علت سیاهی زیر چشم چیست و چطور آنرا درمان کنیم؟

علت سیاهی زیر چشم چیست و چطور آنرا درمان کنیم؟

به گزارش کونفه، سلامت نیوز به نقل از روزیاتو نوشت: سیاهی زیر چشم مشکل بسیار شایعی است که در بیشتر افراد جامعه شامل مردان، زنان و حتی کودکان دیده می شود و به این معنا است که ناحیه زیر چشم تیره تر از سایر نقاط پوست به نظر می آید. این ناحیه بسته به رنگ طبیعی پوستتان ممکنست بصورت سایه های آبی، بنفش، قهوه ای یا سیاه ظاهر شود.سیاهی زیر چشم به دلیلهای زیادی رخ می دهد که بطور معمول نشان دهنده مشکل پزشکی نیستند و دلیلی برای نگرانی نیست اما از آنجا که می تواند شما را خسته و یا مسن تر از آنچه هستید نشان دهد ممکنست به دلیلهای زیبایی ظاهری بخواهید حلقه های سیاه زیر چشمتان را از بین ببرید. لیست دلیلهای سیاهی زیر چشم بسیار طولانی است که رایج ترین آنها عبارتند از:
کمبود خواب
کمبود خواب یکی از دلیلهای رایج سیاهی دور چشم است. خواب ناکافی موجب می شود چشم به اندازه کافی استراحت نداشته باشد، درنتیجه پوست خسته شده، گردش خون در آن کاهش پیدا کرده و اکسیژن و مواد مغذی لازم به اندازه کافی دریافت نخواهد کرد. در نتیجه چین و چروک و سیاهی دور و زیر چشم شکل می گیرد. بی خوابی همین طور می تواند موجب ایجاد مایع در زیر چشم ها شده و به پف کردن و سیاهی پوست دور چشم منجر شود.
عوامل ژنتیکی
در نتیجه خیلی از مطالعات ثابت شده است که سابقه خانوادگی نیز در ایجاد حلقه های سیاه زیر چشم شما نقش دارد. طبق آخرین تحقیقات، توزیع ملانین در پوست زیر چشم نیز تحت تاثیر عوامل ژنتیکی قرار میگیرد. سیاهی زیر چشم می تواند یک خاصیت ارثی باشد که در اوایل دوران کودکی دیده می شود و با گذشت زمان، حلقه های تیره ممکنست روشن یا تیره تر شوند.
کم آبی بدن
کم آبی یکی از دلیلهای رایج سیاهی زیر چشم است. هنگامی که بدن شما به خوبی هیدراته نمی گردد، پوست زیر چشم آغاز به کدر شدن می کند و چشمانتان گود رفته به نظر می آید. این به سبب نزدیکی چشم ها به استخوان زیرین است. حتما جهت حفظ شادابی و نشاط پوست خود و جلوگیری از سیاهی دور چشم روزانه به مقدار کافی آب بنوشید.
قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض نور خورشید
قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند موجب شود بدن شما ملانین اضافی تولید کند؛ رنگدانه ای که به پوست رنگ می دهد. آفتاب بیش از اندازه، خصوصاً برای چشمان، می تواند موجب تیره شدن رنگدانه در پوست اطراف آن شود.
مصرف توتون و تنباکو
مصرف تتون، تنباکو، الکل و قهوه نیز موجب کاهش رگ های خونی، کاهش جریان خون و ایجاد چین و چروک و در نهایت سیاهی دور چشم می شود.
کمبود مواد غذایی
رژیم غذایی ضعیف و کمبود مواد مغذی نیز علاوه بر اینکه بر سلامتی شما اثر خواهد گذاشت، موجب خواهد شد این شرایط بوسیله علایم خارجی مانند ایجاد پوست خشک، تیرگی های دور چشم و چین و چروک نیز خودرا نشان دهد.
بیماری ها
وجود تعدادی از بیماریها نیز سبب بروز سیاهی دور چشم خواهند شد. در این قسمت به تعدادی از بیماری هایی که منجر به سیاهی دور چشم می شوند، اشاره شده است:
اگزما: اگزما موجب خارش و التهاب پوست شده و موجب می شود که بخواهید مدام پوست خودرا مالش دهید. اگر این وضعیت برای پوست زیر چشم رخ دهد، مالش بیش از اندازه آن سبب ایجاد تیرگی زیر چشم خواهد شد.
نارسایی کلیه: نارسایی کلیه موجب بدتر شدن وضعیت سلامتی می شود. درنتیجه پوست بیمار رنگ پریده شده و چشم هایش خسته به نظر می آید. که این مساله منجر به افزایش تیرگی های زیر چشم شده و سیاهی دور چشم بیشتر می شود.
بیماری مزمن معده: بیماری معده موجب افزایش عملکرد گوارشی و جذب مواد مغذی می شود. اگر التهاب معده چندین بار رخ دهد، سیاهی زیر چشم به وضوح نمایان می شود.
بیماران مبتلا به اختلالات عصبی: یا بیماریهای اندام های داخلی نیز به احتمال زیاد گرفتار سیاهی دور چشم می شوند.
بیماری تیروئید: به نظر متخصصان بیماری تیروئید نیز می تواند عامل بروز تیرگی و پف پوست دور چشم و سیاهی دور چشم باشد.
سالخوردگی و پیری
پیری طبیعی پوست یکی دیگر از علل رایج سیاهی دور چشم شمرده می شود، با افزایش سن، پوست شل تر می شود همین طور چربی و کلاژن مورد نیاز برای حفظ الاستیسیته آن کاهش پیدا می کند و بدنبال آن رگ های خونی تیره زیر پوست قابل رویت خواهند شد و ناحیه زیر چشم هایتان را تیره می کنند.
اختلال در قاعدگی
سیاهی زیر چشم در زنان ممکنست نشانه ای از اختلالات قاعدگی طولانی مدت باشد. بعلاوه قاعدگی خیلی سنگین یا خونریزی رحم نیز ممکنست موجب سیاهی زیر چشم شود.
مشکلات مربوط به بینی
سیاهی زیر چشم می تواند با مشکلات بینی نیز ارتباط داشته باشد. اگر بطور مداوم عطسه می کنید و مدت زمان طولانی بینی خودرا با دستمال می گیرید، رگ های زیر چشمتان حساس شده و سیاهی های زیر چشم ظاهر می شوند. بدین سبب اگر بینی تان بیش از اندازه حساس و مستعد مبتلاشدن به التهاب باشد به احتمال زیاد گرفتار تیرگی زیر چشم می شوید.
استفاده طولانی مدت از تلویزیون، موبایل و کامپیوتر
تماشای تلویزیون یا خیره شدن به صفحه نمایش کامپیوتر می تواند سبب بروز سیاهی زیر چشم و پف و پیری پوست دور چشم شما شود، برای اینکه در این حالت به چشم فشار وارد می شود و این فشار می تواند عروق خونی اطراف چشم را بزرگ کند که در نتیجه، پوست اطراف چشم شما تیره تر به نظر می آید.

آلرژی و خشکی چشم
واکنش های آلرژیک و خشکی چشم می تواند سبب بروز تیرگی و پف پوست دور چشم و سیاهی دور چشم شود، هنگامی که یک واکنش آلرژیک رخ می دهد، بدن شما هیستامین ها را به عنوان پاسخ به باکتری های مضر آزاد می کند و بدنبال آن علایم آزاردهنده آلرژی چشمی همچون خارش، قرمزی و سوزش در چشم بروز می کند.
هیستامین ها موجب برجسته شدن رگ های خونی زیر چشم می شوند و بدنبال آن پوست دور چشم تیره به نظر می آید. همین طور خیلی از افراد در زمان بروز آلرژی چشم خودرا مدام مالش می دهند و این کار موجب التهاب و تورم رگ های خونی می شود و در بروز چروک و سیاهی دور چشم موثر است.
علت سیاهی چشم در نوزادان
برای نوزادان کاملا طبیعی است که دور چشم خود حلقه های تیره داشته باشند. پوست نازک زیر چشم آنها که سرشار از رگ های خونی ریز است، گاهی اوقات می تواند بصورت دایره های تیره ظاهر شود. اگر سابقه خانوادگی سیاهی زیر چشم نیز وجود داشته باشد، می توان انتظار داشت که کودک نیز در مقطعی از زندگی گرفتار هایپرپیگمانتاسیون دور چشم شود؛ به این معنا که اگر دور چشم های والدین حلقه های تیره وجود داشته باشد، به احتمال زیاد در مورد کودک نیز به همین صورت خواهد بود. حتی اگر رنگ پوست کودک روشن باشد، پوست اطراف چشم او ممکنست شفاف تر از سایر نوزادان بوده و ازدحام مویرگ های آبی تیره در اطراف چشم سیاهی دور چشم را آشکارتر کند.
علاوه بر این، عوامل گوناگون دیگری نیز وجود دارند که می توانند با تأثیر بر آناتومی زیرین ناحیه چشم موجب ایجاد سیاهی دور چشم شوند. پوست حساس اطراف چشم نوزاد را پوست دور چشمی می نامند که اغلب بسیار نازک و ظریف است. در زیر پوست، رگ های خونی ریزی به نام شبکه وریدی فرواوربیتال وجود دارد که به بینی متصل می شود و هنگامی که این ناحیه تحریک شود، رگ های خونی متورم شده و با نزدیک تر شدن به پوست برجسته به نظر می رسند که موجب می شود کل ناحیه بصورت حلقه ای تیره به نظر برسد.
در تعدادی از نوزادان زمانی که گرفتگی بینی ناشی از آلرژن هایی مانند گرده گل یا سرماخوردگی پدیدار می شود، دایره های سیاهی در اطراف چشم ظاهر می گردد. همچنین، بیماریهای پوستی در رابطه با عفونت های باکتریایی، اگزما، عفونت سینوس ها، عفونت تنفسی و کم آبی بدن نیز ممکنست موجب سیاهی زیر چشم نوزادان شود.
خستگی نیز از دیگر عواملی است که می تواند سیاهی دور چشم را برجسته تر کند. اگر کودک بسیار خسته باشد، ممکنست رنگ پریده تر به نظر رسیده و رگ های خونی زیر پوستش نمایان تر شوند.
اما در مجموع، اغلب اوقات سیاهی دور چشم دلیلی برای نگرانی نیست، ولی با این وجود، در موارد بسیار نادر، تیرگی زیر چشم ممکنست ازطریق یک تومور به وجود آمده باشد که در این صورت فورا باید با پزشک صحبت شود.
آیا می توان از تیرگی دور چشم در نوزادان جلوگیری کرد؟
به جز مواردی که ناشی از حساسیت و خستگی است، نمی توان از سیاهی دور چشم نوزاد جلوگیری کرد. برخی از مادران از خمیرهای خانگی برای رفع سیاهی دور چشم نوزاد استفاده می نمایند که موثر نبوده و برعکس می توانند لطمه زا باشند.
علت تیرگی دور چشم در کودکان
برخی از دلیلهای ایجاد سیاهی دور چشم در کودکان با نوزادان مشترک است که از بیان مجدد آنها خودداری می نماییم، اما سایر دلیلهای تیرگی زیر چشم کودکان شامل موارد زیر است:
گریه کردن یا مالیدن چشم ها
امتناع از خوابیدن به موقع
کم خونی: برای حل این مشکل، باید کودک تشویق به مصرف غذاهای غنی از آهن یا مکمل آهن شود.
گرفتگی بینی: با احتقان طولانی مدت غشاهای مخاطی حفره های بینی، ممکنست به سیاهرگ های زیر پوست فشار وارد شده و جریان خون در آنها محدود شود و در نتیجه سیاهی زیر چشم ایجاد شود.
رینیت آلرژی: سیاهی دور چشم می تواند به سبب حساسیت های طولانی مدت باشد. تعدادی از علایم دیگر رینیت آلرژی، عبارتند از: خطوط دنی مورگان، بینی رو به بالا، کام قوسی بلند، تنفس مداوم بوسیله دهان و مالش مداوم بینی
آسم: سیاهی زیر چشم در کنار این علایم می تواند یک علامت هشدار اولیه برای آسم باشد: سرفه در شب، بامداد زود و هنگام ورزش، تغییرات در تنفس و خلط تنفس، دشواری در عطسه کردن، احساس خستگی و ضعف، سفتی در سینه، گرفتگی طولانی مدت بینی، گرفتگی صدا، رنگ پریدگی
سایر علل: گاهی سیاهی یا تورم زیر چشم ممکنست به سبب جراحی پیشانی، بینی یا صورت، مصرف غذاهای شور (به دلیل احتباس مایعات) یا نوروبلاستوما رخ دهد.
درمان سیاهی زیر چشم در خانه
کارهای زیادی وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید تا از شر سیاهی زیر چشم خلاص شوید. درمان های خانگی می تواند شامل موارد زیر باشد:
خواب کافی: اهتمام کنید هر شب حداقل هفت ساعت بخوابید تا از ایجاد تیرگی در اطراف چشم جلوگیری کنید.
استفاده از بالش های بیشتر: برای جلوگیری از جمع شدن مایعات زیر چشم در شب، سر خودرا با چند بالش اضافی بالا ببرید. این کار می تواند به از بین بردن پف کردگی کمک نماید.
کمپرس سرد: برای کمک به کوچک شدن رگ های خونی گشاد شده، قاشق سرد را روی چشمان خود قرار دهید. این کار می تواند پف پلک و ظاهر سیاه زیر چشم را کم کند.
خیار: برش های خیار را روی چشمان خود قرار دهید، برای اینکه خیار سرشار از آب و ویتامین C است.
چای کیسه ای: چای کیسه ای سرد را زیر چشم خود قرار دهید. این کار می تواند گردش خون را افزایش دهد، برای اینکه چای حاوی کافئین و آنتی اکسیدان است.
ماساژ صورت: ماساژ صورت شامل ماساژ دور چشم می تواند به بهبود گردش خون کمک نماید.
آرایش: از کانسیلر برای پوشاندن سیاهی زیر چشم استفاده کنید.
استنشاق بخار: این روش مستقیما روی حلقه های سیاه چشم تأثیر نمی گذارد، اما احتقان احتمالی بینی را تسکین می دهد. البته برای مبتلایان به آسم سفارش نمی شود و ممکنست موجب حمله آسم و تنگی نفس شود.

هرآنچه باید درباره ی دلیلهای سیاهی زیر چشم و درمان خانگی و پزشکی آن بدانید
استفاده از زعفران: زعفران دارای خواص ضدحساسیت و ضدالتهابی است و ممکنست به کاهش واکنش های آلرژیک و سیاهی دور چشم کمک نماید. روش استفاده از آن به این صورت است که مقداری زعفران با یک قاشق چای خوری شیر خام مخلوط کرده و زیر چشم مالیده شده و پس از ۱۵ دقیقه شستشو داده می شود.
استفاده از کرم شیر (مخصوص بزرگسالان): اعتقاد بر این است که این کرم بطور طبیعی پوست را مرطوب نموده و سیاهی زیر چشم را کم می کند.
استفاده از ماسک آب سیب زمینی: سیب زمینی منبع غنی ویتامین C است و ممکنست به تغذیه پوست زیر چشم کمک نماید.
استفاده از ماسکهای دور چشم: کرم ها و ماسکهای حاوی هیالورونیک اسید، روغن نارگیل، بادام و بنفشه، سرم ها، پچ های دور چشم، ماسکهای شب و ژل های خنک کننده برای کاهش سیاهی زیر چشم مفیدند. البته باید توجه داشت که عموما درمان های خانگی بطور سطحی عمل می کنند و نمی توانند علت اصلی سیاهی دور چشم را برطرف کنند. بنابراین، این روش ها بطور معمول همراه با درمان پزشکی استفاده می شوند.
درمان های پزشکی برای رفع سیاهی زیر چشم
اگر می خواهید سیاهی زیر چشم خودرا سریع و برای همیشه از بین ببرید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید تا ببینید چه گزینه های درمانی برای وضعیت پوست شما دردسترس است. گزینه های درمانی پزشکی برای سیاهی زیر چشم می تواند شامل موارد زیر باشد:
کرم های موضعی و سفیدکننده ها: کرم های موضعی مانند ویتامین C و مواد سفیدکننده مانند هیدروکینون می توانند به روشن کردن سیاهی زیر چشم کمک کنند.
لایه برداری شیمیایی: در لایه برداری شیمیایی از اسیدهای آلفا هیدروکسی برای کاهش رنگدانه زیر چشم استفاده می شود.
لیزر درمانی: روش های لیزری می توانند به جوانسازی و سفت شدن پوست شما کمک کنند. گزینه های لیزر غیرتهاجمی شامل لیزرهای رنگی پالسی و دایود است.
پرکننده های بافت: پرکننده های تزریقی مانند ژل هیالورونیک اسید می توانند حجم را افزایش داده و به صاف شدن پوست کمک کنند.
جراحی پلک: در روشی به نام بلفاروپلاستی، چربی و پوست اضافی از ناحیه دور چشم شما برداشته می شود.
تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP): این تزریق ها می توانند پوست اطراف چشم شما را ترمیم کرده و سرعت رشد رگ های خونی و کلاژن پوست شما را تقویت نمایند.
چگونه از سیاهی زیر چشم جلوگیری کنیم؟
همیشه نمی توان از سیاهی زیر چشم جلوگیری کرد. اما برخی تغییرات ممکنست در این راه به شما کمک کنند.
از پوست خود در مقابل آفتاب محافظت کنید: فراموش نکنید که کرم ضد آفتاب را روی صورت، به ویژه دور چشم استفاده کنید و عینک آفتابی بزنید.
برنامه خواب خودرا تنظیم کنید: بموقع بخوابید و مطمئن شوید که هر شب حداقل هفت ساعت خواب دارید.
استرستان را کاهش دهید: راه های سالمی برای مدیریت استرس خود پیدا کنید، مانند زمان بندی برای مراقبت از خود.
مصرف الکل را کاهش دهید: نوشیدن بیش از اندازه الکل می تواند موجب کاهش گردش خون شود.
سیگار را ترک کنید: سیگار روند پیری پوست شما را تسریع می کند.
چگونه با تغذیه می توان سیاهی زیر چشم را درمان کرد؟
پوست زیر چشم یکی از ظریف ترین قسمت های بدن است و با مصرف الکل و کافئین، کم خوابی، افزایش سن و عدم مصرف آب کافی گرفتار تیرگی می شود و گاهی این حلقه های سیاه آن قدر سرسخت هستند که بعد از امتحان همه راهکارهای ممکن برای رفع آن ها باز هم خودنمایی می کنند، اما در نهایت، حفظ سبک زندگی سالم و مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین ممکنست به کاهش آنها کمک نماید.
بسیاری از افراد برای از بین بردن سیاهی دور چشم بدنبال مکمل ها و کرم های آرایشی می روند، اما این راهکار پایدار نیست و بطور معمول مصرف غذاهای غنی از ویتامین K، ویتامین C، ویتامین A و ویتامین E، نوشیدن حداقل ۲ لیتر آب در روز و هشت ساعت خواب شبانه برای کاهش سیاهی زیر چشم مفیدتر هستند.
گنجاندن موادغذایی آبرسان، غنی از مواد معدنی و دارای آنتی اکسیدان های تقویت کننده گردش خون مانند این موارد در برنامه غذایی کودکان و بزرگسالان نیز پیشنهاد می شود: خیار، هندوانه، توت سیاه، انگورفرنگی، انگور سیاه، کنجد، پاپایا، لبو، میوه های نارنجی مانند پرتقال، هویج، تمام غذاهای غنی از ویتامین E، سبزیجات سبز، زغال اخته و گوجه فرنگی. بیشتر بخوانید: خود درمانی را برای این بیماری متوقف کنید بلایی که نامناسب بودن «کوله پشتی» بر سر ما می آورد
۲۳۳۲۳۶

1401/08/26
12:27:48
5.0 / 5
384
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
کونفه