رئیس جامعه اقامتگاه های بومگردی:

غیرمجازها پلمب نمی شوند!

غیرمجازها پلمب نمی شوند!

به گزارش کونفه، رئیس جامعه انجمن های حرفه ای اقامتگاه های بومگردی ایران از خروج بیشتر از ۵۰۰ بومگردی از چرخه فعالیت رسمی پارسال و فعالیت چراغ خاموش برخی از آنها اطلاع داد و اظهار داشت: فعالیت آزاد و قارچ گونه اقامتگاه های غیر مجاز همچون علل اثرگذار بر رکود کاری بومگردی های دارای مجوز است.


یاور عبیری که تعطیلات نوروز سال ۱۴۰۳ را یکی از خلوت ترین دوره های کاری بومگردی ها در خیلی از نقاط کشور می داند، در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: البته با عنایت به شرایط اقتصادی، پیشبینی می شد که وضعیت سفر و اقامت در نوروز ۱۴۰۳ به نسبت خوب نباشد، اما فکر نمی کردیم تا این حد با ریزش تقاضا مواجه شویم. در بعضی استانهای پرتردد همچون خراسان رضوی در ایام نخست تعطیلات نوروز، تنها حدود هشت درصد ظرفیت اقامتگاه های بومگردی آن تکمیل شده بود. وضعیت در استانهای همدان، چهارمحال و بختیاری و دیگر استان ها هم خوب نبود.
او که اصلی ترین عامل کاهش رغبت مردم جهت استفاده از بومگردی ها را وجود خانه های اجاره ای و غیر مجاز می داند، در ادامه اظهار داشت: ماه هاست که فریاد می زنیم فعالیت اقامتگاه های غیر مجاز به بومگردی ها ضربه زده است، اما توجهی نمی گردد، درحالی که وضعیت در بعضی مناطق بغرنج شده است، مثلاً در یک روستا فقط یک اقامتگاه بومگردی دارای مجوز وجود دارد، اما حدود هفت هشت خانه دیگر با این عنوان در حال فعالیت هستند، این خانه ها نه مالیات می دهند، نه تعهدی دارند و نه به جایی پاسخگو هستند و هر اتفاق و تخلفی که در آن خانه ها رخ دهد، به نام بومگردی ها تمام می شود.
رئیس جامعه حرفه ای اقامتگاه های بومگردی ایران افزود: بارها گزارش هایی از تخلف های خانه های اجاره ای و اقامتگاه های بدون مجوز به ما اعلام شده است، ولی وقتی بررسی شده متوجه شده ایم آن اقامتگاه اصلا مجوز نداشته و ما نمی توانیم به مبحث آن رسیدگی نماییم. متاسفانه هیچ عزمی هم برای پلمب این غیرمجازها نیست. ما ماه هاست فریاد می زنیم که در وضع موجود، بومگردی ها دیگر رغبتی به ادامه فعالیت و یا مهم تر از آن تمدید و یا گرفتن مجوز گردشگری ندارند.
عبیری اضافه کرد: پارسال بیشتر از ۵۰۰ اقامتگاه بومگردی از سامانه «جانا» (وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) خارج شده و مجوزشان را تمدید نکرده اند و برخی از آنها چراغ خاموش فعالیت می نمایند، چون وقتی می بینند در همسایگی آنها اقامتگاهی وجود دارد که دردسرهای گرفتن مجوز از گردشگری را ندارد، ناچار هم نیست به جایی پاسخگو باشد و بدون آنکه مالیات بدهد و کسی با آن کاری داشته باشد، راحت کار می کند، آنها هم زیر بار آن همه تعهد نمی روند. این درحالی است که بومگردی ها کار فرهنگی انجام می دهند و اصلا هویت و ماموریتشان با اقامتگاه های دیگر متفاوت می باشد.
رئیس جامعه حرفه ای اقامتگاه های بومگردی ایران در رابطه با دیگر عوامل رکود کاری بومگردی ها در نوروز سال جاری، اظهار داشت: بیشترین میهمانان بومگردی ها از قشر متوسط جامعه بودند، اما ظاهرا آنها سال جاری کمتر مسافرت رفته اند. پرس وجوها هم حاکی از اینست که هتل های ۴ و ۵ ستاره همانند دوره های گذشته مهمانانشان را داشته اند، مسافران این اقامتگاه ها معمولاً از قشر مرفه تر جامعه هستند، که وضعیت اقتصادی روی آنها تاثیری نداشته و اگر بررسی شود حتما هتل های کم ستاره، وضعیت مشابه بومگردی ها را داشته اند.
او فعالیت ستاد اسکان نوروزی در مدارس و اقامتگاه های فرهنگیان و مهمانسراهای دولتی را معضل دیگر اقامتگاه های رسمی گردشگری دانست و اظهار نمود: البته که آموزش و پرورش، فضاهایی را برای قشر ضعیف تر جامعه و یا مواقع اضطراری آماده می کند، اما در کجای قانون آمده است که آنها در هر شرایطی باید میهمان و مسافر بپذیرند و نگاه درآمدزایی به این بخش، که هیچ سنخیتی با مأموریت آنها ندارد، داشته باشند؟
عبیری اضافه کرد: باید تاکید بر استفاده مسافران از ظرفیت اقامتگاه های رسمی باشد و پس از ظرفیت مدارس و اقامتگاه های فرهنگیان استفاده گردد. هر دستگاهی باید به وظایف خود بپردازد؛ آیا این درست که بومگردی ها هم وارد حوزه آموزش شوند؟
رئیس جامعه حرفه ای اقامتگاه های بومگردی ایران در ادامه با اشاره به اینکه برخی عامل خلوت بودن بومگردی ها در نوروز را قیمت آنها دانسته اند، اظهار داشت: شاید برخی بومگردی ها قیمتها را بالا اعلام نموده باشند، که البته می گویم در رابطه با بومگردی های دارای مجوز، نمی تواند خیلی درست باشد، چون آنها ملزم به عرضه نرخنامه مصوب هستند و نظارت وجود دارد و نمی توانند نرخ بالاتر از حد تعیین شده بدهند، اما مبحث اینست که برخی اقامتگاه ها در نوروز سال جاری حتی یک تماس نداشتند که ما بگوییم مردم چون قیمت بالا گرفته اند پشیمان شده اند و سراغ اقامتگاه های غیر مجاز و یا مدارس رفته اند. بطور قطع عوامل دیگری دخیل بوده است. اقامتگاه های بومگردی داشته ایم که تا پیش از تعطیلات نوروز، ظرفیتش تکمیل می شده، اما در نوروز حتی یک تماس نداشته است. وقتی حتی روبه روی هتل ها کارتن به دست های خانه های اجاره ای ایستاده اند و کسی با آنها کاری ندارد، چه انتظاری میتوان داشت؟
عبیری تصریح کرد: با ادامه این وضعیت، بومگردی ها دوام نمی آورند و این صنعت به بیراهه می رود.
منبع:

1403/01/14
22:42:13
5.0 / 5
73
تگهای خبر: آموزش , دستگاه , سفر , مسافرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
کونفه