارد درمان های ضدسرطان را ندارند و پزشك شان مجبور به كاهش دوز درمان می گردد.
آچاریا در ادامه می افزاید: «ضعف بنیه باعث تضعیف ماهیچه های قلب و دیافراگم هم می گردد كه در نتیجه خیلی از بیماران سرطانی به علت نارسایی تنفسی یا قلبی جان شان را از دست می دهند.»
محققان در این مطالعات دریافتند فعالیت بیشتر پروتئین موسوم به ZIP۱۴ كه معمولا در سلول های كبد متجلی می شود، روند انتقال فلز زینك (روی) را تسهیل می كند اما مشخص شد كه در ماهیچه های موش های آزمایشگاهی مبتلا به سرطان، تجلی این پروتئین غیرعادی بود.
تیم تحقیق همینطور دریافت میزان بالا ZIP۱۴ در نمونه بافت ماهیچه ای بیماران مبتلا به سرطان و دارای ضعف بنیه وجود دارد كه مبین ارتباط بین ZIP۱۴ و ضعف بنیه در افراد است. مصرف زینك اضافی در ماهیچه ها بواسطه تخریب سلول های بالغ ماهیچه و ممانعت از تولید فیبرهای عضلانی جدید توسط سلول های بنیادی منجر به نابودی ماهیچه ها در بیماران سرطانی می گردد.
به گفته محققان، كاهش ZIP۱۴ در سلول های ماهیچه به شكل قابل توجهی منجر به كاهش ضعف بنیه می گردد از اینرو داروهای بازدارنده ZIP۱۴ می تواند باعث بهبود نرخ بقاء در افراد سرطانی و كیفیت زندگی آنان شود.

1397/03/24
12:45:20
5.0 / 5
4465
تگهای خبر: بیمار , درمان , قلب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
کونفه