دستمزد پزشکان در کشورهای دیگر چقدر است که پزشکان ایرانی را مجذوب می کند؟

دستمزد پزشکان در کشورهای دیگر چقدر است که پزشکان ایرانی را مجذوب می کند؟

کونفه: به گزارش کونفه، محیا نیوز نوشت: شرایط این روزها به نحوی رقم خورده که همه را از ˮمهاجرت دست جمعی پزشکانˮ نگران کرده و موضوع مهاجرت پزشکان و متخصصان به یک موضوع جدید نگران کننده برای حال و آینده کشور تبدیل گشته است.آمار بالای مهاجرت پزشکان به اندازه ای نگران کننده شده که مسؤلان سازمان نظام پزشکی هشدار دادند که در آینده ای نه چندان دور با مشکل کمبود پزشک مواجه خواهیم شد. در واقع؛ بهترین پزشکان و متخصصین در مقابل شرایطی قرار گرفته اند که رفتن را به ماندن ترجیح می دهند. آینده ای وعده داده شده همراه با رفاه، مزایا و حقوق بالاتر و صد البته آرامش بیشتر می تواند پشتوانه خوبی برای آینده خودشان و کودکانشان باشد.
بر اساس آخرین آمار، در یک سال قبل ۱۶۰ متخصص قلب مهاجرت کرده اند؛ در همین مدت ۳۰ هزار نفر از اعضای کادر درمان از دانشکده های علوم پزشکی درخواست good standing یا «نداشتنِ سوءپیشینه» داشته اند که مقصدشان عمان بوده است؛ همینطور در چهار سال قبل ۱۶ هزار پزشک عمومی از ایران مهاجرت کرده اند؛ این مهاجرت ها تنها می تواند یک هشدار جدی را به جامعه پزشکی ایران بدهد.
آمار مهاجرت ۱۶۰ متخصص قلب درحالی است که پنج سال پیش نایب رئیس انجمن جراحان قلب ایران اعلام نموده بود که «فقط ۲۴۰ متخصص جراحی قلب در کشور داریم» و این آمار در حالی است که افزایش بیماری های قلبی در جوانان یکی از موارد نگران کننده سلامتی در ایران به حساب می آید.

این اعداد، فقط آمار ساده نیستند؛ اگر روند مهاجرت پزشکان، حتی پزشکان عمومی این گونه ادامه پیدا کند، ایران با معضل جدی پزشک و کادر درمان مواجه خواهد بود. آن هم در شرایطی که به دلیلهای متعدد، روز به روز آمار مبتلاشدن به بیماری های متعدد از قبیل بیماری های قلبی، مغزی و... رو به افزایش است.
به گفته صندوق بین المللی پول سالانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار نفر از ایرانی های تحصیل کرده برای خروج از ایران اقدام می کنند که معادل خروج ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه کشور است. مهاجرت پزشکان متخصص
"محمد رییس زاده" رییس سازمان نظام پزشکی با صراحت گفته «جامعه پزشکی در بعضی رشته های تخصصی و فوق تخصصی با چالش های اساسی مواجه می باشد و ازاین رو امکان دارد در آینده نزدیک، فارغ التحصیلی از این رشته ها نداشته باشیم. این خبر نه تنها ناراحت کنند بلکه هشدار دهنده است و این پیام را می رساند که تا دیر نشده باید فکری جدی برای مهاجرت های دست جمعی این متخصصین اندیشید. متقاضیان پزشکی کم شدند!
آمارهای انتشار یافته از طرف سازمان سنجش نشان داده است که تعداد داوطلبان کنکور در رشته تجربی کاهش یافته؛ داوطلبان کنکور تجربی پارسال ۴۳ درصد از مجموع پشت کنکوری ها را تشکیل می دادند، اما این میزان امسال به ۳۹ درصد رسیده است. علاوه بر این، ۴ درصد داوطلبان رشته های تجربی در گروههای زبان ادامه تحصیل داده اند. پزشکان چرا می روند؟
اغلب پزشکان عمومی که امکان ادامه تحصیل و گرفتن تخصص را ندارند، تصمیم به مهاجرت می گیرند و با عنایت به این که شرایط اقتصادی برای فعالیت پزشک عمومی در کشور مهیا نیست و نظام سلامت نیز این گروه از پزشکان را در چارچوب طرح پزشک خانواده و سیستم ارجاع به کار نگرفته است، میزان مهاجرت در این قشر بیش از سایر گروههای پزشکی است.
از سوی دیگر برای پزشکانی که در مراکز دولتی در ایران فعالیت دارند مالیات ۳۵ درصدی محاسبه می شود و این درحالیست که برای پزشکانی که در مراکز خصوصی فعالیت دارند فقط ۱۰ درصد مالیات گرفته می شود. این قوانین ضد و نقیض است که همه پزشکان به آن معترض هستند. پزشکان معتقدند با وجود سیستم پلکانی درآمدی، پزشکان در بخش دولتی از سطحی بیشتر نمی توانند درآمد داشته باشند و این سبب شده یک پزشکان علاقه مند به مهاجرت باشند تا ادامه کار.
فقط کافی است تا میزان دستمزد پزشک در ایران را با کشورهای همجوار و سایر کشورهای دنیا مقایسه کنید. آن وقت است که متوجه می شویم تفاوت ها موجب جذب بیشتر این متخصصین می شود. دستمزد پزشکان در کشورهای مختلف چقدر است؟
یکی از جذابیت های مهاجرت پزشکان به کشورهای همسایه و اروپا، حقوق و دستمزد بالای آنها در بازار کار است. طبق نوشته تازه سازمان نظام پزشکی آمده است «مهاجرت حدود سه هزار پزشک ایرانی در ۱۰ ماه گذشته در سازمان نظام پزشکی ثبت شده است.» عدد مهاجرت سه هزار پزشک آن هم در ۱۰ ماه بر چه اساسی به دست آمده و آیا قبل از دوران کرونا میزان مهاجرت بطور چشم گیر پایین تر بوده است؟ «حسین کرمان پور»، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی و رییس بخش اورژانس بیمارستان سینا، درباره ی معیار اعلام این عدد جدید می گوید: «پزشکان برای مهاجرت از ایران و ادامه کار تخصصی خود در خارج از کشور احتیاج به تأییدیه ای از سازمان نظام پزشکی دارند و بطور معمول هر وقت برای مهاجرت تصمیم قطعی بگیرند و بخشی از کارها را انجام دهند، سراغ این تأییدیه می آیند. این عدد سه هزار نفر بر طبق همین تأییدیه ها انتشار یافته است».
«به طور کلی چهار دسته سراغ این تأییدیه می آیند: ۱-پزشکانی که در ایران درس خوانده و کار کرده اند و حالا قصد مهاجرت و ادامه کار در کشوری دیگر را دارند. ۲-پزشکانی که پیش ازاین مهاجرت کرده و حالا در کشور مقصد کار پزشکی پیدا کرده و احتیاج به چنین تأییدیه ای دارند. ۳-پزشکانی که در یک کشور دیگر مشغول به کار شدند و حالا آن مؤسسه یا مرکز از نظام پزشکی ایرانی تأییدیه این پزشک را می خواهد. ۴- پزشکانی که قصد جدی برای مهاجرت دارند و تلاش خودرا می کنند؛ اما امکان دارد به هر علتی این مهاجرت رخ ندهد.
حال طبق آمار انتشار یافته توسط Organización Médica Colegial) OMC) مسئول بررسی درآمد پزشکان در اروپا، ارزیابی شده است که ۳۵۰۰ پزشک خارجی (مهاجر) که می توانند پزشکان ایرانی را هم در این دسته قرار دهد؛ در سال ۲۰۲۱ برای کار در کشورهای اروپایی درخواست داده اند. این آمار در مجموع طی پنج سال قبل به ۱۵۰۰۰ نفر می رسد. کشورهای اروپایی نیز با آغوش باز این متخصصان حائز شرایط برای پر کردن خیلی از فرصت های شغلی خود استقبال کرده اند و حقوق های بالایی به پزشکان می دهند.
از سوی دیگر حقوق و دستمزد پزشکان عمومی و بخصوص متخصصان، موضوعی است که توجه سیاستگذاران خیلی از کشورها را به خود جلب کرده است. به همین منظور؛ در دهه های گذشته کشورهایی مانند فرانسه، هلند و انگلستان با اصلاحات قوانین مراقبت های بهداشتی، درآمد پزشکان عمومی را افزایش داده اند. این کار موجب ایجاد انگیزه در میان پزشکان شده و روند رو به رشد تحصیل در رشته پزشکی در این کشورها روند صعودی را طی می کند. آژانس های تخصصی برای مهاجرت پزشکان
انتقال پزشکان به دیگر کشورها، تبدیل به یک تجارت شده است و آژانس های مسافرتی پیشنهادهای اغواکننده ای برای آنها دارند. درحقیقت به بحث توریسم پزشک رسیده ایم! ترانسفر یا نقل و انتقال پزشکان به دیگر کشورها امروز تبدیل به یک بیزینس شده است و آژانس های مسافرتی پیشنهادهای اغواکننده ای برای پزشکان دارند. جایی برای اقامت، تسهیل فرآیند مصاحبه و اقامت را انجام می دهند. اما بهترین مقصد، کشورهای عربی و حاشیه خلیج فارس است که اتفاقاً پزشکان ایرانی را بسیار دوست دارند. درآمد پزشکان در عمان
عمان در سالهای اخیر به یکی از کشورهای درحال توسعه در حوزه های بهداشت و درمان تبدیل گشته است. میزان بالای حقوق پزشکان، یکی از مهم ترین دلایلی است که عمان را برای پزشکان و کادر درمان به یکی از مقاصد مطلوب مهاجرتی بدل کرده است.
اگر به نمودارهای نرخ بیکاری در عمان در سالهای اخیر نگاهی بی اندازیم متوجه خواهیم شد که این نرخ به شدت رو به کاهش است و مردم از سراسر دنیا برای کارهای درمانی به این کشور سفر می کنند. این خود نوعی درآمد زایی برای کشور است که خود می تواند روند رو به رشدی داشته باشد.
یکی دیگر از مواردی که سبب شده تا دانشجویان به عمان جذب شوند، امکان تحصیل تخصص پزشکی در عمان است. این تحصیل به دانشجویان این اجازه را می دهد ضمن تحصیل در دوره تخصص پزشکی، با انجام فعالیت در امور بهداشت و درمان، به کار بپردازند. در ادامه به بررسی تمام عواملی که بر روند حقوق پزشکان در عمان تاثیر می گذارند، خواهیم پرداخت. درآمد پزشکان در هلند
هلند هم یکی از کشورهای رویای برای کار پزشکان است که حقوق بالا، شرایط کاری عالی، ساعات کوتاه و فراوانی تعطیلات را ارائه می دهد. سیستم مراقبت بهداشتی اعجاب انگیز آن برای همه افراد یک دکتر خانوادگی را تضمین می نماید و منتظر زمان زیادی برای ملاقات با پزشک نمی شوند؛ جای تعجب نیست که پزشکان آرزوی کار در هلند را دارند.
فردی که در هلند بعنوان پزشک کار می کند معمولا حدود ۱۱۳۰۰ یورو در ماه درآمد دارد. دستمزدها از ۴۲۴۰ یورو (کمترین میانگین) تا ۱۸۹۰۰ یورو (بالاترین میانگین، حداکثر حقوق واقعی بالاتر است) متغیر است. این میانگین حقوق ماهانه شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا است. درآمد پزشکان در بلژیک
بلژیک در کشورهای اروپا رتبه دوم را از نظر درآمد پزشکان در اروپا را دارا است. بطور متوسط معمولا حدود ۱۳۸۰۰ یورو در ماه درآمد دارد. حقوق ها از ۵۳۷۰ یورو (کمترین میانگین) تا ۲۳۱۰۰ یورو (بالاترین میانگین، حداکثر حقوق واقعی بالاتر است) متغیر است. همچنین؛ پزشکان بلژیک طولانی ترین ساعات کاری هر پزشک در اروپا را با میزان متوسط ۵۱ ساعت در هفته دارند. این میانگین حقوق ماهانه شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا است. درآمد پرشکان در امارات متحده عربی
فردی که در امارات متحده عربی بعنوان پزشک کار می کند بطور متوسط ماهانه ۴۷۰۰۰ درهم درآمد دارد. محدوده حقوق پزشک در امارات ۱۶۸۰۰ تا ۸۰۰۰۰ درهم ماهانه است. با این وجود پزشکان سالانه بطور متوسط ۵۶۵۰۰۰ درهم درآمد دارند. محدوده حقوق پزشک در امارات ۲۰۲۰۰۰ تا ۹۶۰۰۰۰ درهم سالانه است.
هزینه های درمان در دبی بسیار بالا است. بطور مثال؛ حداقل هزینه مشاوره از ۳۰۰ تا ۱۲۰۰ درهم متغیر است. همینطور هزینه درمان هر بیمار بستگی به زمانی دارد که پزشک برای یک بیمار اختصاص می دهد.
به عنوان مثال، پانزده دقیقه هزینه مشاوره دکتر برای یک بیمار حدود ۳۰۰ درهم هزینه دارد. متخصصان اطفال، متخصص زنان، متخصص قلب و اعصاب در امارات متحده عربی تقاضای زیادی دارد در نتیجه پزشکان زیادی جذب این کشور می شوند. پزشکان در دبی سالانه بین ۴ تا ۸ درهم دستمزد با سایر مزایای حاشیه ای دریافت می کنند. درآمد پزشکان در آمریکا
بر اساس لیست اداره آمار کار، از ۲۰ شغل برتر با حقوق بالا، ۱۳ شغل در ارتباط با بخش مراقبت های درمانی است. این به وضوح نشان داده است که پزشکان در ایالات متحده پتانسیل درآمد بالایی دارند، اما عوامل زیادی بر جبران خسارت آنها تأثیر می گذارد.
طبق گزارش Glassdoor، در سال ۲۰۲۲، متوسط حقوق سالانه پزشک در ایالات متحده ۱۸۳۴۲۹ دلار آمریکا است. در دهه قبل کمترین میانگین دستمزد سالانه کشوری ۱۲۶۴۷۰ دلار بود که به ۲۰۸۰۰۰ دلار (بالاترین میانگین) رسید. میانگین حقوق سالانه پزشکان شامل حقوق پایه و مزایای تسهیلات حمل و نقل و مسکن می باشد. درآمد پزشکان در کانادا
پزشکان عمومی و پزشکان خانواد معمولا بین ۸۳۳۷۹.۳۷ دلار تا ۴۱۴۳۸۹.۷۰ دلار در سال در کانادا درآمد دارند. افرادی که بعنوان "پزشک عمومی" کار می کنند بخشی از این گروه هستند. درآمد پزشکان در انگلیس
پزشکان انگلیسی، هرچند اغلب به استرالیا می روند تا کار کنند، اما باز هم درآمد بالایی دارند. در انگلیس، پزشکان اغلب در بیمارستان ها در شیفت های کاری زیاد مشغول به کار هستند. متخصصین این کشور حقوق و دستمزد سالانه به مبلغ ۱۵۰، ۰۰۰ دلار دارند در حالیکه پزشکان عمومی ۱۱۸، ۰۰۰ دلار درآمد دارند.
انگلیس یکی از کشورهایی است که بیشترین میزان کمک مالی را به دانشجویان پزشکی خود ارائه می دهد. بعنوان یک پزشک درحال آموزش، حقوق اولیه، بعلاوه پرداخت برای هر ساعت بیش از ۴۰ ساعت در هفته، ۳۷ درصد افزایش برای شب های کار، کمک هزینه آخر هفته برای هر کاری در آخر هفته، کمک هزینه در دسترس بودن در صورت نیاز را پزشکان دریافت خواهند کرد. درآمد پزشکان در فرانسه
فردی که در فرانسه بعنوان پزشک کار می کند معمولا حدود ۱۱۶۰۰۰ یورو در سال درآمد دارد. حقوق ها از ۴۲۸۰۰ یورو (کمترین میانگین) تا ۱۹۷۰۰۰ یورو (بالاترین میانگین؛ حداکثر حقوق واقعی بالاتر است) متغیر است. درآمد پزشکان در ایرلند
ایرلند در رتبه پنجم بالاترین درآمد پزشکان در اروپا با میزان درآمد بالا برای متخصصان و برای پزشکان عمومی است. گرچه درآمد پزشکان به اندازه بعضی از کشورهای دیگر در فهرست زیاد بالا نیست، بیشتر متخصصان هم در مراکز درمانی عمومی و هم در مراکز درمانی خصوصی مشغول به انجام حرفه خود هستند و بسته به نوع تخصص، آنها می توانند ۲۰۰ دلار یا بیشتر برای مشاوره پزشکی ۱۰ یا ۲۰ دقیقه ای دریافت نمایند.
میانگین حقوق یک پزشک ۱۳۴۱۳۱ یورو ناخالص در سال (۱۱۱۸۰ یورو ناخالص در ماه) است که ۲۰۳ درصد بیشتر از میانگین حقوق ملی در ایرلند است. علاوه بر این؛ محدوده حقوق پزشک می تواند میانگین حقوق اولیه اولیه ۳۰۶۸۹ یورو (به استثنای اضافه کاری) را انتظار داشته باشد. بالاترین حقوق می تواند بیش از ۲۰۰۰۰۰ یورو باشد. درآمد پزشکان در ترکیه
فردی که بعنوان پزشک در ترکیه کار می کند معمولا حدود ۱۸۴۰۰ لیر در ماه درآمد دارد. دستمزدها از ۶۷۶۰ کمترین میانگین تا ۳۱۱۰۰ لیر بالاترین میانگین، حداکثر حقوق بالاتر است متغیر است. این میانگین حقوق ماهانه شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا است. حقوق ها بین مشاغل مختلف پزشکی به شدت متفاوت می باشد. درآمد پزشکان در کره جنوبی
به دلیل این که درآمد رشته های پزشکی در کره جنوبی بالا می باشد پزشکان متخصص بسیاری در سرتاسر جهان خواهان کار در این کشور می باشند. جمهوری کره، یکی از پیشرفته ترین کشورهای شرق آسیا و جهان است.
بر خلاف انتظارات عمومی، پزشکان کره ای که در بیمارستان های کوچک و متوسط و کلینیک های پزشکی کار می کنند. متوسط درآمد رشته های پزشکی در کره جنوبی با ۲۳۵۰۰۰$ (دلار) در روز، تا ۳۰ درصد یا ۵۵۰۰۰$ (دلار) درآمد بیشتر از پزشکان شاغل در مشهورترین بیمارستان های Big-Five این کشور کسب کردند. بر طبق گزارش وزارت بهداشت و رفاه، یک پزشک کره ای متوسط با افزایش حقوق با افزایش سن، سالانه حدود ۱۵۶ میلیون ₩ (وون) (۱۴۶۰۰۰$ (دلار)) درآمد کسب می کند.
پزشکان در ۴۰ سالگی بطور متوسط سالانه حدود ۱۹۲ میلیون ₩ (وون) (۱۸۰ هزار$ (دلار)) درآمد کسب می کنند. از بین پزشکان گروه سنی، آن هایی که در بیمارستان هایی با ۳۰ تا ۹۹ تخت و کلینیک های پزشکی که بالاترین میزان تخت را دارند با متوسط دستمزد ۲۵۲ میلیون ₩ (وون) (۲۳۵۰۰۰$ (دلار)) کار می کنند. پزشکان شاغل در بیمارستان های مراقبت طولانی مدت که کمتر از ۱۰۰ تخت دارند کمترین حقوق و دستمزد ۱۰۸ میلیون ₩ (وون) را دارند.
در همین حال، افرادی که دارای پروانه پزشکی هستند و در موسسات غیرپزشکی کار می کنند حدود ۵۶۰۰۰$ (دلار) کمتر از پزشکان درآمد داشتند و سال قبل حدود ۹۰۰۰۰$ (دلار) درآمد کسب کردند. پزشکان ۴۰ ساله در خارج از موسسات پزشکی تقریباً ۱۱۲۰۰۰$ (دلار) درآمد کسب کردند که در مقایسه با ۱۸۰۰۰۰$ (دلار) پزشکان شاغل در این موسسات نیز کمتر بود. درآمد پزشکان در هند
کمبود پزشکان در کشور هند سبب شده است این کشور به استخدام پزشکان خارجی ماهر و متخصص بپردازد. همانطور که می دانید رشته های پزشکی در گرایش های مختلفی ارائه می شود که هر یک از گرایش ها دارای متقاضیان زیادی می باشند.
میزان حقوق و دستمزد پزشکان در کشور هندوستان با عنایت به گرایش و سوابق کاری فرد متفاوت می باشد، هر چه توانایی و تخصص فرد بیشتر باشد حقوق و دستمزد وی نیز افزایش خواهد یافت.
به عنوان مثال؛ پزشک عمومی ۷۹۲۰۰ روپیه برابر با ۹۷۶.۳۰ دلار، روانشناس بالینی ۹۹۰۰۰ روپیه برابر با ۱۲۲۰.۳۷ دلار، متخصص آلرژی ۵۹۴۰۰ روپیه برابر با ۷۳۲.۲۲ دلار، متخصص تغذیه ۶۱۸۰۰ روپیه برابر با ۷۶۱.۸۱ دلار، روانپزشک ۸۹۱۰۰ روپیه برابر با ۱۰۹۸.۳۳ دلار، دستمزد دریافت می کنند.
امروزه بیشتر دانشجویان پزشکی که فرصت کارآموزی در یک بیمارستان خصوصی مشهور را دریافت می کنند، با دستمزدی بین ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ روپیه با قیمت تقریبی ۲۴۶.۵۴ دلار کار خودرا شروع می کنند. پزشکان تازه فارغ التحصیل در بیمارستان های دولتی می توانند حدود ۲۰۰۰۰ روپیه یا ۲۵۰۰۰ روپیه درآمد داشته باشند. با این تفاوت که این گروه از تازه فارغ التحصیلان در بیمارستان های خصوصی بین ۳۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ روپیه حقوق دریافت می کنند. درآمد پزشکان در پاکستان
حقوق پزشکان در پاکستان از ۳۱۹.۸۴ دلار در ماه (حداقل حقوق متوسط) تا ۱۴۶۷.۸۱ دلار در ماه (حداکثر متوسط حقوق، حداکثر واقعی بالاتر است) متغیر است. درآمد پزشکان در آفریقای جنوبی
درآمد رشته های پزشکی در آفریقای جنوبی در سطح بالایی قرار دارد. همین موضوع توانسته این رشته را در فهرست مشاغل پر درآمد قرار دهد. متقاضیانی که در این کشور به شغل پزشکی مشغول می باشند، میانگین دریافتی این افراد در سال ۲۰۲۲ میلادی حدود ۷۳۲۰۰ZAR (رند آفریقا) برابر با ۴۲۴۶.۰۰ دلار در ماه است.
پایین ترین مقدار دریافتی پزشک در این کشور از ۲۶۹۰۰ZAR برابر با ۱۵۶۰.۳۵ دلار تا بیشترین مقدار حدود ۱۲۴۰۰۰ZAR (رند آفریقا) برابر با ۷۱۹۲.۶۸ دلار است. متقاضیان با دریافت این درآمد ماهیانه می باید سایر هزینه های زندگی مانند هزینه اجاره مسکن، اقلام غذایی، حمل و نقل و سایر هزینه های جانبی را در نظر داشته باشند. میانگین دریافتی در این کشور با عنایت به مدرک تحصیلی، سن، تجربه کاری و جنسیت افراد متفاوت می باشد. درآمد پزشکان در سوئیس
سوئیس فقط بخاطر کیفیت زندگی بالای خود مورد توجه پزشکان برای مهاجرت نیست بلکه درآمد بالا برای متخصصان و پزشکان عمومی، نظر خیلی ها را به خود جلب کرده است.
اگر با درخواست شما برای مهاجرت کاری به سوئیس موافقت شود، می توانید در کلینیک ها، بیمارستان ها، مراکز روان پزشکی و توان بخشی این کشور مشغول به کار شوید. بعد از گذشت ۱۲ ماه از کار پزشکان می توانند در بیمارستان های بزرگ و کلینیک های معتبر کشور سوئیس مشغول به کار شوند. با کار در بیمارستان ها و کلینیک های بزرگ تر در سوئیس و بیشتر شدن سابقه کاری، به مرور سطح درآمد پزشکان هم افزوده می شود.
به طور میانگین میتوان گفت میزان حقوق پزشکان عمومی در این کشور ۱۱۶۰۰۰$ (دلار آمریکا) و متوسط حقوق پزشکان متخصص ۱۳۰۰۰۰$ (دلار آمریکا) است. با عنایت به این میزان دستمزد هر ساله پزشکان زیادی برای کار این کشور را انتخاب می کنند.
حقوق و درآمد پزشکان در سوئیس به نسبت دیگر کشورها بالاتر است و با این که هزینه های زندگی در این کشور بالاست اما درآمدها و حقوق مردم نیز در هر صنفی بسیار بالا خواهد بود. درآمد پزشکان در دانمارک
امروزه کشور دانمارک بعنوان یکی از مقاصد اصلی مهاجرت پزشکان در دنیا شناخته می شود و از نظر شادی و رفاه در بین بالاترین کشورهای اروپا قرار دارد
دانمارکی ها در واقع به پزشکان عمومی هم ماندد متخصصین اهمیت زیادی می دهند. پزشکان عمومی در دانمارک باید به مدت ۳۷ ساعت در هفته در دفتر خود و یا بیمارستان ها به کار مشغول باشند که این میزان کار تعادل بسیار خوبی در زندگی و کار فرد بوجود می آورد و موجب می شود در زمان کاری سرحال تر بوده و بهتر به بیماران خود رسیدگی کنند. پزشکان عمومی مسئولیت معاینه کلی بیمار و معرفی به متخصص در صورت لزوم را دارند.
طبق آخرین آمار درآمد پزشکان در دانمارک در حدود ۶۳ هزار دلار در سال است که با داشتن تخصص می تواند افزایش پیدا کرده و به ۸۰، ۰۰۰ دلار نیز برسد. البته نباید پرداخت مالیات را نادیده گرفت که در دانمارک نسبت به سایر کشورهای اروپایی بالاتر بوده و می تواند تا حدود ۵۰ درصد درآمد فرد نیز برسد. درآمد پزشکان در آلمان
تعداد متقاضیان مهاجرت از راه رشته پزشکی به آلمان افزایش پیدا کرده است. در آلمان، ۴ نوع بیمارستان مختلف وجود دارد. تفاوت عمده این بیمارستان ها، در مجموعه ای است که آنها را اداره می کند: بیمارستان های عمومی بیمارستان های دانشگاهی بیمارستان های خصوصی بیمارستان های کلیسا یا سازمان های مذهبی
ساختار حقوق و درآمد پزشکان در این بیمارستان ها امکان دارد با یکدیگر تفاوت داشته باشند؛ اما حقوق ها در سال اول اشتغال تقریباً یکسان است. حقوق و درآمد ماهانه پزشکان در آلمان، در نخستین سال کاری حدود ۴۰۰۰ یورو است. پزشکانی که ۳ تا ۵ سال سابقه کاری دارند، حقوق شان به ۵۰۰۰ یورو می رسد.
یکی از مزیت های کار در بیمارستان های دانشگاهی آلمان به درآمدی حدود ۵۶۰۰ یورو می رسند. این حقوق از سال اول کاری به آنها تعلق می یابد. بعد از کار به مدت ۱۲ سال در این بیمارستان ها، حقوق پزشکان به حداکثر ۷۰۰۰ یورو برابر در ماه خواهد رسید.
متوسط حقوق ماهانه تمامی مشاغل در آلمان قبل از پرداخت مالیات، کم تر از ۳۵۰۰ یورو برابر است. با این وجود، تفاوت هایی بین شرق و غرب آلمان و پزشکان زن و مرد وجود دارد. بطور کلی، پزشکان جدید در سال اول کاری خود کم تر از دو برابر متوسط حقوق ملی بیمارستان ها را دریافت می کنند؛ اما باید ساعات بیشتری کار کنند. کشورهایی که بالاترین آمار تربیت پزشک را دارند
آمریکا، هلند، بلژیک، انگلیس و آلمان چند کشوری هستند که در فهرست بهترین کشورها برای تربیت پزشک قرار دارند. البته باید بگوییم که عمان در این فهرست خودش را بالا کشیده و مقرر است خودرا قطب سلامت منطقه کند. تربیت و آموزش پزشکان امری ضروری در هر کشور است. سرانه پزشکان در ایران و جهان
شاخص سرانه پزشک در کشورهای پیشرفته دنیا، ۳۵ پزشک به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت است. بر مبنای نقشه راه درمان ایران، اگر فرض نماییم همه فارغ التحصیلان پزشکی در ایران هستند و طبابت می کنند، عددی نزدیک به ۱۰۱ هزار نفر می شود که با این احتساب، سرانه پزشک به ازای ۱۰ هزار نفر جمعیت، ۱۱.۸ پزشک وجود دارد.
بررسی های کارشناسی نشان داده است که ۵۰ درصد جمعیت کشور به ۳.۸ پزشک به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت دسترسی دارند. البته این عدد در تهران ۳۵ پزشک است که نشان داده است توزیع پزشک عادلانه نیست.
اگر سالیانه بین ۳ تا ۵ هزار دانشجوی پزشکی اضافه شود، ۱۱ سال دیگر به سرانه ۱۸ پزشک به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت خواهیم رسید. ضمن این که جمعیت کشور به سمت سالمندی می رود و بیشتر پزشکان مهاجرت را ترجیح می دهند. پس اگر در رفع کمبود پزشک تعجیل نکنیم، بطور قطع در آینده با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد.
جالب است بدانید که سرانه پزشک در ایران حتی از کشورهای اطراف مثل تاجیکستان، قرقیزستان و ترکمنستان پایین تر است. این در شرایطی است که در سال ۱۴۰۴ ایران باید رتبه اول منطقه در سرانه پزشک باشیم.
تقریباً به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۶ پزشک متخصص در کشور وجود دارد، در صورتی که بسیاری از این کشورهای پیشرفته و حتی متوسط، بالای ۲۰ پزشک متخصص به ازای هر ۱۰ هزار نفر دارند.
انگلیس چگونه به خدمات بهداشت عمومی رایگان رسیده است؟
اما یکی از مهم ترین نکاتی که در کشورهای با بالای پزشکی و پرستاری دارند وجود دارد، تامین حقوق آنها از بیمه های درمانی است.
برای مثال؛ همه مردم انگلیس بطور خودکار از خدمات بهداشت عمومی رایگان، همچون بیمارستان، پزشک و مراقبت های بهداشت روان برخوردار می باشند. بودجه خدمات بهداشت ملی عمدتا از راه مالیات عمومی تامین می شود. یک آژانس دولتی به نام NHS در انگلیس، ۱۹۱ گروه را جهت راه اندازی بالینی نظارت و بودجه را شکل داده تا با جزئیات بیشتری به پزشکان و مردم عادی سرویس دهی داشته باشند. تقریبا ۱۰.۵ درصد از جمعیت بریتانیا از بیمه تکمیلی داوطلبانه برخوردار می باشند تا دسترسی سریع تری به مراقبت های انتخابی داشته باشند.
پوشش بهداشتی در انگلیس از زمان ایجاد سازمان بهداشت ملی NHS در سال ۱۹۴۸ شروع شده است. NHS بر مبنای قانون خدمات سلامت ملی در سال ۱۹۴۶، بر مبنای سفارش های گزارشی به پارلمان توسط سر ویلیام بیوریج در سال ۱۹۴۲ تأسیس شد. گزارش Beveridge مراقبت های بهداشتی رایگان را بعنوان یکی از جنبه های اصلاحات رفاهی مردم و پزشکان برای حذف بیکاری، فقر و بیماری و بهبود آموزش طراحی نموده است. بر مبنای قانون ۱۹۴۶، وزیر بهداشت موظف بود بجای بیمه داوطلبانه و پرداخت از جیب، خدمات بهداشتی جامع و رایگان عرضه نماید.
در حال حاضر، همه افراد معمولی در انگلیس، بطور خودکار از مراقبت NHS برخوردار می باشند. همانطور که افراد غیر مقیم دارای کارت بیمه سلامت اروپا هم از این سرویس رایگان می توانند بهره مند شوند. همینطور این بیمه برای گردشگر های غیر اروپایی یا مهاجران بدون مدرک در بخش اورژانس و برخی بیماری های عفونی رایگان است. آنها شامل حق دسترسی به مراقبت بدون تبعیض و در محدوده زمانی معین برای دسته های خاص، مانند مراقبت های اورژانسی برنامه ریزی شده است تا در شرایط بحرانی گرفتار مشکل نشوند. نقش دولت در تامین بودجه و بیمه برای بیماری ها
سازمان NHS انگلیس، نهادی است با بودجه دولتی که بطور جداگانه از وزارت بهداشت اداره می شود. دولت مالک بیمارستان ها و ارائه دهندگان مراقبت های NHS همچون خدمات آمبولانس، خدمات سلامت روان، پرستاری منطقه و سایر خدمات اجتماعی است که به صورت رایگان از بودجه کشور خرج سلامت مردم عادی می شود.
در سال ۲۰۱۶، بریتانیا ۹.۸ درصد از تولید ناخالص داخلی را صرف مراقبت های بهداشتی کرد. بیشتر بودجه NHS از مالیات های عمومی و نسبت کمتری (۲۰ درصد) از بیمه ملی تامین می شود. کارفرمایان NHS همینطور از پرداخت های مشترک و افرادی که از خدمات NHS بعنوان بیماران خصوصی استفاده می نمایند، درآمد دریافت می کنند.
در سال ۲۰۱۵، حدود ۱۰.۵ درصد از جمعیت بریتانیا دارای بیمه درمانی داوطلبانه خصوصی بودند، با نزدیک به ۴ میلیون بیمه نامه در ابتدای سال ۲۰۱۶، بیمه درمانی داوطلبانه ۳.۳ درصد از کل هزینه های سلامت را پرداخت می کرد.
برخی از بیمه های خصوصی توسط کارفرمایان ارائه می شود، اما افراد نیز می توانند بیمه نامه خریداری کنند. بیمه خصوصی دسترسی سریع تری به مراقبت، انتخاب متخصصان و امکانات بهتر، بخصوص برای روش های انتخابی بیمارستانی ارائه می دهد. با این وجود، بیشتر سیاست ها سلامت روان، خدمات زایمان، مراقبت های اورژانسی و خدمات عمومی را مستثنی می کنند.

بیشتر بخوانید: چه کسانی نباید واکسن آنفولانزا بزنند؟

مهمترین علایم قندخون بالا را بشناسید

۲۳۳۲۷۱منبع:

1401/08/24
09:25:17
5.0 / 5
124
تگهای خبر: آموزش , بازار , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
کونفه