معجزه واکسن کرونا در دنیا

معجزه واکسن کرونا در دنیا

کونفه: واکسیناسیون کرونا سبب شده آمار مرگ ومیر این بیماری در خیلی از کشورها به طرز شایان توجهی کاهش پیدا کند.


نیو صدر: از همان روزهای ابتدایی پاندمی کروناویروس، همه منتظر ساخت واکسن برای نجات از فاجعه بودند و حالا قسمتی از این رویا به واقعیت تبدیل گشته است؛ میلیاردها دز واکسن کرونا در دنیا در دسترس مردم قرار دارد و این واکسن ها هر روز جان صدها نفر را در کشورهای مختلف نجات می دهند. امروز، ۵۹۴ روز پس از اعلام سازمان جهانی بهداشت درباره شیوع یک بیماری ناشناخته در شهر ووهان چین، ۴.۷۲ میلیارد دز واکسن کرونا در دنیا تولید شده است و ۲۳.۶ درصد جمعیت زمین نسبت به این ویروس واکسینه شده اند و حتی بیش از ۳۰ کشور موفق شده اند به بالای ۵۰درصد جمعیت خود دو دز واکسن تزریق کنند. لیست ۱۰ کشور اول دنیا در تزریق دو دز واکسن:
جمعیتی که دو دز واکسن دریافت کردند
جمعیتی که یک دز واکسن دریافت کردند
نام کشور
ردیف
۸۱ درصد
۸۱ درصد
مالت
۱
۷۴ درصد
۸۳ درصد
امارات
۲
۷۳ درصد
۷۹ درصد
سنگاپور
۳
۷۱ درصد
۷۶ درصد
ایسلند
۴
۶۹ درصد
۷۶ درصد
اروگوئه
۵
۶۹ درصد
۷۵ درصد
شیلی
۶
۶۷ درصد
۷۲ درصد
بلژیک
۷
۶۶ درصد
۷۸ درصد
قطر
۸
۶۵ درصد
۶۹ درصد
بحرین
۹
۶۵ درصد
۷۴ درصد
دانمارک
۱۰ البته هنوز هم در خیلی از این کشورها روزانه صدها یا هزاران نفر به کووید-۱۹ مبتلا می شوند و این سبب شده است تا بسیاری نسبت به تاثیرگذاری واکسن تردید کنند، اما نگاهی به آمار جان باختگان روزانه کرونا در این کشورها نشان میدهد که واکسن های کرونا در نجات جان انسان ها معجزه کرده اند. تاثیر تزریق واکسن در نجات صدها هزار زندگی مقایسه آمارهای روزانه اعلام شده کرونا در کشورهایی که بخش زیادی از جمعیتشان را واکسینه کردند این مساله را بسادگی اثبات می کند؛ در این کشورها واکسیناسیون روزانه جان صدها تا هزاران نفر را نجات می دهد و مانع بستری شدن ده ها هزار نفر در بیمارستان ها می شود. مقایسه تاثیر واکسیناسیون در تعداد جان باختگان کووید-۱۹ در کشورهای مختلف:
درصد فوتی مبتلایان کرونا
میزان افرادی که بطور کامل واکسینه شده اند( دو دز)
نام کشور
۰.۳ درصد
۷۴ درصد
امارات
۰.۳ درصد
۶۰.۷ درصد
انگلیس
۰.۶ درصد
۴۰.۴ درصد
ترکیه
۰.۲ درصد
۶۷ درصد
بلژیک
۰.۵ درصد
۵۱.۴ درصد
ایالات متحده آمریکا
۱.۴۴ درصد
۶ درصد
ایران
۰.۳ درصد
۱۹.۳ درصد
کره جنوبی *امارات/ مرگ ۰.۳درصد مبتلایان کرونا برای مثال در امارات که به ۷۴درصد جمعیت دو دز واکسن تزریق شده است، در یک هفته اخیر به طور متوسط هر روز ۱۲۲۹ نفر به کرونا مبتلا شدند اما از این تعداد هر روز تنها چهار نفر مبتلایان فوت کردند؛ یعنی تنها ۰.۳ درصد مبتلایان کرونا در امارات در خطر مرگ قرار دارند. در صورتیکه در اردیبهشت سال قبل در روزهایی که نزدیک به هزار نفر در این کشور به کرونا مبتلا می شدند هر روز بطور متوسط ۱۰ نفر بخاطر کرونا فوت می کردند. مطالعه ای که مدتی پیش در امارات انتشار یافته بود نشان میدهد که واکسیناسیون کرونا سبب شده میزان بستری بیماران در بیمارستان ها ۹۳ درصد و در آی سی یو بیمارستان ها ۹۵ درصد کاهش پیدا کند. تا زمان انتشار این مطالعه در فروردین ماه توسط مرکز سلامت ابو ظبی، هیچ یک از دریافت کننده های واکسن کرونا در این کشور فوت نکرده بودند. *انگلیس/ مرگ ۰.۳ درصد مبتلایان کرونا حتی در انگلیس هم که جزو ۱۰ کشور اول دنیا از نظر درصد جمعیت واکسینه شده نیست، تاثیر واکسیناسیون در اعداد بسادگی دیده می شود. در این کشور ۶۰.۷درصد جمعیت بطور کامل واکسینه شده اند و همین سبب شده است تا در هفته های گذشته جان هزاران نفر در این کشور نجات پیدا کند. در یک هفته اخیر در انگلیس بطور متوسط ۲۴۹۳۶ نفر به کرونا مبتلا شدند که به شکل میانگین هر روز تنها ۷۸ نفر آنها فوت کردند؛ ۰.۳درصد مبتلایان. حدود دو ماه پیش وزارت بهداشت انگلیس اعلام نموده بود که واکسیناسیون کرونا جان ۱۴هزار نفر را در این کشور نجات داده و مانع بستری شدن ۴۴۵۰۰ نفر شده است. *ترکیه/ مرگ ۰.۶درصد مبتلایان کرونا حتی در ترکیه که به ۴۰.۴درصد جمعیت بطور کامل واکسن تزریق شده است هم واکسیناسیون منجر به نجات جان افراد زیادی شده است. در این کشور در یک هفته گذشته بطور متوسط هر روز ۲۳۵۹۴ نفر به کرونا مبتلا شدند که ۰.۶درصد آن یعنی ۱۳۹ نفر فوت کردند؛ این در حالیست که در اوج موج قبلی کرونا در فروردین ماه در این کشور هر روز بیشتر از ۳۰۰ زندگی بخاطر مبتلاشدن به کرونا به انتها می رسیدند. دزهای بعدی واکسن در راه است با وجود نقش واکسن ها در نجات جان انسان ها، کشورهای مختلف از حالا به دنبال راهکارهایی هستند تا باتوجه به جهش های متوالی کروناویروس، تاثیر واکسن ها را افزایش بدهند. در همین راستا هفته پیش سازمان غذا و دارو آمریکا مجوز تزریق دز سوم واکسن مدرنا و فایزر را برای برخی افراد صادر کرد. همین طور در بعضی کشورها مثل امارات تزریق دز سوم واکسن برای شهروندان الزامی شده است. اریک تپول، استاد موسسه تحقیقاتی اسکریپش در کالیفرنیا در این رابطه اظهار داشته بود: «فکر می کنم که درحال حرکت اجتناب ناپذیری به سمت «بوسترها» (دز اضافی واکسن) هستیم و حداقل افرادی که در خطر بیشتری هستند باید دز سوم را تزریق کنند.» همین طور شرکت های واکسن سازی به دنبال راهکاری برای نجات یافتن از جهش های ویروس هستند؛ ساخت واکسنی برای همه گونه های سارس کروناویروس. تپول می گوید: «ما می توانیم زود به آنجا برسیدم، خوشبختانه این می تواند راهکاری ماندگار باشد و دیگر نیازی نباشد تا برای هر گونه جدید کروناویروس واکسن ساخته بشود.» 47۲۳۷


منبع:

1400/05/27
23:39:23
5.0 / 5
343
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
کونفه