رییس دانشگاه علوم پزشكی بیرجند:

خراسان جنوبی رتبه اول رعایت پروتکلهای بهداشتی را در کشور دارد

خراسان جنوبی رتبه اول رعایت پروتکلهای بهداشتی را در کشور دارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: بر طبق ارزیابی اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا مردم خراسان جنوبی در رعایت پروتکلهای بهداشتی همچون استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی رتبه اول کشور را دارند که نشانه همراهی، همکاری و فرهنگ بالای مردم استان است.


محمد دهقانی فیروزآبادی روز دوشنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند که با حضور استاندار خراسان جنوبی و مسئولان دستگاه های اجرائی به مناسبت هفته دولت انجام شد، اضافه کرد: مردم استان در رعایت پروتکل ها همیشه جزو استانهای سرآمد بوده اند، حتی زمانی که میانگین رعایت پروتکل ها در کشور به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده ولی مردم خراسان جنوبی جزو دو یا سه استان برتر بوده اند.
وی گفت: البته اگر بخواهیم بیماری کنترل شود و پیک کرونا بشکند، رعایت بیش از ۹۰ درصدی پروتکل ها را نیاز داریم که الان در خراسان جنوبی حدود ۷۱ درصد است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: مردم استان در ماه محرم نیز بیش از ۸۵ تا ۹۰ درصد پروتکل ها همچون برگزاری مراسم عزاداری در فضای باز، استفاده از ماسک و فاصله گذاری را رعایت کردند که جای تقدیر و تشکر دارد.
وی اضافه کرد: در مدت شیوع ویروس کرونا تمام استان، استاندار، معاونین استانداری، دستگاه های اجرائی، امنیتی، نیروی انتظامی و سایر مجموعه ها پای کار بودند و جلسات ستاد استانی مدیریت کرونا بطور منظم انجام شد تا تمهیدات لازم اندیشیده شود و مردم کمترین لطمه را ببینند.
دهقانی کمک های مومنانه و کمک های خیرین به حوزه سلامت را قابل توجه خواند و اظهار داشت: گروه های جهادی، بسیج و سپاه در کنترل بیماری و هلال احمر نیز در جای جای استان در مدیریت این اپیدمی به کادر درمان کمک کردند.
وی گفت: طرح شهید سلیمانی که حالا خیلی خوب در استان اجرا می شود در گروه ها و کمیته های مختلف داوطلبان به ما کمک می کنند که بیماری مدیریت می شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اضافه کرد: تمام کشور و به تبع خراسان جنوبی از شروع اسفند سال ۱۳۹۸ درگیر شیوع ویروس کرونا شد و بیش از ۱۸ ماه از این حادثه منحصر به فرد طی ۱۰۰ سال اخیر می گذرد که آثار و تبعات گسترده و وسیعی بر سراسر کشور داشته است.
وی اظهار داشت: در خراسان جنوبی باتوجه به زیرساخت هایی که در سالهای قبل به وجود آمده بود و در طول این مدت حدود ۵۰۰ تخت از هزار و ۲۰۰ تخت برای بیماران کرونائی اختصاص پیدا کرد، هیچ گاه با مشکل کمبود تخت مواجه نشدیم.
دهقانی افزود: آزمایشگاه ویروس شناسی در استان موجود نبود اما دو هفته بعد از شیوع ویروس کرونا یعنی ۱۴ اسفند سال ۹۸ این آزمایشگاه در بیمارستان ولی عصر (عج) افتتاح شد و در کشور جزو استانهای اولی بودیم که آزمایشگاه را راه اندازی کردیم.
وی اظهار داشت: یک آزمایشگاه جدید در ماه های گذشته با همت خیران در شهرستان قاینات افتتاح شد و هم اکنون دو آزمایشگاه ویروس شناسی در استان فعال است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تصریح کرد: در طول این مدت حجم قابل توجهی از تجهیزات بیمارستانی که عمدتاً بصورت رایگان بوده به ظرفیت بیمارستان های استان افزوده شده است.
وی با اعلان اینکه مشکل عمده بیماران کرونائی که در بیمارستان ها بستری می شوند، کمبود اکسیژن است اظهار داشت: حدود ۱۰ دستگاه اکسیژن ساز در طول این مدت در اختیار بیمارستان های سطح استان قرار گرفته است.
دهقانی اضافه کرد: تعداد قابل توجهی از پرسنل و پزشکان ما در طول این مدت به کرونا مبتلا شدند و سه نفر از همکاران نیز در این راه جان خودرا از دست دادند.
وی گفت: از شروع شیوع ویروس کرونا تا حالا که پنج پیک بیماری پشت سر گذاشته شده، مشکل عمده و جدی از نظر تامین تخت، دارو و امکانات برای مردم استان وجود نداشته است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: باتوجه به مشکلاتی که در ماه های اخیر در حوزه تامین دارو به وجود آمد اما سهمیه داروی استان به شکلی مدیریت شد که در بیمارستان ها و بخش عمده بیماران سرپایی مشکلی وجود نداشته باشد.
وی از افزایش ۵۰ درصد ظرفیت تخت های آی سی یو در استان آگاهی داد و اظهار داشت: در ۱۸ ماه گذشته ۵۰ درصد ظرفیت تخت های آی سی یو بزرگسالان بالا رفته و از ۱۰۳ تخت به ۱۵۳ تخت رسیده است.
دهقانی افزود: یکی از سیاست های اصلی کشور در امتداد فرامین مقام معظم رهبری، بحث جمعیت است و حدود هزار و ۵۰۰ پرونده زوج نابارور در استان داریم که مشکلات عدیده ای دارند.
وی اظهار داشت: تجهیزات مرکز ناباروری استان تکمیل شده و چرخه کامل ارائه خدمت برای زوج های نابارور با حضور ۲ نفر فوق تخصص زنان و ناباروری در این مرکز قابل انجام است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: با وجود شیوع ویروس کرونا اما پروژه های سلامت فراموش نشده است و آذر سال قبل ۶۴ پروژه بهداشتی درمانی به مساحت حدود ۱۵ هزار متر مربع و ارزش ۱۱۷ میلیارد تومان در استان راه اندازی شد.
وی بیان کرد: هم اکنون ۴۰ پروژه بهداشتی و درمانی در سطح استان آماده بهره برداری است.
دهقانی درباره آخرین وضعیت واکسیناسیون کرونا در خراسان جنوبی اظهار داشت: تا امروز ۳۶۹ هزار دز واکسن در استان دریافت و ۸۰ درصد آن تزریق شده است.
وی افزود: میانگین جمعیت بالای ۱۸ سال استان که تزریق واکسن نوبت اول برای آنها انجام شده، ۳۵.۵ درصد است که این میزان در کشور ۳۰ درصد است و ما پنج درصد از میانگین کشوری بالاتر هستیم.

1400/06/08
21:17:28
5.0 / 5
364
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیمار , بیمارستان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
کونفه