ساماندهی و محافظت از بیت مشحوت بار دیگر در دستور کار

ساماندهی و محافظت از بیت مشحوت بار دیگر در دستور کار

به گزارش کونفه، خوزستان سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شوش اظهار داشت: مطالعه، مستندنگاری، ساماندهی و محافظت از محوطه تاریخی «بِیتِ مَشحوت» که به تازگی در لیست آثار ملی هم به ثبت رسید در دستور کار قرار گرفت.علی بویری منجی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به هم اندیشی و همراهی جوامع محلی و میراث فرهنگی در روستای «بیت مشحوت» اظهار نمود: به دعوت ساکنان، اعضای شورا و دهیار روستای «بیت مشحوت» از توابع بخش مرکزی شهرستان کرخه برای تبیین مسئله های میراث فرهنگی، اهمیت و ارزش تاریخی این محوطه و ضرورت محافظت از این محوطه تاریخی جلسه ای برگزار شد.

وی افزود: این نشست با حضور بزرگان و اهالی روستا و شرکت تعدادی از کارشناسان گردشگری و مسؤولان یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان شوش و کرخه برگزار شد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شوش تصریح کرد: محوطه تاریخی «بیت مشحوت» یکی از ارزشمندترین سایت های تاریخی دوره اسلامی منطقه است که در لیست میراث ملی هم به ثبت رسیده است.

پیشتر هم مدیرکل وقت میراث فرهنگی خوزستان از اجرای طرح ساماندهی و مرمت محوطه باستانی «بیت مشحوت» به ایسنا اطلاع داده بود.

بویری منجی تصریح کرد: تشریح مسئله های مختلف حوزه میراث فرهنگی و تعامل سازنده با جامعه محلی بسیار مهم و ضروریست.

محوطه باستانی بیت مشحوت یا مشهود در ۲۱ کیلومتری جنوب شرق شوش واقع در قسمت شاوور شهرستان کرخه قرار دارد و در حاشیه جنوبی بستر سیلابی رودخانه شاوور که از شمال این محوطه تاریخی می گذرد قرار گرفته است. بررسی ها نشان داده است که شهر تاریخی بیت مشحوت با مساحتی در حدود ۱۶۰ هکتار دارای ۲ باروی خشتی در پیرامون خود بوده است. محوطه بیت مشحوت به شماره ۳۳۸۱۳ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

از بیت مشحوت بیشتر بدانید:
اینجا «بیت مشحوت» است نه جیرفت!
«بیت مشحوت» ثبت ملی شد
قاچاقچیان باردیگر سراغ «بیت مشحوت» رفتند + فیلم
زخم های ۲۰ ساله بر پیکر «بیت مشحوت»

منبع:

1402/07/13
01:46:07
5.0 / 5
187
تگهای خبر: سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کونفه