مراقب عوارض اسکلتی عضلانی دوران کرونا باشیم

مراقب عوارض اسکلتی عضلانی دوران کرونا باشیم

کونفه: دبیر انجمن فیزیوتراپی ایران به مردم سفارش کرد مراقب عوارض اسکلتی عضلانی دوره حاد بیماری کرونا باشند.


به گزارش کونفه به نقل از خبرگزاری ایرنا از انجمن فیزیوتراپی ایران، عبدالرحمن اهوازیان اضافه کرد: گرچه که درگیری ریوی در بیماران مبتلا به کووید بارز است اما عوارض اسکلتی عضلانی ناشی از بیماری کووید عمدتاً در دوره حاد به سبب اهمیت بیشتر بازگردانی ثبات قلبی عروقی ریوی و در طولانی مدت به سبب سهل انگاری بیماران و مراقبین آنها، گرفتار ساده انگاری می شوند.
وی گفت: در مراحل حاد عمده تلاش کادر درمان معطوف به درمان های دارویی ضد ویروسی و ضدالتهابی برای حفظ جان بیماران و کاهش شدت درگیری بیمار است و گاهی عدم توجه به وضعیت دهی صحیح بیمار و رخوت و خستگی بیمار ناشی از مبتلاشدن می تواند مفاصل و عضلات را در وضعیت مرضی قرار دهد.
اهوازیان اشاره کرد: در طولانی مدت نیز با رد شدن نگرانی های فاز حاد خیلی از بیماران از علایم عوارض اسکلتی عضلانی شکایت دارند. طبق مطالعات انجام شده، ۵۰ درصد بیماران مبتلا به کووید درد عمومی بدن را تجربه می کنند و دیگران نیز به نسبت های متفاوتی از درد عضلات، مفاصل و بطور مشخص کمردرد جدید رنج می برند.
به گفته وی، درد عضلات، درد مفصل، گلودرد، درد شکم، درد قفسه سینه و سر درد بطور معمول همراه با عوارض ریوی رخ می دهند اما این علائم ممکنست حتی بصورت تکی در بیماران رخ دهند.
اهوازیان اشاره کرد: قسمتی از بیماران کووید نیز ممکنست فقط با علامت کمردرد به پزشک یا فیزیوتراپیست مراجعه کنند و بعد از بررسی های بیشتر و انجام تست های تشخیصی ابتلای وی به کووید مشخص شود.
وی افزود: بدین سبب به همکاران کادر درمان که در خط اول ارزیابی بیماران هستند سفارش می شود همه بیماران را مبتلای بالقوه در نظر بگیرند و اقدامات احتیاطی را در برخوردها لحاظ کنند.
دبیر انجمن فیزیوتراپی ایران اشاره کرد: علاوه بر فاز حاد بیماری، برخی بیماران در طولانی مدت از شرایطی تحت عنوان «کووید دراز مدت» تجربه می کنند و پژوهشگران هنوز پیرامون علت و علایم این شرایط درحال مطالعه هستند اما عمده این بیماران بعد از چهار هفته یا بیشتر بعد از شروع بیماری، علایم این سندروم را نشان می دهند.
وی اضافه کرد: در یک مطالعه ای که بتازگی انجام شده، پژوهشگران متوجه شده اند که بیماران مبتلا به کووید در دراز مدت از ۵۰ نوع مختلف علایم در دراز مدت رنج می برند و علاوه بر عوارض ماندگار ریوی، قلبی عروقی و عصبی، دردهای مزمن بطور خاص در بیماران کووید طولانی مدت باید در نظر گرفته شوند. ۱۰ تا ۲۰ درصد بیماران بستری، چهار هفته بعد از ترخیص همچنان از درد شکایت دارند این مقدار در بیماران بستری شده در بخش های مراقبت های ویژه بیش از ۳۰ درصد هستند.
به گفته اهوازیان، این علایم در کنار اختلالات روحی ناشی از قرنطینه، ایزوله شدن و خستگی می تواند کیفیت زندگی بیماران را کم کند و از بازگشت بیمار به زندگی پیشین وی پیشگیری کند.
وی اشاره کرد: همیشه پیشگیری بر درمان مقدم است. به بیماران سفارش می شود در وضعیت مختلف بستری با نظارت و راهنمایی فیزیوتراپیست تمرین درمانی مناسب شامل تنفسی، قلبی، هوازی و عمومی بدن را انجام دهند. دسترسی به فیزیوتراپیست می تواند بوسیله مشاوره ازراه دور و زمینه های اینترنتی صورت گیرد.
به گفته اهوازیان، در مواردی استفاده از ابزارهای تمرینی تنفسی مانند اسپیرومتر تشویقی می تواند با افزایش حجم و ظرفیت های ریوی موجب افزایش اکسیژن فرد و کاهش خستگی وی شودو علاوه بر این آموزش پوزیشن دهی صحیح و راه اندازی ایمن توسط فیزیوتراپیست و تغییر وضعیت در ضمن روز منجر به پیش گیری از خستگی، زخم بستر، درد عضلات و تسهیل خروج ترشحات تنفسی فرد می شود.
وی در مورد مدیریت درد بیماران در طولانی مدت سفارش کرد، بیماران با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی، بعد از ارزیابی دقیق توسط متخصص فیزیوتراپیست تحت درمان های الکتروتراپی، مکانوتراپی، آب درمانی، تمرین درمانی قرار گیرند و زودتر به زندگی عادی باز گردند. همین طور در مواردی بیمار نیاز به مشاور متخصصین تغذیه و روانشناسی شناختی دارد.منبع:

1400/06/17
11:52:01
5.0 / 5
485
تگهای خبر: آب , آموزش , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
کونفه