۱۰ درصد واکسن کرونای سهم مازندران به غیربومی ها تزریق شد

۱۰ درصد واکسن کرونای سهم مازندران به غیربومی ها تزریق شد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار داشت: حدود ۱۰ درصد از سهمیه واکسن های کرونا را که به مازندران اختصاص داده شد، به علت سراسری بودن ثبت نام در سامانه سلامت غیربومی ها و خوش نشینان استفاده کردند.


دکتر قاسم اویس روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار نمود: یکی از چالش های ما در بحث تأمین واکسن مردم استان، تزریق واکسن به برخی غیربومیان و خوش نشین هایی است که به واسطه ثبت نام در سامانه سلامت و انتخاب یکی از مراکز واکسیناسیون در مازندران، واکسن خویش را در این استان دریافت می کنند. این در شرایطی است که بخش مهمی از جمعیت بومی استان هنوز در انتظار دریافت واکسن هستند.
وی اضافه کرد: هرچند که هم اکنون سامانه سلامت برای شهرهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران بسته است و ظرفیت تکمیل اعلام شده، اما اگر این سامانه برای مازندران باز شود قسمتی از سهمیه واکسیناسیون توسط غیربومی هایی که برای تعطیلات یا آخر هفته به مازندران سفر می کنند پر می شود.
این مسئول تصریح کرد: بنابراین ما ترجیح می دهیم بیشتر از ۳۰ تا ۴۰ درصد ظرفیت واکسیناسیون استان را در سامانه سلامت واگذار نکنیم و نوبت دهی از راه پزشکان خانواده استان را اجرا نماییم تا افرادی که در استان پرونده سلامت دارند و بومی هستند در اولویت واقعی دریافت واکسن کرونا قرار بگیرند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد از ۱۰۰ درصد سهمیه واکسن استان ۸۰ درصد را از راه سامانه سلامت عرضه نماییم تعداد قابل توجهی از واکسن در اختیار غیربومیان قرار می گیرد. این در شرایطی است که برای این افراد در محل سکونت دائمی شان پرونده سلامت تشکیل شده است.
اویس اظهار نمود: حتی بعضی از غیربومی ها که در استان خودشان دُز نخست واکسن آسترازنکا یا واکسن اسپوتنیک را دریافت کرده بودند هم به مراکز واکسیناسیون مازندران مراجعه نموده اند که برای دُز دوم واکسن آسترازنکا دریافت نمایند. البته در این مورد سختگیرانه برخورد کردیم. اما افرادی که در سامانه سلامت یکی از مراکز واکسیناسیون مازندران را انتخاب کردند در صورت دریافت پیامک توانستند واکسن را دریافت نمایند.
وی تصریح کرد: این مورد عموما در شهرهای غرب مازندران که خوش نشینان حضور پرتعدادتری دارند دیده می شود. با این درخواست ها توازن واکسیناسیون به هم می خورد.
این مسئول اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی مازندران تا کنون یک میلیون و ۹۹۰ هزار دُز واکسن کرونا در استان تزریق کرده که یک میلیون و ۳۶۰ هزار دُز در ارتباط با نوبت اول است. یعنی ۶۴.۲ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال ما دست کم یک نوبت واکسن دریافت نمودند. ۶۷۳ هزار دُز هم در ارتباط با نوبت دوم است که حدود ۳۳ درصد جمعیت هدف ما را تشکیل می دهد.
به استناد آمارهای واکسیناسیون دو دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل، مجموع دُزهای تزریق شده واکسن کرونا در مازندران توسط این دو دانشگاه تا امروز از دو میلیون و ۳۰۰ هزار دُز گذشته است.

1400/07/04
10:58:16
5.0 / 5
216
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , ثبت نام , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
کونفه