کاهش درد دندان درآوردن در نوزادان از تجویز خودسرانه مسکن ها پرهیز کنید

کاهش درد دندان درآوردن در نوزادان از تجویز خودسرانه مسکن ها پرهیز کنید

کونفه: مراقبت از کودکی که درحال دندان درآوردن است، کار آسانی نیست و والدین می بایست در مورد نحوه کمک کردن به این کودکان اطلاعات لازم را داشته باشند.


به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، دندان درآوردن به طور معمول در حدود ۴ تا ۷ ماهگی آغاز می شود و کودک تا ۳ سالگی حدود ۲۰ دندان شیری درمی آورد.
سازمان غذا و داروی ایالات متحده در این زمینه می گوید: علائم معمول دندان درآوردن عبارتند از: تحریک پذیری خفیف، تب خفیف، آب دهان و میل به جویدن چیزی سفت.
بگفته این سازمان، روی آوردن به داروهای دارای مسکن هایی مانند بنزوکائین یا لیدوکائین یا درمان های هومیوپاتی، چاره ای برای درد دندان درآوردن نیست.
سازمان غذا و داروی ایالات متحده هشدار داد: در حقیقت این محصولات می توانند برای کودکان خطرناک باشند و منجر به صدمات جدی و حتی مرگ شوند.
اسامی تجاری متداول محصولات مراقبت بهداشتی دهان بدون نسخه حاوی بنزوکائین عبارتند از Anbesol، Cepacol، Chloraseptic، HurriCaine، Orabase، Orajel و Topex.
از وسوسه امتحان کردن این داروها روی کودکی که درحال دندان درآوردن است، خودداری کنید.
سازمان غذا و داروی ایالات متحده توضیح داد: استفاده از محصولات بنزوکائین می تواند منجر به یک بیماری جدی و گاهی کشنده به نام «مت هموگلوبینمی» شود که در آن ظرفیت حمل اکسیژن گلبول های قرمز بسیار کاهش پیدا می کند.
به همین ترتیب، محصولات حاوی لیدوکائین نیز برای نوزادان مضر هستند.
سازمان غذا و داروی ایالات متحده هشدار داد: این می تواند لطمه جدی مانند مشکلات قلبی، لطمه شدید مغزی و حتی مرگ بوجود آورد. علاوه بر این، محلول موضعی لیدوکائین ویسکوز خوراکی می تواند موجب تشنج در نوزادان و کودکان خردسال در صورت مصرف بیش از اندازه آن شود.
والدین چگونه می توانند به کودکان کمک کنند؟
به گزارش نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، متخصصان سازمان غذا و داروی ایالات متحده سفارش می کنند در اینگونه مواقع لثه های کودک خودرا با انگشت (شسته و تمیز) به آرامی مالش و ماساژ دهید تا درد او کم شود.
دادن یک حلقه دندانه دار لاستیکی به آنها برای جویدن نیز سفارش می شود. با این وجود، مطمئن شوید که حلقه سفت باشد (پر از مایع نباشد.)
سازمان غذا و داروی ایالات متحده توضیح داد: اگر جسم خیلی سفت باشد، می تواند به لثه های کودک لطمه برساند. حتما بر کودکان نظارت کنید تا بطور تصادفی گرفتار سانحه ای نشوند.
بهداشت دهان و دندان همچون چالش هایی است که بوسیله آموزش و مراقبت از دندان های شیری در کودکی شروع می شود. اغلب والدین، به خاطر موقتی بودن دندان های شیری به مراقبت از آنها توجه نمی کنند. اما در حقیقت داشتن دندان های سالم در بزرگسالی با شروع مراقبت از دندان های کودکی مرتبط می باشد.
آموزش مراقبت از دندان ها از زمانی که کودک دندان های شیری دارد شروع شده و این مراقبت به عنوان یک عادت مهم در روند رشد و تکوین سلامت دهان و دندان به شمار می آید.
خیلی از والدین به اشتباه فکر می کنند که دندان های شیری اهمیت زیادی ندارند، چونکه به مرور زمان جای خودرا به دندان های دائمی می دهند. اما در واقعیت، مراقبت ناپایدار از دندان های شیری می تواند اثرات جبران ناپذیری بر روی سلامت دهان و دندان داشته باشد. داشتن دندان های سالم در بزرگسالی از اهمیت بیشتری برخوردارست و این سلامت دندان ها از دوران کودکی شکل می گیرد.
منبع:

1403/04/16
12:06:27
5.0 / 5
131
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
کونفه