تفاهم ایران و افغانستان برای تردد وسایل نقلیه شخصی

تفاهم ایران و افغانستان برای تردد وسایل نقلیه شخصی

به گزارش کونفه، ایران و افغانستان سند ساماندهی تردد وسایل نقلیه شخصی و تجاری امضا کردند.


به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، به دنبال طرح تسهیل تردد مسافران و گردشگران با خودرو شخصی بین ایران و کشورهای مجاور، سند توافق های کمیته مشترک ترانزیت و حمل و نقل بین المللی جاده ای ایران و افغانستان، در تهران به امضا رسید.
برپایه اعلام کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، این سند همکاری در مسافرت اخیر هیأت اقتصادی ۳۰ نفره از افغانستان به سرپرستی «ملا عبدالغنی برادر»، معاون اقتصادی حکومت کنونی افغانستان، امضا شده است.
در چهار بند از این سند، بر استفاده از ظرفیت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران برای ساماندهی تردد وسایل نقلیه شخصی و تجاری بین ایران و افغانستان با استفاده از مدارک معتبر بین المللی همچون «کارنه دوپاساژ» صادرشده توسط این کانون و ایجاد وحدت رویه تسهیل تشریفات ورود و خروج وسایل نقلیه، تاکید شده است.
کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران همینطور برای برگزاری کارگاه های آموزشی صدور و استفاده از مدارک بین المللی رانندگی و خودرو و ایجاد زیرساخت های لازم همچون تولید و ارسال پلاک ترانزیت و سایر مدارک بین المللی اعلام آمادگی کرد.
طرف افغانستانی هم آمادگی خویش را برای فراهم سازی زمینه های لازم به منظور تردد وسایل نقلیه شخصی و تجاری ایرانی از خاک افغانستان به سایر کشورهای آسیای میانه اعلام نمود.
در این نشست پنج سند همکاری اقتصادی و تجاری بخصوص سند توافق های اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور به همراه صورت جلسه کمیته مشترک ترانزیت و حمل و نقل بین المللی جاده ای (ذیل کمیسیون مشترک) به امضا رسید.
کانون جهانگردی و اتومبیلرانی پیشتر این سند را با عراق امضا کرده بود، که با این شرایط تردد وسایل نقلیه شخصی بین دو کشور در صورت دریافت مدارک بین المللی تسهیل شده است.
منبع:

1402/08/21
09:15:15
5.0 / 5
134
تگهای خبر: آموزش , رشد , مسافرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
کونفه