یورش به تپه 6 هزارساله همدان!

یورش به تپه 6 هزارساله همدان!

کونفه: «تپه ستران» آجین در شهرستان اسدآباد همدان با تاریخی در حدود 6 هزار سال توسط جاده ای آسفالته، خانه های مسکونی و ساختمان شهرداری محصور شده است.


به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، باستان شناسان برای نجات «تپه ستران» آجین بعد از پژوهش میدانی، عرصه و حریم آنرا پیشنهاد کردند. عمق کاوش در گمانه ها یک ونیم تا سه متر بوده است. در نتیجه این پژوهش، عرصه این تپه شش هزارساله آنچنان که پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اعلام نموده، حدود یک ونیم هکتار پیشنهاد شده است.
تپه ستران آجین (آژین) در استان همدان، شهرستان اسدآباد، بخش پیرسلمان و در شمال شرقی شهر آجین واقع شده است. این محوطه‌ی باستانی در تاریخ دهم بهمن ماه سال ۱۳۸۳ با شماره ۱۱۳۵۸ در لیست آثار ملی ثبت شده است. قدیمی ­ترین بقایای استقراری در این تپه به هزاره‌ی چهارم پیش از میلاد مربوط بوده است. این محوطه در دوران­ تاریخی و اسلامی نیز مورد استفاده بوده است.
با وجود این، امیر بهرامی ـ سرپرست هیأت دیرینه شناسی تپه ستران ـ گزارش کرده که از بخش شرقی تپه یک جاده آسفالت به سمت روستاهای دهستان کُلیایی عبور می کند. ضلع شمالی و غربی تپه نیز توسط منازل مسکونی محصور شده و در ضلع جنوبی تپه نیز ساختمان شهرداری آجین قرار گرفته است.
به نظر این باستان شناس، قرار گرفتن محوطه باستانی ستران آجین (آژین) در محدوده بافت شهری و کارهای عمرانی شهری، آنرا در معرض تهدید و نابودی قرار داده است.


گزارش های باستان شناسانی که برای گمانه زنی و تعیین عرصه و حریم در این تپه کار می کردند، حاکی از این است که محوطه باستانی ستران از یک سو به سبب احاطه توسط منازل مسکونی به زباله دانی تبدیل گشته و از طرف دیگر ساخت وسازهای جدید شهری موجب از میان رفتن بخشهایی از تپه شده و نهشته ها و آثار معماری تپه را تخریب کرده است.
برای اقدامات پیشگیرانه و صیانت از این تپه لازم بود محدوده‌ی عرصه و حریم آن روشن شود تا ادارات مختلف برنامه های عمرانی و خدماتی خودرا باتوجه به وضع موجود اثر و با هماهنگی میراث فرهنگی و رعایت ضوابط عرصه و حریم این محوطه‌ی باستانی به اجرا درآورند. سرپرست هیأت دیرینه شناسی تپه ستران در این زمینه اظهار داشت: ارائه‌ی طرح حفاظتی و همین طور تشویق کردن ارگان های دولتی همچون فرمانداری و شهرداری شهرستان به ­منظور مساعدت در جلوگیری از تعرض بیشتر به تپه و همین طور پاکسازی سطح تپه از نخاله و زباله بسیار لازم است.
این عتیقه شناس اظهار داشت: پژوهش میدانی باستان شناختی تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه ستران آجین با بوجودآوردن ۲۰ گمانه به ابعاد ۱/۵ × ۱/۵ متر در اطراف محوطه و کاوش آنها برمبنای لایه بندی طبیعی نهشته ها انجام شد. عمق کاوش در گمانه از یک ونیم تا سه متر متغیر است. برمبنای نتایج حاصل از این برنامه‌ی میدانی، مشخص شد که عرصه‌ی واقعی این محوطه حدود یک ونیم هکتار است.


منبع:

1402/08/22
07:54:39
5.0 / 5
310
تگهای خبر: آب , خدمات , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
کونفه