جاده ابریشم فرهنگی ایران و چین باز می شود؟

جاده ابریشم فرهنگی ایران و چین باز می شود؟

به گزارش کونفه، رویداد هنری ایران و چین با حضور مقامات دو کشور در تالار ایران فرهنگستان هنر برگزار گردید. در این رویداد بر افزایش تعاملات فرهنگی و هنری میان دو کشور تاکید گردید.


به گزارش خبرنگار ایسنا، بامداد امروز ـ دوشنبه ـ هشتم آبان ماه رویداد هنری ایران و چین با حضور مقامات ایران و چین در تالار ایران فرهنگستان هنر برگزار شد.
در این جلسه مجید شاه حسینی ـ رئیس فرهنگستان هنر ـ ضمن اشاره به سابقه برگزاری نشست مشترک فرهنگی ـ هنری این فرهنگستان با وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری خلق چین، این رویداد را دومین نشست مشترک فرهنگی عنوان نمود و اظهار داشت: سابقه دوستی دیرینه و مراودات فرهنگی و هنری، میان دو تمدن باستانی ایران و چین از هزاران سال قبل زبانزد تاریخ نگاران بوده است و امروزه که بعضی از رژیم های نوپدید و نامشروع در منطقه با عمری به کوتاهی ۷۵ سال، به حمایت حامیان غربی فاقد تمدن، منطقه غرب آسیا را در لهیب آپارتاید به آتش و خون کشیده اند، زمان آن فرا رسیده تا این دو تمدن باستانی از راه دیپلماسی فرهنگی و به زبان شیوای هنر انقلابی یک مرتبه دیگر مردم آزاده جهان را به ارزش های انسانی و اخلاقی و پیروی از آیین فتوت و جوانمردی رایج در این دو سرزمین کهن فرا خوانند.
وی با اشاره به اینکه فرهنگستان هنر با تاکید ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران موظف است تا از راه دیپلماسی فرهنگی باب جدیدی را به سمت جهان شرق و هنرمندان چیره دست آن بگشاید، خطاب به مقامات چین اظهار داشت: ازاین رو مقدم جناب عالی را که طلایه دار هنرمندان سرزمین پهناور چین هستید، به کهن دیار هنرپرور ایران پاس می داریم. امیدواریم که این رویداد مشترک هنری نقطه آغاز جدیدی بر روابط فرهنگی هنری جمهوری اسلامی ایران با جمهوری خلق چین باشد.
رئیس فرهنگستان هنر در ادامه به تعاملات ایران و چین از دوران کهن اشاره نمود و در این رابطه اظهار داشت: داستان دوستی این دو تمدن کهن آسیایی از دیر باز به زبان هنرمندان ایرانی و چینی روایت شده است که بخشی از آنرا در اشعار شاعران شیرین سخن ایران زمین میتوان یافت.
او به ابیاتی از حکیم ناصر خسرو قبادیانی، حکیم ابوالقاسم فردوسی، سعدی، حافظ، خواجوی کرمانی و دیگر شاعران اشاره نمود و اظهار داشت: حکیم ناصر خسرو قبادیانی می فرماید «طلب علمت فرمود رسول حق/ گر سفر باید کردن به مثل تا چین» و حکیم ابوالقاسم فردوسی در این دو بیت می فرماید «ز اسبان چینی و دیبای چین/ ز تخت و ز تاج و ز تیغ و نگین/ همی بینم این دشت آراسته/ چو بتخانه چین پر از خواسته»؛ این بیت نغز هم از سعدی شیرین سخن است و گفته «همه عالم صنم چین به حکایت گویند/ صنم ماست که درهرخم زلفش چینی است».
مجید شاه حسینی در ادامه سخنان خود به تعاملات هنری ایران و چین از جاده ابریشم هم اشاره و اظهار نمود: همان گونه که می بینید، حکایت دوستی ایران و چین از هزاران سال پیش زبانزد هنرمندان و تاریخ نگاران بوده و علاوه بر دانشمندان این دو سرزمین کهن، نقاشان، معماران، بافندگان، نوازندگان، شاعران، سفالگران، نویسندگان و امروز سینماگران ایرانی و چینی، به سهم خود بخشی از این دوستی دیرینه را در راه جاده ابریشم فرهنگی به زبان شیوای هنر روایت کرده اند.
رئیس فرهنگستان هنر با اشاره فیلم سینمایی «راه آبی ابریشم» که بخشی از آن در این جلسه پخش گردید، اظهار نمود: مفتخریم که در این رویداد فرهنگی، همزمان با برگزاری نمایشگاه آثار سفالگری سلادون هنرمندان چینی از ایالت جه جیانگ، یادی نماییم از اثر فاخر سینمای ایران «راه آبی ابریشم» که ۱۵ سال قبل به همت هنرمندان سینمای ایران پدید آمد و امروز این اثر سینمایی ارزشمند، سندی بر دوستی دیرینه ایران و چین است.
وی در انتهای سخنان خود اظهار امیدواری کرد که به همت هنرمندان و سینماگران دو کشور فصل جدیدی در همکاری فرهنگی و هنری ایران و چین آغاز شود.
همینطور لو اینگ چوان ـ معاون وزیر فرهنگ و گردشگری چین ـ در این مراسم ضمن ابراز خشنودی از برگزاری و افتتاح نمایشگاه سلادون جه جیانگ اظهار داشت: در ابتدا به نمایندگی از وزارت فرهنگ و گردشگری چین، برگزاری موفقیت آمیز این رویداد را تبریک می گویم. همینطور صمیمانه از سفارت چین و فرهنگستان هنر ایران برای حمایت قاطع از برگزاری این رویداد تشکر می کنم.
وی افزود: با نگاهی به تاریخ، می بینیم دو کشور چین و ایران، نه تنها از راه جاده ابریشم باستانی یکدیگر را شناخته اند، بلکه از هم آموختند. ترکیب ابریشم چین و هنر والای پارسی، ظرافت فرش ابریشم ایرانی را به وجود آورده است. ترکیب لعاب کبالت ایران و هنر عالی چین، ظرافت ظروف آبی و سفید را حاصل شده است. سفالینه ها، کاغذ چاپ، باروت و سایر فناوری های چین از راه ایران به غربی ترین نقاط آسیا و حتی دورترین نقاط اروپا گسترش یافته است. محصولاتی چون انار، انگور، زیتون، ظروف شیشه ای، طلا و نقره و... هم از مسیر پارسیان و اروپا به چین وارد شده است.
معاون وزیر فرهنگ و گردشگری چین، به جاده ابریشم اشاره و خاطرنشان کرد: نمایشگاه سلادون امروز که با عنوان«نسیمی دلنواز از طرف دریاها» برگزار شده است، میراث مشترک فرهنگی دو کشور را که از راه جاده ابریشم انتشار یافته است به مردم ایران تقدیم می کند. اجرای سازهای سنتور، آرخو، پیپا و سایر آلات موسیقی نواخته شده در مراسم افتتاحیه هم به وضوح تبادلات فرهنگی هنری و تأثیر متقابل آنها میان دو کشور را به نمایش می گذارد.
وی که سمت ریاست فرهنگستان هنر چین را هم عهده دار است، افزود: در سالهای اخیر تبادلات فرهنگی و همکاریهای دو کشور شور و نشاطی مضاعف یافته است و دو طرف در زمینه های حفظ میراث فرهنگی، ترجمه آثار ادبی کلاسیک، مطبوعات و نشریات، فیلم و سینما تفاهمنامه هایی را امضا کرده اند. در فوریه سالجاری، رئیس جمهور شی جین پینگ در دیدار با آقای رئیسی، رئیس جمهور ایران بیانیه های مشترکی را در جهت تبادلات و همکاریهای آتی دو کشور در زمینه های فرهنگی و اجتماعی صادر کردند. همینطور عضویت ایران در سازمان همکاری شانگ های و بریکس جانی باردیگر به تبادلات فرهنگی میان دو کشور بخشیده است. در عین حال ایران از قدیم الایام، یک قطب مهم حمل و نقل تجاری در راه جاده ابریشم و کشوری مهم در امتداد «یک پهنه، یک راه» بوده است.
معاون وزیر فرهنگ و گردشگری چین افزود: چندی قبل سومین اجلاس بین المللی همکاری سران «پهنه و راه» با موفقیت در پکن برگزار شد و رئیس جمهور شی جین پینگ، هشت اقدام از جانب چین در جهت حمایت و توسعه طرح پهنه و راه را اعلام و طرحی جدید برای چین و سایر کشورها همچون ایران، ترسیم کرد تا به توسعه و رونق هر چه بیشتر این طرح بیانجامد.
لو اینگ چوان در رابطه با توسعه مبادلات فرهنگی میان دو کشور افزود: هم اکنون تعداد مبادلات فرهنگی میان دو کشور افزایش قابل ملاحظه ای داشته است. پروژه های سابق بازیابی شده اند و تعداد گردشگران چینی که وارد ایران می شوند روز به روز رو به افزایش است. به تازگی سازمان ما، طرحی تبلیغاتی را با عنوان «سلام چین» طراحی نموده اند و نهادهای ما با انتشار آن در خارج از مرزها، نه تنها میهمان نوازی گرم ما را به توریستهای خارجی ابلاغ می کنند، بلکه این امر به تقویت مبادلات و همکاریهای بین المللی و یادگیری متقابل تمدن های جهانی خواهد انجامید.
وی در پایان اظهار داشت: روز گذشته دومین نشست کمیته مشترک فرهنگی چین و ایران با موفقیت در تهران برگزار گردید. دو طرف طرح تبادلات فرهنگی و آموزشی میان دولت جمهوری خلق چین و دولت جمهوری اسلامی ایران را از سال ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۷ امضا کردند. بر این باورم که روابط فرهنگی چین و ایران دوران جدیدی را آغاز خواهد نمود و نتایج جدیدی را به ارمغان خواهد آورد.
در این مراسم، چن دینگ شیانگ ـ معاون دبیر کل شهرداری نینگ بو ـ ضمن تشکر از فرهنگستان هنر و میهمانان حاضر در نشست اظهار داشت: ما امروز اینجا در ایران گرد هم آمده ایم تا در سایه طبیعت بکر و شعرگونه استان جه جیانگ با ظرافت ها و زیبایی هنری سلادون چین آشنا شویم و از دوستی عمیق میان دو ملت سخن برانیم.
وی افزود: «نینگ بو» در تقاطع خط ساحلی سرزمین اصلی چین و سی درجه عرض شمالی واقع شده است. این منطقه هشت هزار سال تاریخ تمدن بشری و دو هزار و پانصد سال سابقه توسعه بندر دارد. نینگ بو، نه تنها شهری تاریخی فرهنگی است، بلکه بعنوان بندری مهم در جنوب رودخانه یانگ تسه به شمار می آید. این شهر نه تنها یکی از نخستین بندرهای چین است، که به روی جهان خارج باز شده، بلکه نقطه نخستین جاده ابریشم دریایی باستانی هم هست.
معاون دبیر کل شهرداری نینگ بو اضافه کرد: رئیس جمهور شی جین پینگ از بنادر باستانی نینگ بو بعنوان فسیل های زنده ای یاد کرده است که تاریخ جاده ابریشم باستانی را ثبت می کنند. هزاران سال است که چای چینی، ظروف سلادون و... از بندر نینگ بو خارج شده و از راه جاده ابریشم دریایی به خلیج فارس آمده اند و با رونق جاده ابریشم دریایی موجبات ترویج تبادلات فرهنگی میان دو ملت و توسعه روابط انسانی را فراهم آورده اند. چین و ایران در راه جاده باستانی ابریشم با یکدیگر آشنا شدند و از یکدیگر آموخته اند و در این راه نینگ بو درگاه مهمی به شمار می آید.
وی به طرح مشترک «یک پهنه، یک راه» پرداخت و خاطرنشان کرد: روح باستانی و جدید جاده ابریشم از سویی به تاریخ و از طرفی به آینده متصل شده است. سال جاری دهمین سالگرد پیشنهاد رئیس جمهور شی جینگ پینگ برای ایجاد طرح مشترک «یک پهنه، یک راه» است. حقیقت نشان داده است که ساخت مشترک «پهنه و راه» مطابق با آرزوها و انتظارات کشورهای در راه است و آینده ای روشن دارد. هر یک از شهر های ما در چین ایران باید در جهت افزایش مبادلات میان دو تمدن باستانی جاده ابریشم تلاش کنند.
چن دینگ شیانگ، در پایان سخنرانی خود اظهار داشت: نشست معرفی جاذبه های گردشگری و فرهنگی نینگ بو و نمایشگاه ظروف سلادون جی جیانگ که امروز افتتاح می گردد، منابع گردشگری غنی استان جه جیانگ را با محوریت شهر نینگ بو به نمایش می گذارد. شهری با تاریخ عمیق انسانی و جذابیت های هنری اعجاب انگیز، باشد تا از سلادون بعنوان رسانه ای برای بازگشایی تصویری جدید از تبادلات فرهنگی و گردشگری میان دو کشور استفاده نماییم. باشد تا از سلادون بعنوان نت های جدید موسیقی بهره گیریم. تا سازی جدید برای دوستی مردم نینگ بو و شهر های ایران بنوازیم.
در این مراسم همینطور گروه هنرمندان چینی «اوو» قطعاتی را با ظروف سفالی سلادون اجرا کردند.
این مراسم با آغاز به کار نمایشگاه سفال و سلادون چین به پایان رسید.1402/08/08
14:49:19
5.0 / 5
203
تگهای خبر: آب , آموزش , تبلیغات , چای
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کونفه