نکاتی درباره ی واکسن پنوموکوک

نکاتی درباره ی واکسن پنوموکوک

کونفه: واکسن پنوموکوک به شکل تزریقی در دو، چهار و 12 ماهگی همزمان با واکسن های همان گروه سنی تزریق می شود.


به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، بتازگی دو واکسن جدید به سبد واکسیناسیون کشور اضافه شده اند و همزمان با دیگر واکسن های گروه سنی تزریق می شوند که واکسن «پنوموکوک» یکی از این دو واکسن است.
میکروب پنوموکوک سبب بیماری هایی مانند سینوزیت، مننژیت، عفونت گوش میانی، پنومونی و عفونت خون می شود.
واکسن پنوموکوک در دو ماهگی به همراه واکسن های فلج اطفال خوراکی، پنج گانه (سه گانه، هپاتیت ب، هموفیلیس آنفلوآنزا) و روتاویروس تزریق می شود. همین طور این واکسن در چهار ماهگی به همراه فلج اطفال خوراکی، فلج اطفال تزریقی و روتاویروس به نوزادان تزریق می شود. این واکسن به همراه واکسن سرخک، سرخچه و اوریون نیز در ۱۲ ماهگی به جامعه هدف تزریق می شود.
میکروب پنوموکوک سبب بیماری هایی مانند سینوزیت (التهاب دریافت پوششی سینوس ها)، مننژیت (عفونت پرده های مغز)، عفونت گوش میانی، پنومونی (سینه پهلو یا ذات الریه) و عفونت خون می شود که ممکنست منجر به بستری شدن کودکان در بیمارستان، ایجاد عوارض در کودک و گاهی مرگ آنها شود. عفونت پنوموکوک بوسیله قطرات تنفسی در حین صحبت کردن و تماس نزدیک بین افراد منتقل می شود. به عبارت دیگر، بیماری بوسیله فرد بیمار، ناقل سالم (فردی که آلوده به میکروب است اما علایم ندارد) و همین طور اشیاء آلوده شده با ترشحات بدن قابل انتشار است.
کودکان کمتر از پنج سال و خصوصاً کودکان کمتر از دو سال، نوزادان، کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی، کودکان مبتلا به سوءتغذیه، کودکانی که شیر مادر دریافت نکرده اند نسبت به سایر کودکان، بیشتر در معرض مبتلاشدن به عفونت پنوموکوکی قرار دارند. همین طور قرار گرفتن در معرض دود سیگار و زندگی در شهرهای صنعتی و پرازدحام سبب می شود افراد بیشتر در معرض عفونت پنوموکوک قرار داشته باشند.
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، بعد از واکسیناسیون، تب مختصر، درد، تورم، سفتی در محل تزریق، بی قراری و تحرک پذیری کودک شایع است اما نگران کننده نیست. در صورت تورم و قرمزی محل تزریق واکسن برای کاهش میزان تورم و قرمزی می توان از یک پارچه سرد، مرطوب و تمیز برای محل تزریق استفاده نمود.
والدین در صورت بروز تب، درد یا بی قراری کودک خود می توانند با کارکنان بهداشتی در مرکز جامع سلامت، پایگاه یا خانه بهداشت مشورت کنند. بعد از واکسیناسیون، از پوشاندن لباس تنگ به کودکان که سبب فشار به محل تزریق می شود باید خودداری کرد.
بعد از واکسیناسیون، شستن محل تزریق واکسن و استحمام منعی ندارد.
منبع:

1403/03/15
12:40:44
5.0 / 5
111
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
کونفه