ساز این خانه ها کوک نیست!

ساز این خانه ها کوک نیست!

به گزارش کونفه، پنج پلاک از مجموعه خانه های پیرنیا در خیابان لاله زار تهران باقی مانده است که برای هر کدام یک ساز نواخته می شود، آن هم ناکوک! خانه هایی که هر یک در تملک بخش دولتی یا خصوصی هستند، اما برای حفظ و سرپا ماندنشان اقدامی صورت نمی گیرد.


به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، لاله زار تهران از معدود خیابان هایی است که هنوز هم یادگاری هایی از گذشته در دل آن باقی مانده است، مجموعه خانه هایی که برخی به رسمیت شناخته شده و جزء آثار ملی کشور ثبت شده اند و برخی دیگر به حال خود رها شده و در آستانه فروریختن هستند. یکی از خانه های معروف لاله زار ملقب به «پیرنیا»ست، در واقع مجموعه ای که از چند بنا تشکیل شده است و به خاندان پیرنیا متعلق می باشد. بناهایی که یادآور بخش مهمی از تاریخ سیاسی ایران هستند و سال ها میزبان خاندانی بوده که نقش بسزایی در قانونگذاری و علوم سیاسی ایران داشتند.
داستان اصلی این بناها را باید در پرونده «میرزا نصرالله پیرنیا» جست. او که در دوران قاجار از منشی گری وزارت خارجه تا صدراعظمی را تجربه کرده و لقب های «مصباح الملک»، «مشیرالملکی» و «مشیرالدوله» را در طول فعالیتهای سیاسی خود به دست آورده بود، صاحب سه پسر به نامهای حسن، حسین و علی بود که هر سه را برای تحصیل به اروپا فرستاد و علی در همان جا بیمار شد و دار فانی را وداع گفت.
برپایه مطالعات صورت گرفته و اسناد تاریخی موجود، بعد از فوت میرزا نصرالله خان پیرنیا، املاک شمال کوچه پیرنیا واقع در لاله زار، در اختیار حسن پیرنیا (مشیرالدوله) و جنوب کوچه در اختیار برادر دیگر، حسین پیرنیا (مؤتمن الملک) قرار گرفت.


اسناد در ارتباط با انتقال خانه ها به حسن و حسین پیرنیا - عکس از آرشیو شخصی مریم اصغری نیا


منبع:

1402/08/30
08:59:13
5.0 / 5
93
تگهای خبر: بیمار , زبان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
کونفه