هشدار كارشناسان:

خطر بروز گونه های جدید و قویتر کرونا بعد از سفرهای تابستانی

خطر بروز گونه های جدید و قویتر کرونا بعد از سفرهای تابستانی

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری نسبت به شکل گیری موج جدید کرونا در پی سفرهای اختتام تابستان و خطر خلق گونه های جدید و سهمگین تر کرونا در کشور هشدار داد.


به گزارش کونفه به نقل از خبرگزاری ایرنا از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر پیام طبرسی ضمن هشدار نسبت به وخیم تر شدن اوضاع همه گیری COVID-۱۹ در ایران با شکل گیری سفرهای اختتام تابستان افزود: سفرهای تابستانی اساسا زمینه ساز شکل گیری موج جدید کروناست.
رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری اضافه کرد: هم اکنون بر طبق آمار و مشاهدات عینی میزان مراجعان کرونائی کم شده و یا به عبارتی از قله پایین افتاده، اگر در این بزنگاه حساس پروتکلهای بهداشتی بصورت کاملا سخت گیرانه اعمال شود و واکسیناسیون سرعت بیشتری بگیرد، در کنترل کرونا می توانیم موفق عمل نماییم.
رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری اشاره کرد: تجربه نشان داده، موج جدید کرونا بطور قطع سهمگین تر از موج های قبلی است بدین سبب باید با رعایت نکات بهداشتی شکل گیری موج جدید را تا انجام واکسیناسیون عمومی به تاخیر بیندازیم.
بر اساس آمار و با وجود سفارش ها، هشدارها و اعمال قوانین سخت گیرانه، همچنان سفرهای تفریحی خصوصا به مناطق شمالی کشور با استقبال فراوانی روبرو است واین درحالی است که آمار مرگ و میر هفته هاست که چشم گیر است و آمار جانباختگان کرونا در کشور به ۱۰۹ هزار و ۵۴۹ نفر رسیده است.
دکتر علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی نیز درباره شیوع ویروس کرونا در کشور اظهار نگرانی کرد و اظهار داشت: باتوجه به عدم کنترل و پایش مناسب و همین طور گردش بالای کرونا در کشور، ورود واریانت های جدید همچون "لامبدا" و "مو" اصلا دور از انتظار نیست.
وی اضافه کرد: هر گونه رفتاری شامل تجمع، مهمانی رفتن و مهمانی دادن، مسافرت رفتن و یا عدم رعایت پروتکل ها که سبب افزایش گردش ویروس شود، اساسا به خلق گونه های جدید و سهمگین تر کرونا مبدل خواهد شد.
این استاد دانشگاه به افرادی که در ایام پایانی تابستان بار مسافرت بسته اند، حتی واکسینه شده ها هشدار داد: واریانت های جدید کرونا، در خیلی از موارد کفایت واکسن ها را از کار انداخته، واکسن ها از بیماری زایی شدید و تا حدودی از مرگ ناشی از کرونا پیشگیری می کنند ولی باید بدانید ژنتیک، بیماریهای زمینه ای و نوع واکسنی که دریافت شده می تواند بیماری زایی و شدت چرخش ویروس را گسترش دهد.
دکتر ناجی تجربه های اخیر کشورهای واکسینه شده مقابل کرونا را مورد توجه قرار داده و اشاره کرد: تا آن زمان که واکسیناسیون بصورت عمومی انجام نشود، نمی توانیم به عادات و شیوه زندگی پیش از کرونا برگردیم، در خیلی از کشورها باوجود واکسیناسیون عمومی همچنان واریانت های جدید درحال چرخش است و شاهد افزایش بیماری زایی هستیم.
وی افزود: جولان ویروس می تواند موجب شکسته شدن ایمنی و کفایت واکسن ها شده و در نهایت با ایجاد کرونائی قوی تر کشتار بیشتر شود.
این استاد دانشگاه نسبت به تداخل کرونا با ویروس آنفولانزا در فصل های سردتر سال هشدار می دهد و می گوید: همچنان مبتلاشدن به ویروس آنفولانزا برای کادر درمان، سالمندان و مبتلایان به بیماریهای زمینه ای، تهدید آمیز و خطرناک تلقی می شود که باید برای پیشگیری ازآن در زمان مناسب اقدام مداخله ای صورت گیرد.
با وجود این که بنا بر اعلام وزارت بهداشت هم اکنون ۳۰۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۰ شهر در وضعیت نارنجی و ۳۲ شهر در وضعیت زرد قرار دارند، همچنان مردم اصرار به مسافرت رفتن دارند.
دکتر علی دل پیشه استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی رعایت نکردن شیوه نامه های بهداشتی و سفر رفتن را یکی از اصلی ترین عوامل انتشار ویروس و مبتلاشدن به بیماری کرونا و متعاقبا افزایش آمار مر گ و میر عنوان نمود و اظهار داشت: بصورت خاص سفرهای موکول شده به آخر شهریور می تواند بطور قابل توجهی موجب انتشار ویروس و افزایش شیوع این ویروس و زمینه ساز شکل گیری موج ششم اپیدمی شود.
این استاد اپیدمیولوژی در ادامه اضافه کرد: اگر مبنای زمان شروع سفرهای تابستانی را از ۱۵ شهریور در نظر بگیریم نتایج این مسافرت ها دو الی سه هفته پس از آن معلوم می شود، یعنی در نیمه مهر و با شیوع احتمالی آنفولانزای فصلی این اقدام می تواند فاجعه به بار بیاورد.
وی افزود: تجربه نشان داده که باتوجه به رفتار کرونا و تغییرات مداوم سویه های آن، نظریه ایمنی جمعی به سهولت محقق نمی گردد و نباید به تحقق آن خیلی دلخوش کرد، در حقیقت افرادی که به سویه های قبلی این ویروس مبتلا شده اند کماکان در معرض مبتلاشدن به سویه های جدید این ویروس هستند بدین سبب هم اکنون، تنها ابزار مقابله با این ویروس رعایت پروتکلهای بهداشتی بصورت جدی تر پرهیز از رفت و آمدهای غیر لازم است.
دل پیشه بار دیگر با تاکید برضرورت پرهیز از تجمعات، سفر و تردد غیرضروری گفت: با نزدیک شدن به فصل پاییز علاوه بر ویروس کرونا، درگیر آنفلوآنزای فصلی نیز خواهیم شد و موضوع هم افزایی اثرات مخرب این دو ویروس هم بنوعی مطرح است.
وی اشاره کرد: هرچند استفاده از ماسک و رعایت فاصله و شیوه نامه های بهداشتی که برای پیش گیری از ابتلای به بیماری کرونا مطرح است خودبخود سبب کاهش بروز آنفلوآنزای فصلی نیز خواهد شد ولی باید بدانیم رعایت شیوه نامه های بهداشتی، شروع واکسیناسیون آنفولانزا برای گروهای هدف و همین طور تسریع عملیات واکسیناسیون کرونا با اهمیت ترین عوامل مطرح کننده برای عبور از بحران سخت پیش رو است.


1400/06/13
21:59:25
5.0 / 5
324
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
کونفه