حال و روز برج دیده بانی نهضت جنگل به علاوه عکس

حال و روز برج دیده بانی نهضت جنگل به علاوه عکس

کونفه: «مناره بازار» که به استناد برخی نوشته های تاریخی، در زمان نهضت جنگل بجای برج دیده بانی استفاده می شد، در طول زمان قربانی مرمت غیراصولی شده است. تفاوت مصالح به کاررفته در مرمت ها، بندکشی غیراصولی و پاکسازی نشدن آجرها و گل سنگ هایی که قسمتی از مناره را پوشانده، نه فقط ظاهری نازیبا برای این مناره صفوی ساخته، که آنرا در راه تخریب تدریجی قرار داده است.


به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، مناره بازار در شهر تاریخی و مدفون گسکر در نزدیکی دهستان «طاهر گوراب» از توابع شهرستان صومعه سرا در استان گیلان واقع شده است. قدمت این برج آجری که برخی آنرا سلجوقی دانسته اند، به استناد برخی سفرنامه ها و دست نوشته های جهانگردان، در پرونده ثبتی آن در میراث فرهنگی، صفوی اعلام شده است. مناره بازار در بهمن ماه سال ۱۳۷۸ به شماره ۲۶۸۱ در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است.
برج آجری ابتدا بیش از ۳۰ متر ارتفاع داشته، که گفته شده قسمتی از آن بر اثر رطوب و حدود ۱۲ متر از آن در زلزله ۱۳۶۹ منجیل فروریخته است.
تصاویر به جامانده از این مناره نشان میدهد در گذشته دارای تزئینات آجری بوده که حالا مشاهده نمی گردد. در حال حاضر برج دارای یک در فلزی است که بوسیله حدودا ۴۵ پلهٔ مارپیچ به بالای مناره مخروطی می رسد.
عکس چپ: مناره بازار درحالی که بخشهایی از آن بر اثر رطوبت سست شده و فروریخته
عکس میانی: تخریب بخش زیادی از مناره بازار در زمان زلزله منجیل
عکس راست: مناره بازار در حال حاضر که مرمت غیراصولی داشته است

1402/06/21
20:52:30
5.0 / 5
233
تگهای خبر: بازار , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
کونفه