سایه تغییرات اقلیمی بر زندگی مردم دنیا

آیا اقدامات ایران برای سازگاری با تبعات تغییرات اقلیمی کافی است؟

آیا اقدامات ایران برای سازگاری با تبعات تغییرات اقلیمی کافی است؟

کونفه: تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی دهه ها است که به یکی از مهم ترین دغدغه زیست محیطی در جهان تبدیل گشته و بر همین اساس توافق های بین المللی کشورهای جهان همچون ایران را  موظف به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و استفاده از سوخت های فسیلی کرده است اما برخی کارشناسان معتقدند که اقدامات کشورمان در این عرصه ناکافی بوده است.به گزارش کونفه به نقل از ایسنا، هرچند تغییر در آب و هوا و گرم شدن زمین ممکنست بعنوان قسمتی از فرایندهای طبیعی و درپی نوسانات شدت نور خورشید، انحراف در راه حرکت زمین و کارهای آتشفشانی ایجاد شود اما ‍‍اقلیم بعد از انقلاب صنعتی و افزایش مصرف سوخت های فسیلی به طرز فزاینده ای تحت تاثیر کارهای انسانی قرار گرفته است.

گازهای گلخانه ای انتشار یافته از منابعی همچون خودرو ها، هواپیماها، مراکز دفن زباله و... موجب گرمایش زمین در یک روند طولانی مدت می شود و در کوتاه مدت نیز وقوع رویدادهای آب و هوایی شدیدتر و نامعمول تر مانند افزایش شدت سیل و خشکسالی در سراسر دنیا را در پی دارد.

توجه کشورهای جهان به تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی از سال ۱۳۷۱ و در‍‍پی پیمان نامه سازمان ملل درباره تغییرات اقلیمی که هدف آن پایدارسازی مقدار گازهای گلخانه ای در جو زمین برای جلوگیری از مشکلات آتی آب وهوایی در جهان است بیش از ‍‍پیش مورد توجه جدی قرار گرفت. توافقنامه پاریس در سال ۱۳۹۴ با شرکت ۱۷۴ کشور جهان و اتحادیه ارو‍‍پا و در قالب کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد مصوب شد. هدف از انعقاد توافقنامه پاریس کنترل تغییرات آب و هوایی با کاهش تولید گازهای گلخانه ای توسط کشورها و جلوگیری از افزایش دمای کره زمین بیش از ۲ درجه سانتیگراد و کوشش برای محدود کردن آن تا ۱.۵ درجه سانتیگراد است. حالا ۱۹۷ کشور دنیا همچون ایران عضو این معاهده های بین المللی هستند.

حسین خواجه پور- عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف - به تاثیر اقدامات انسانی و انتشار گازهای گلخانه ای بر گرم شدن زمین اشاره می کند و می گوبد: این عوامل تا ۵۰ درصد بر گرم شدن زمین اثرگذارند و ۵۰ درصد باقی از کنترل انسان خارج و فعالیت خورشیدی با اهمیت ترین عامل آنست.

او که در در یک گفت و گوی رادیویی شرکت کرده بود، با اشاره به دو دسته اقدامات برای افزایش توان در مقابل تغییرات اقلیمی اظهار می کند: برخی راه حل ها برای کاهش تغییرات اقلیمی در آینده صورت می گیرد و در بلندمدت اثرگذار می باشد همین طور کارهایی که ما با را تغییرات اقلیمی سازگار کند، دسته دوم راهکارهاست.

خواجه پور به اقدامات ناکافی در حوزه سازگاری با تبعات ناشی از تغییرات اقلیمی در کشور اشاره و خاطرنشان می کند: هر اقدامی که در شبکه انرژی انجام شده بنا به ضرورت کشور بوده است و نه کاهش تغییرات اقلیمی، در صورتیکه کشورهای توسعه یافته در زمینه ملی خود اقدامات بلند پروازانه ای انجام می دهند و ۳۶ کشور به دنبال صفر کردن انتشار گازهای گلخانه ای هستند اما بر طبق تخمین های جدید، ایران رتبه ششم انتشار گازهای گلخانه ای از بخش انرژی را در جهان دارد.

این عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف تصریح می کند: هزینه های سازگاری با تغییرات اقلیمی را نیز باید در نظر گرفت اما تا حالا اقدامات دراین زمینه ناکافی بوده است و تا آن زمان که احساس خطر نکردیم به سمت حل آنها نرفتیم.

او ضمن اشاره به ۴۰ درصد کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در اتحادیه اروپا اظهار داشت: این تغییرات سبب می شود که بدانیم از نفت می توان استفاده های دیگری به جز سوزاندن کرد و کشور می تواند از فرصت های این حوزه استفاده نماید.
سازگاری با تغییرات اقلیمی در کشور صورت نگرفته است
امیر سرکرده - کارشناس هواشناسی- نیز در این برنامه رادیویی ضمن بیان این که در تغییرپذیری زمانی، بارشی که در طول سال برای یک شهر رخ می داده در عرض چند روز می بارد و در تغییرپذیری مکانی نیز بارش های سالیانه کمتر از گذشته می شود، از زیرساخت ها برای سازگاری با تغییرات اقلیمی در کشور انتقاد می کند و می گوید: درحالی که در دنیا همه به تغییر اقلیم اذعان دارند اما سازگاری با تغییرات اقلیمی در کشور و همین طور مدیریت بحرانی برای آن صورت نگرفته است.

این کارشناس هواشناسی با ابراز تأسف از نبود سازگاری با تغییرات اقلیمی و مدیریت بحران اظهار می کند: تغییرپذیری زمانی و مکانی سبب وقوع سیل ها و اتفاقات مختلف می شود درحالی که سازمان هواشناسی این موارد را پیش بینی می کند و نسبت به آنها هشدار می دهد اما متأسفانه هیچ کاری در عمل صورت نمی گیرد.

او مدیریت های بلندمدت را لازمه کنترل تغییرات اقلیمی می داند و می گوید: برخورداری از اطلاعات کامل از آینده می تواند به مدیران برای برنامه ریزی های جامع کمک نماید اما تا آن زمان که مشکلی برای ما پیش نیاید، به هشدارها توجهی نمی گردد.

این کارشناس هواشناسی ضمن اشاره به افزایش کارهای صنعتی خاطرنشان می کند: تغییرپذیری زمانی و مکانی در تغییر اقلیم سبب لطمه رسیدن به کشور می شود.

انتهای ‍‍پیاممنبع:

1400/06/17
23:36:08
5.0 / 5
538
تگهای خبر: آب , طب , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
کونفه