قبرستانی که موزه می شود

قبرستانی که موزه می شود

کونفه: خوزستان اداره کل میراث فرهنگی خوزستان از طرح تبدیل قبرستان شهسوار ایذه به سایت موزه در حاشیه تالاب بندان این شهر آگاهی داد.سیدمحسن حسینی سرپرست معاونت میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به پیگیری های انجام شده و لزوم مراقبت های بیشتر درباب قبرستان تاریخی شهسوار ایذه اظهار داشت: باتوجه ارزش های فرهنگی و جایگاه قبرستان تاریخی ـ باستانی شهسوار در بین مردم فرهنگ دوست شهرستان ایذه، با نشست ها و بررسی های انجام شده، موضوع منع تدفین در این قبرستان با اهالی، دهیاری و شورای روستا مطرح و خوشبختانه با تعاملات جمعی، با این مساله موافقت شد.

به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: از آنجا که این محوطه در لیست آثار ملی کشور قرار دارد و از سویی عرصه و حریم آن مصوب است، با تفاهم های به عمل آمده، از این پس در این قبرستان تدفین تازه ای صورت نخواهد گرفت و به زودی با تعیین و تأیید زمین موردنظر، قبرستان جدیدی در این زمینه ایجاد خواهد شد.

او تصریح کرد: طرح تبدیل قبرستان شهسوار به سایت موزه اکنون در دست اقدام است و به زودی با بوجودآوردن برخی اصلاحات، شاهد مرمت، مراقبت و پایش های تازه تری در این بستر فرهنگی خواهیم بود.

گورستان و زیارتگاه شهسوار از منابع مهم میراث فرهنگی کشور است که در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۷۸ با شماره ۲۵۹۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. این گورستان یکی از غنی ترین منابع وجود شیرهای سنگی بختیاری در استان خوزستان است.

از دیگر قبرستان های شناخته شده خوزستان، می توان به قبرستان تاریخی ایوه طایفه ململی و بخش سوسن در ایذه و باجول در دزپارت اشاره نمود.

یکی از سنن کهن در فرهنگ عشایر بختیاری، برپا داشتن شیر سنگی «برد شیر» بر قبور و در گذشتگان ایلی است. بختیاری ها بردشیر را که گواهی بر شجاعت، دلاوری، هنرمندی در شکار و تیراندازی در جنگ و مهارت در سوارکاری است، بر آرامگاه بزرگان و درگذشتگان نام آور خود قرار می دادند.

هیبت و شکوه این تندیس های سنگی، یادآور مردانی است که تاریخ پرفراز و نشیب قوم شان را در قالبی اسطوره ای با نام خود زینت داده و روی در دل خاک نهفته اند. بردشیرها از پهلو، مزین به نقش شمشیر، اسب، تفنگ و تسبیح هستند و بر گُرده آنها، مشخصات متوفی نقش می شود. خوزستان را می توان قسمتی از موزه روباز شیرهای سنگی تاریخ ایران نامید.

منبع:

1402/08/24
15:37:05
5.0 / 5
225
تگهای خبر: سایت , مهارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
کونفه