آقای وزیر بهداشت! مواظب باشید کرونا نگیرید

آقای وزیر بهداشت! مواظب باشید کرونا نگیرید

به گزارش کونفه شرق نوشت: در ایام گذشته هر روز خبری از وزیر بهداشت می رسد که در ابتدای وزارت، امروز از این بیمارستان و فردا آن بیمارستان، امروز این شهر و فردا آن شهر بازدید می کنند.گستردگی و تنوع و پیچیدگی مسائل آن چنان است که یک وزیر نمی تواند همه مراکز و همه مسائل مختلف را حضوری بررسی کند؛ بعلاوه در حضور و در ظاهر به کُنه مطالب نمی توان پی برد.
جایگاه وزیر ستاد است؛ جایی که باید سررشته شاخک های حسی و اطلاعاتی اش را در دست داشته باشد و بتواند به سلول های حرکتی اش فرمان حرکت بدهد. بی شک مثل سیستم اعصابِ انسان، نمی تواند همه چیز را با یک رفلکس ساده به انجام برساند. در اینجا هم وزیر مثل مغز باید یک مجموعه منسجم حرکات را به درجات مختلف تحریک یا منع کند.
این پاترن ها و این رفلکس ها فقط و فقط با تکرار و آزمون و خطاست که تقویت می شوند. اگر استفاده و آزموده شوند؛ مانند بازوی بدن ساز تقویت و در صورت عدم استفاده تحلیل می روند هر روز بیش از پیش! این قانون سیستم اعصاب و تمام سیستم های منسجم است. فقدان وزیر در جایی که باید باشد، مثل خروج سلسله اعصاب مرکزی از جایگاه خود است و استفاده نکردن از سیستم های صحیح و مدرن مدیریتی، عدم درک پیچیدگی های مدیریتی و تضعیف بیش از پیش آنهاست. این نقیصه بزرگی است.
ابتلای وزیر در یکی از این بازدیدها به کووید۱۹ که دور از انتظار هم نیست؛ نه فقط موجب آسیبی بزرگ به سیستم سلامت کشور، بلکه موجب یأس و سرافکندگی کادر درمان خواهد بود.
بازدیدهای غیرمنتظره موجب زیر پا گذاشته شدن اجتناب ناپذیر پروتکلهای کرونا از طرف پرسنل دستپاچه ای است که در شرایطی که همه چیز مشکلات ریشه ای دارد، باید همه آنها را مرتب نشان دهند.
حضور فیزیکی وزیر در مناطق مختلف به همراه دوربین های مختلفی که آنرا پوشش می دهند، بدترین ضدتبلیغ برای فاصله گذاری اجتماعی است. از یاد نبریم که یک وزیر سوای اختیاراتی که در دست دارد، خود رسانه ای است با بردی بیش از هر رسانه دیگر و هرچه می کند و هرچه می گوید، انعکاس بسیار بزرگی می یابد. تصور کنید رسانه ها دارند برعکس وزیر را درحال بازدید مجازی از مراکز نشان می دهند!
بنظر می رسد نه فقط جامعه پزشکی بلکه مردم عادی هم دیگر ارزش زیادی برای اینگونه رفتارها قائل نباشند. آیا در نگاه مسئولان این یک ارزش است؟
مهم نیست که فرد یا مجموعه ای را که اختیارات فراوان دارد و تصمیمات سرنوشت ساز می گیرد، تا چه حد قبول داریم. مهم آنست که درهرحال درخواست نماییم و راه صحیح را به نظر خود نشان دهیم، شاید مؤثر افتاد.

23302


منبع:

1400/06/15
11:09:05
5.0 / 5
384
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
کونفه