آیا تزریق واکسن کرونا خطرناک است؟

آیا تزریق واکسن کرونا خطرناک است؟

به گزارش کونفه برخی افراد با استناد به ساخت سریع واکسن کرونا و انتشار برخی مطالب در فضای مجازی، از تزریق این واکسن ترس و واهمه دارند و از این کار اجتناب می کنند. اما آیا به راستی تزریق واکسن کرونا خطرناک است؟


به گزارش کونفه به نقل از خبرگزاری ایرنا، شاید شما هم با برخی خبرهای منفی در حوزه تزریق واکسن کووید ۱۹ یا خطرات آن در فضای مجازی برخورد کرده باشید. خبرهایی از این دست که فردی بعد از واکسیناسیون به علل مختلف همچون بروز لختگی خون فوت کرده است یا این که برخی افراد بعد از تزریق واکسن به سبب تزریق ویتامین های تقویتی یا استفاده از داروهای بی حسی گرفتار مرگ شده اند.
در این میان بخشی از مردم هم به سبب این که فرایند ساخت واکسن مقداری سریع انجام شده و معتقدند که زمان لازم برای ساخت آن همچون واکسن های قدیمی صرف نشده، نگران عوارض بعدی این واکسن های تولیدی هستند و در کل این افراد که غالبا افراد مسن جامعه را می سازند، نسبت به تزریق واکسن بدبین هستند.
این در حالی است که خیلی از کارشناسان حوزه بهداشت و درمان معتقدند مهار کرونا در گرو واکسینه شدن حداقل ۷۰ درصدی مردم جهان در مقابل این ویروس خطرناک می باشد.
طبق آخرین گزارش ها از آمارهای جهانی واکسیناسیون کرونا در جهان تا دوم شهریورماه جاری چهار میلیارد و ۹۶۲ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۶۱۱ دز واکسن کرونا در کشورهای مختلف تزریق شده است.


بر اساس این آمار، تعداد واکسیناسیون انجام شده در ۱۰ کشور اول با بیشترین دز تزریقی به شرح زیر است: (اعداد داخل پرانتز درصد واکسیناسیون کرونا به جمعیت کل است)
۱. چین یک میلیارد و ۹۴۶ میلیون و ۹۵۴ هزار نفر (۶۰.۷ درصد)
۲. هند ۵۸۰ میلیون ۷۷۱ هزار و ۸۲۴ نفر (۲۶ درصد)
۳. آمریکا ۳۶۰ میلیون و ۶۳۴ هزار و ۲۸۷ نفر (۵۷ درصد)
۴. برزیل ۱۷۶ میلیون و ۶۱۶ هزار ۵۵۲ نفر (۴۸ درصد)
۵. ژاپن ۱۱۸ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۱۰۶ نفر (۴۰ درصد)
۶. آلمان ۹۹ میلیون و ۳۴۰ هزار و ۹۴۴ نفر (۶۱ درصد)
۷. بریتانیا ۸۹ میلیون و ۳۳۱ هزار و ۷۰۰ نفر (۷۰ درصد)
۸. ترکیه ۸۸ میلیون و ۷۶۰ هزار و ۵۲۵ نفر (۴۹ درصد)
۹. فرانسه ۸۲ میلیون و ۹۱۷ هزار و ۶۶۹ نفر (۶۲ درصد)
۱۰. ایتالیا ۷۵ میلیون و ۳۶۰ هزار و ۲۳۴ نفر (۶۴ درصد)
در ایران هم طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر مبنای آخرین آمار تا روز شنبه ششم شهریورماه در مجموع ۱۸ میلیون و ۴۵ هزار و ۸۸ نفر دز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند.
هفت میلیون و ۵۶۳ هزار و ۴۱۴ نفر هم دز دوم واکسن را دریافت کرده اند و با احتساب این تعداد مجموع دزهای واکسن تزریق شده در کشور به ۲۵ میلیون و ۶۰۸ هزار و ۵۰۲ دز رسیده است.
ویروس کرونا نوعی ویروس می باشد که در انسان و حیوان سبب بروز بیماری تنفسی می­ شود. در سال ۲۰۱۹، ویروس جدید کرونا به نام SARS-CoV-۲ در شهر ووهان چین شناسایی شد و به­ سرعت در جهان گسترش یافت.

مردم نباید در تزریق واکسن تعلل کنند
عضو کمیته ی علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در ارتباط با واکسن هراسی بعضی از افراد جامعه، وجود برخی شایعات در ارتباط با عوارض تزریق واکسن و فوت ناشی از آنرا کاملا بی پایه و اساس دانست و ضمن اشاره به جهش های متفاوت و سریع ویروس کرونا در طول دو سال قبل تصریح کرد: مردم نباید نسبت به تزریق واکسن های تایید شده که برای افزایش ایمنی بدن در مقابل ویروس کرونا در اختیارشان قرار می گیرد، ترس و واهمه به خود راه دهند.
دکتر مسعود مردانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا ضمن اشاره به خستگی کادر درمان و همینطور اشباع شدن ظرفیت های بیمارستانی در مناطق مختلف کشور، اظهار داشت: مردم باید بدانند واکسن هایی که به کشور وارد می شود، مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است و این که بعضی از تزریق واکسن کرونا می ترسند، در واقع به جهش های بیشتر ویروس و انتشار آن کمک می کنند.
این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری اضافه کرد: هم اکنون واکسن های در دسترس مردم کشورمان همچون واکسن های بسیار اثربخش و ایمنی زا در مقابل کرونا محسوب می شوند. تزریق بموقع واکسن کرونا ضمن پیشگیری از انتشار ویروس و جهش بیشتر آن، کاهش عوارض شدید این بیماری و البته کاهش مرگ و میر را به دنبال خواهد داشت.
مردانی با بیان اینکه، هم اکنون سویه دلتا در کشورمان شیوع پیدا کرده و به سرعت قابل انتقال به یکدیگر است، یکی از راهکارهای موثر در قطع زنجیره انتقال را استفاده از هر نوع واکسن در دسترس دانست.

درصد واکسیناسیون بالاتر، کنترل بیماری کرونا سهل تر
این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری اظهار نمود: هم اکنون با وجود این که در بعضی از کشورها با افزایش موارد مبتلا شدن جدبد به ویروس دلتا رو به رو شده اند اما آمار و مرگ و میرشان بسیار کمتر از کشورمان است و این به سبب استقبال عمده مردم این کشورها از تزریق واکسن است.


مردانی ضمن اشاره به وجود چند نوع واکسن در کشورمان جهت استفاده مردم و مزیت استفاده از واکسن کرونا اضافه کرد: مردم باید بدانند حداقل فایده استفاده از واکسن کرونا این است در صورتیکه گرفتار بیماری کرونا شوند، از یک سو گرفتار نوع شدید این بیماری نخواهند شد و از طرفی دیگر به دنبال مبتلا شدن به کرونا نسبت به افرادی که واکسن نزده اند، گرفتار مرگ نمی شوند.
عضو کمیته ی علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه تصریح کرد: به هر میزانی که درصد واکسینه شدن افراد یک جامعه بیشتر باشد بطور حتم کنترل بیماری کرونا برای مسئولان بهداشت و درمان کشور بسیار راحتتر خواهد شد، ضمن این که بسیاری کشورها حتی برای تزریق واکسن شهروندان خود جایزه هم تعیین کرده اند چونکه می خواهند درصد افراد واکسینه را در جامعه بالا برند.

مسائل مطروحه در مورد خطرات واکسن، فاقد پایه علمی
متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم با تاکید براینکه، بیشتر مسائلی که در حوزه درمان کرونا و همینطور عوارض واکسن در فضای مجازی منتشر می شود از پایه علمی برخورار نیست، اضافه کرد: در حوزه علوم پزشکی هنگامی می توانیم راجع به تأثیر یک دارو یا عوارض واکسن اظهار نظر نماییم که روی یک جامعه آماری مشخص کار تحقیقاتی و آماری دقیقی انجام شده باشد.
دکتر شهناز سالی در گفت و گو با ایرنا ضمن تاکید بر اینکه، عوارض و پاسخ استفاده از یک دارو یا واکسن باید طبق یک فرمول خاص و روی یک جامعه آماری آنالیز شود، اضافه کرد: این ارتباط اگر قابل توجه و مهم باشد، از جانب محققان علوم پزشکی دنیا در چارچوب مقالات منتشر می شود.
متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری ضمن اشاره به مطالعه مقالات روز دنیا در حوزه کرونا و واکسن از جانب محققان و متخصصان حوزه پزشکی کشورمان، طرح برخی مسائل در خصوص خطر استفاده از ویتامین ها یا استفاده از داروهای تقویتی، بیهوشی و بی حس کننده برای افرادی را که واکسن تزریق کرده اند، بی پایه و اساس دانست.
وی در مورد اینکه، برخی مدعی شده اند که با خوردن یا تزریق ویتامین ها ویروس ها قوی می شوند و فرد گرفتار مرگ می شود، اظهار داشت: متاسفانه این از ادعاها و صحبت های عامه پسند است و به هیچ وجه تایید نشده است، چونکه هدف از تزریق واکسن تماس سیستم ایمنی فرد با قسمتی از ویروس، ویروس تضعیف شده یا آنتی ژن ویروس می باشد.
سالی افزود: در این شرایط سیستم بدن شخص بویژه گلبول های سفید تصور می کند این ویروس بیماری زا است بنابراین گول می خورند و آغاز به واکنش ایمنی و ساختن آنتی بادی می کنند و بعدها اگر فرد با ویروس کامل در تماس باشد، سلول های ایمنی حساس شده می تواند به ویروس کامل حمله ور شود و فرد مبتلا به کرونا نشود، یا اگر هم مبتلا شد خفیف تر گرفتار بیماری شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه، واکسن تهیه شده در دنیا متشکل از قسمتی از ویروس، ویروس ضعیف شده یا کشته شده یا آنتی ژن ویروس می باشد، افزود: بنابراین هنگامی واکسن به بدن شخص تزریق می شود این ویروس نمی تواند تکثیر پیدا کرده و ایجاد بیماری کند.
سالی می گوید: دقیقا در سطح جهانی هم هدف از واکسیناسیون این است که در آینده همه کسانی که در جامعه واکسینه می شوند به کرونا مبتلا نشوند یا اگر هم مبتلا شدند به فرم شدید آن گرفتار نشوند و احتمال مرگ و میر کاهش پیدا کند.

مرگ برخی افراد بعد از واکسیناسیون هیچ ارتباطی به واکسن ندارد
متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری اظهار داشت: از قدیم هرگونه تزریقی از ساده ترین تزریق ها تا پنی سیلین و همینطور استفاده از داروهای قوی تر آنتی بیوتیک در بدن برخی افراد با شرایط خاص همراه با عارضه و حتی مرگ همراه بوده است؛ ازاین رو در حوزه پزشکی همواره تاکید می شود به سبب برخی حساسیت هایی که امکان دارد افراد داشته باشند، تا جایی که امکانپذیر است و جایگزین خوراکی برای دارویی وجود نداشته باشد، از تجویز دارو به صورت تزریقی اجتناب شود. این به سبب آن است که آن عارضه نادری که بعد از هرتزریقی حدودا یک در صدهزار امکان دارد پدیدار شود مرگ باشد.
سالی معتقد است: مرگ برخی افراد بر اثر تزریق واکسن احیانا هیچ ربطی به تزریق واکسن ندارد و از سال ها پیش این مسائل در حوزه داروهای تزریقی وجود داشته و در مجامع علمی هم گاها گزارش شده که پس از هر تزریقی حتی ویتامین فرد امکان دارد گرفتار شوک و مرگ شود، حال اتفاقی امکان دارد یک دو مورد از این مرگ و میرها مصادف شده با تزریق واکسن کرونا و بدین شکل این مساله را پررنگ کرده اند.

مرگ با علت تزریق واکسن به لحاظ آماری باید معنادار باشد
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همینطور با تکیه بر اینکه، اخبار مرگ و میر به سبب تزریق واکسن کرونا در درجه نخست باید به لحاظ آماری هم معنا دار باشد، اضافه کرد: همینطور این اطلاعات و اخبار باید همراه با مستندات و مدارک کافی باشد.
سالی افزود: چونکه معلوم نیست مرگ یکی دو نفر به چه علتی بوده است، شاید برای آن فرد همزمان اتفاق دیگری رقم خورده باشد و عامل های دیگری در مرگ او دخیل بوده باشند و با مرگ یکی دو نفر نمی توان نتیجه گرفت که بعد از تزریق واکسن، هرگونه تزریقی سبب مرگ افراد می شود.
وی اضافه کرد: بعنوان مثال هم اکنون گفته می شود حداقل پنج میلیون نفر در کشورمان دو دز واکسن را تزریق کرده اند، حالا این که برای یکی دو مورد بعد از تزریق دارویی مشکلی پیش آمده باشد این به لحاظ آماری معنادار نیست و باید منتظر اطلاعات بر پایه علمی بیشتری در این حوزه باشیم.
به گزارش کونفه به نقل از خبرگزاری ایرنا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی درباره آخرین آمار واکسیناسیون کرونا در کشور، اعلام نمود: بر مبنای آخرین آمار تا یکشنبه هفتم شهریور ماه ۱۸ میلیون و ۲۶۱ هزار و ۲۴۵ نفر دز اول واکسن کرونا و هفت میلیون و ۹۱۴ هزار و ۸۸۱ نفر هم دز دوم را تزریق کرده اند.
با احتساب این تعداد مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۲۶ میلیون و ۱۷۶ هزار و ۱۲۶ دز رسید.


سرعت ساخت واکسن نباید برای مردم نگران کننده باشد
این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری همینطور درمورد این که برخی به سبب این که فرایند ساخت واکسن مقداری سریع انجام شده و زمان لازم برای ساخت آن همچون واکسن های قدیمی صرف نشده به عوارض بعدی این واکسن های تولیدی بدبین هستند، به ساخت واکسن ها در طول ۱۰۰ سال قبل اشاره نمود و اضافه کرد: ده ها سال است که واکسن سل، سرخک و فلج اطفال ساخته شده اند در صورتیکه در آن زمان هم نوع تخصص ها و همینطور نوع تکنولوژی در دسترس نسبت به زمان فعلی در سرتاسر دنیا متفاوت بوده است و به همین علت دوره طولانی تری صرف شناسایی و شبیه سازی میکروب مورد شده است.
سالی افزود: در صورتیکه هم اکنون علم و تکنولوژی در حوزه پزشکی بسیار متفاوت تر از دهه های گذشته است و علوم پزشکی به شکل قابل توجهی پیشرفت کرده است و دانشمندان با وجود این که پاندمی ویروس جدید کرونا بسیار سریع صورت گرفت به سرعت توانسته اند این ویروس را شناسایی کنند.
وی می گوید: درست است که ویروس کرونا جدید است و پاندمی آن هم از سرعت بالایی برخوردار بوده، اما با کارهای تحقیقاتی انجام شده و ارتباط مراکز علمی و تحقیقاتی سراسر دنیا با یکدیگر، تمامی اسناد و مدارک در ارتباط با این ویروس به سرعت بین دانشمندان به اشتراک گذاشته شد و در چارچوب مقالات مختلف به چاپ رسید و در دسترس و بهره برداری شرکتهای واکسن ساز قرار گرفت.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در عین حال اظهار داشت: البته امکان دارد در حوزه واکسن ها تا یکی دو سال دیگر شاهد برخی مسائل یا عوارض مرتبط باشیم که غیرقابل پیشبینی بوده است. وی اظهار داشت: البته اینطوری نیست که اتفاقات ناگوار همچون مرگ برای افراد پیش بیاید و این صحبت ها به هیچ وجه علمی نیست.
وی با ذکر مثالی می گوید: فکر کنید که آبله در طول تاریخ یک بیماری بود که تعداد بسیار زیادی را کور می کرده و حتی گرفتار مرگ می شدند اما بعدها واکسن آن آمد و کنترل شد و دیگر اصلا در سطح دنیا مشاهده نمی گردد. به هر حال علم و فناوری امروزه به شکل ویژه ای پیشرفت کرده است.

مردم بعد از تزریق واکسن نگرانی از مصرف دارو نداشته باشند
این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری در مورد تزریق برخی آمپول ها همچون کورتون که سیستم ایمنی بدن را پایین می آورد و گفته می شود افراد نباید استفاده کنند هم بیان نمود: البته در اصل بیماری کرونا جنگ بین سیستم ایمنی و ویروس می باشد و جنگ بین این دو همیشه دلیل بر این نیست که هر چه تکثیراین ویروس بالاتر باشد؛ فرد حالش بدتر می شود، چونکه مواقعی برعکس است، سیستم ایمنی که خیلی تحریک شود علایم آن شدت بیشتری پیدا می کند و متاسفانه در این گروه مرگ و میر بیشتر از کسانی است که سیستم ایمنی آنها کمتر تحریک شده است.
سالی افزود: یعنی امکان دارد کسانی که گرفتار بیماری کرونا می شوند سیستم ایمنی بدن شان در اصل بر ضد ویروس تحریک شده و این تحریک امکان دارد بر ضد قسمت های مختلف بدن همچون ریه، کلیه و کبد هم تحریک شود و یک چیزی مشابه بیماری های خودایمنی ایجاد نماید.
وی همینطور در مورد این که آیا برخی بیماران که از داروهای مختلف همچون قرص فشارخون، قند، چربی و کلسیم یا سایرداروها حتی ویتامین ها استفاده می نمایند می توانند پس از تزریق واکسن از این داروها استفاده کنند هم اظهار داشت: این افراد البته تحت نظر پزشک نباید هیچگونه نگرانی از بابت مصرف دارو و ویتامین های مورد استفاده معمول داشته باشند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به اینکه، آیا مصرف ویتامین ها بعد از تزریق واکسن سبب جهش یافتن و قوی تر شدن ویروس در بدن شخص می شود یا خیر هم اظهار داشت: سیستم ایمنی بدن با مصرف ویتامین ها آنقدر گرفتار تغییر نمی گردد. ازاین رو مصرف ویتامین ها و مصرف داروها و حتی مسکن ها و قرص های ضدالتهابی بعد از تزریق واکسن هیچ گونه اشکالی ندارد.
این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری اضافه کرد: حتی ما ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از واکسیناسیون هم سفارش می نماییم که اگر افراد درد بدن یا تب داشتند از مسکن ها و قرص های ضدالتهابی استفاده کنند، منتهی اگر مدت بیشتری درد و التهاب در بدن آنها طول کشید بهتر است که از جانب پزشک ویزیت شوند.
وی افزود: چونکه امکان دارد اینها جزو افرادی باشند که پیش از تزریق واکسن، ویروس رو در قسمت حلق و بینی داشته اند و به سبب این که علائمی نداشته اند متوجه نشده اند و واکسن زده اند و حالا ۴ یا پنج روز پس از تزریق واکسن علایم شان ادامه پیدا می کند و احیانا همان ویروسی است که پیش از واکسن وارد بدن آنها شده است، نه این که واکسن دلیل وضعیت پیش آمده باشد.
سالی همینطور اظهار داشت: افرادی که گرفتار کرونا شده اند یک یا دوهفته بعد از بهبود کامل می توانند تزریق واکسن داشته باشند، به صورتی که اگر کسی کرونا گرفت چه بستری چه سرپایی حدود ۱۴ تا نهایت ۲۱ روز باید در قرنطینه باشد و یک تا دو هفته بعداز قرنطینه بودن می تواند واکسن خویش را تزریق کند، حالا در بعضی افراد امکان دارد بیماری آنها بیشتر طول کشد اما در کل افرادی که بهبودی کامل داشته باشند و نه تب نه علایم تنفسی و شرایط آنها خوب شده باشد می توانند تزریق واکسن داشته باشند.
وی درمورد التهابات بعد از واکسن هم سفارش کرد که از استامینوفن یا سایر قرص های ضد التهاب تا ۴۸ یا ۷۲ ساعت بعد از واکسن استفاده کنند و مایعات فراوان بویژه آب ساده جوشیده ولرم بنوشند و در مورد ویتامین ها هم می توانند بر مبنای دستور پزشک بعد از ۴۸ ساعت استفاده نماید.
سالی در مورد این که گفته می شود بعد از تزریق واکسن هم نباید از لبنیات استفاده کرد، اظهار داشت: به هیچ وجه مصرف لبنیات منعی ندارد، بنابراین بیمارانی که همواره از لبنیات بهره برده اند و با بدن آنها سازگار بوده می توانند باز هم از لبنیات استفاده کنند. اما برخی افراد هستند که در حالت عادی هم که لبنیات استفاده می نمایند دستگاه گوارش آنها تحمل ندارد و گرفتار مشکل می شوند که برای این دسته از افراد اصراری به استفاده از لبنیات نیست.

کاهش دوره نهفتگی ویروس دلتا به ۲ تا ۵ روز
این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری همینطور با بیان اینکه، دوره نهفتگی یا کمون ویروس کرونا (زمانی که ویروس وارد بدن می شود تا هنگامی که فرد علامت دار شود) از ۲ تا نهایت ۱۴ روز طول می کشد، خاطرنشان کرد: البته با عنایت به جهش های صورت گرفته این ویروس همچون دلتا، دوره کمون این نوع بسیار کوتاه تر شده و به ۲ تا پنج روز کاهش یافته است.
سالی در ادامه در مورد استفاده از بخورآب گرم برای از بین بردن ویروس کرونا هم با بیان اینکه، ویروس هنگامی که وارد مجاری تنفسی می شود تا وقتی که فرد هنوز علامت دار نشده است به شکل آرام به سمت انتهای بینی و محل اتصال حلق حرکت می کند و به گیرنده های آن ناحیه می چسبد، اضافه کرد: در این شرایط خطرناک ویروس با هر شستشویی و بخوری از بین نمی رود و از ناحیه که چسبیده جدا نمی گردد.
وی افزود: اما ویروس هایی که در راه حلق و بینی چسبیده همچون فردی که دوساعت پیش با فرد مبتلا در تماس بوده است هنوز به گیرنده های تحتانی نرسیده و با قرقره آب و شسشو با نرمال سالین یا بخور از بین می رود.

1400/06/08
10:28:39
5.0 / 5
448
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
کونفه