رئیس علوم پزشكی:

هفت بیمار کرونایی دیگر درقم جان باختند

هفت بیمار کرونایی دیگر درقم جان باختند

به گزارش کونفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم ضمن اشاره به آخرین وضعیت کرونا در این استان،  گفت: طی شبانه روز گذشته هفت بیمار که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت شده بود، جان خویش را از دست دادند.


به گزارش عصر شنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، محمد رضا قدیر در گفت وگویی با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در این استان، گفت: در ۲۴ ساعت منتهی به هفدهم مهرماه، ۵۲ تَن مشکوک و یا با علایم قطعی مبتلاشدن به کرونا توسط اورژانس مراکز درمانی قم مورد پذیرش قرار گرفتند.
وی با اشاره به بستری شدن ۴۴ تَن از این بیماران، اظهار داشت: ۴۰ بیمار کرونائی که طی روزهای گذشته بستری شده بودند، نیز به تشخیص پزشکان معالج برای انجام درمان در منزل از بیمارستان مرخص شدند.
قدیر مجموع بیماران کرونائی که اکنون در مراکز بیمارستانی قم بستری هستند را ۴۲۱ تَن ذکر کرد و اضافه کرد: ۱۰۱ بیمار به سبب وخامت وضعیت جسمی در بخش مراقبت های ویژه نگهداری می شوند.
وی اضافه کرد: از ۳۶۶ آزمایش کرونای انجام شده، نتیجه ۱۴۴ مورد مثبت شد.
رئیس علوم پزشکی قم همین طور بیان کرد: از شروع اجرای طرح واکسینایون کرونا در قم ۸۴۸ هزار و ۸۶۰ دُز واکسن به جامعه هدف تزریق شده است.
۲۲ درصد دانش آموزان قمی واکسن دریافت کردند
رییس مرکز بهداشت شهرستان قم نیز با اعلان اینکه طرح تسریع روند واکسیناسیون دانش آموزان از نیمه مهرماه در قم همزمان با سراسر کشور شروع شده است، اظهار داشت: تا حالا حدود ۲۲ درصد دانش آموزان بالای ۱۲ سال برابر با بیش از ۲۷ هزار تَن از این جامعه هدف در استان اولین دُز واکسن سینوفارم را دریافت کرده اند.
باقر محمودی با اشاره به مواهب و غیرقابل جایگزین بودن آموزش حضوری دانش آموزان و همین طور قطع زنجیره کرونا، اضافه کرد: تسریع در روند واکسیناسیون دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال در استان لازم است.
وی با تاکید بر ضرورت ثبت نام دانش آموزان در سامانه واکسیناسیون بیان داشت: دانش آموزان با والدین خود می توانند به یکی از ۱۸ مرکز تجمیعی واکسیناسیون در سطح استان مراجعه و واکسن کرونا دریافت نمایند.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان قم اشاره کرد: در صورت بازگشایی مدارس بصورت حضوری، انجام آزمایش پی. سی آر بصورت ۲ بار در هفته در بخش خصوصی که مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی قم می باشد، برای دانش آموزانی که واکسن دریافت نکرده اند، الزامی است.
وضعیت کرونائی قم که از ۲۳ تیرماه امسال در وضعیت قرمز از نظر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته بود، بر طبق رنگ بندی اپلیکیشن ماسک، از بیستم شهریورماه جاری وارد مناطق پرخطر و نارنجی کرونائی شده است.
ویروس کرونا سبب بیماری عفونی «کووید۱۹» می شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ بصورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و همچون راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان سفارش می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خودرا با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله گذاری اجتماعی» سفارش شده است.
شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به آدرس webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به آدرس اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.
همه ایرانیان می توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به آدرس اینترنتی https: //salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.


منبع:

1400/07/18
11:42:26
5.0 / 5
51
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کونفه