مدیركل دفتر طب ایرانی و مكمل وزارت بهداشت اعلام كرد

اجرای نهضت سواد سلامت آموزی در کشور

اجرای نهضت سواد سلامت آموزی در کشور

به گزارش کونفه، مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت از اجرای «نهضت سواد سلامت آموزی» اطلاع داد و اظهار داشت: این نهضت برای سبک زندگی در مقاطع مختلف کلید خورده؛ وزارت بهداشت با همکاری وزارت آموزش و پرورش و بهره مندی از ظرفیت مردمی بر اساس شعار سال در نظر دارد نهضت سواد سلامت آموزی را برگزار کند.


دکتر نفیسه حسینی یکتا در گفتگو با ایسنا، ضمن اعلام این خبر، در رابطه با اقدامات انجام شده به منظور دسترسی همگانی به طب ایرانی اظهار نمود: برنامه های گوناگونی به منظور ادغام طب ایرانی در نظام سلامت انجام شده و سیاست گذاری هایی برای تحقق این مورد در نظر گرفته ایم. اقدمات با هدف دسترسی همگانی به طب ایرانی در تمام سطوح لحاظ شده است.
ادغام طب ایرانی در شبکه بهداشتی جهت آموزش سبک زندگی سالم وی با اشاره به اینکه «سطح یک خدمات» اولین مواجهه مردم با نظام سلامت به حساب می آید، اظهار داشت: ادغام طب ایرانی به منظور آموزش سبک زندگی بر مبنای آموزه های ایرانی در سطح یک شبکه بهداشتی به صورت ۱۰۰ درصدی اجرا شده است. سطح یک، اولین مواجهه مردم با نظام سلامت به حساب می آید؛ به نحوی که مراقبان سلامت و بهورزان به ترتیب در مراکز جامع عرضه خدمات سلامت و خانه های بهداشت در شهرها و روستاها نسبت به عرضه خدمات مشغول هستند.
مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت ضمن اشاره به این که آموزش سبک زندگی برپایه آموزه های ایرانی به صورت ۱۰۰ درصدی در مراکز سطح یک اجرا شده، اظهار نمود: متخصصان طب ایرانی، آموزش های سبک زندگی را به مربیان و بهورزان آموزش داده اند؛ تمام دانشگاه های علوم پزشکی، این طرح را پیش برده اند.
صدور شناسنامه سبک زندگی برای شهروندان حسینی یکتا افزود: برخی دانشگاه های علوم پزشکی کشور، عرضه آموزش سبک زندگی به مردم را شروع کرده اند؛ به نحوی که شهروندان با رفتن به مراکز جامع سلامت یا خانه های بهداشت می توانند «شناسنامه سبک زندگی» دریافت نمایند. عادات و رفتارهای غلط به شهروندانی که به مراکز جامع سلامت یا خانه های بهداشت رجوع می کنند، گوشزد می شود و همینطور عادات درست به آنها آموزش داده می شود. همینطور بعد از آموزش عادات درست و بیان رفتارهای غلط، فرد در زمان های مشخص مورد ارزیابی قرار می گیرد.
وی در رابطه با برنامه آتی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت برای آموزش شهروندان ایرانی اظهار داشت: در نظر داریم بعد از آنکه شهروندان آموزش های لازم را دریافت نمودند، در صورت نیاز برای آموزش به یک متخصص طب ایرانی یا فردی که دوره های آموزشی مورد تایید وزارت بهداشت را سپری کرده، ارجاع داده شوند.
استفاده از تمام ظرفیت ها برای اصلاح سبک زندگی مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با تاکید مجدد بر لزوم اصلاح سبک زندگی اظهار داشت: استفاده از تمام ظرفیت ها برای اصلاح سبک زندگی لازم است. طب ایرانی، جلوگیری از بیماری ها را بر درمان مقدم می داند. طرح های مختلفی به منظور جلوگیری از بیماری ها انجام داده ایم؛ به صورت مثال، طرح «راهبران سلامت» در دوران پاندمی کرونا به منظور جلوگیری از بیماری ها را انجام دادیم.
مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت افزود: «نهضت سواد سلامت آموزی» برای سبک زندگی در مقاطع مختلف کلید خورده، وزارت بهداشت با همکاری وزارت آموزش و پرورش و بهرمندی از ظرفیت مردمی بر اساس شعار سال درنظر دارد نهضت سواد سلامت آموزی را برگزار کند.
اقبال مردم و ضرورت تسهیل دسترسی به خدمات طب ایرانی حسینی یکتا در انتها اظهار داشت: تمام تلاش دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت به این منظور است که خدمات طب ایرانی به صورت علمی و درست در اختیار مردم قرار گیرد. با عنایت به این که طب ایرانی مورد اقبال مردم جامعه قرار گرفته، سیاستگذارها و تصمیم سازان باید در جهت طراحی اقداماتی باشند که دسترسی به خدمات سلامت تسهیل شود.
منبع:

1403/04/20
18:29:55
5.0 / 5
101
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
کونفه