در اعتراض به عادی انگاری ها

خبرنگاران کرمان گان پوشیدند و به خیابان آمدند

خبرنگاران کرمان گان پوشیدند و به خیابان آمدند

کونفه: برخی از خبرنگاران در کرمان در اعتراض به عادی انگاری ها که سبب شدت همه گیری کرونا شده روز چهارشنبه در سطح این شهر به شیوه متفاوتی از اطلاع رسانی در کنار سایر اقدامات خبری خود دست زدند و با پوشیدن گان های پزشکی به خیابان آمدند.


به گزارش کونفه به نقل از خبرگزاری ایرنا، این خبرنگاران با استفاده از ماسک، دستکش، شیلد صورت و همراه داشتن پلاکاردهایی حاوی جملات هشداردهنده درباره کرونا از بامداد تا حوالی ظهر امروز حرکت نمادین خویش را از مقابل استانداری کرمان شروع کردند.
خبرنگاران بعد از آغاز این برنامه از آنجائیکه متوجه شدند در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری جلسه ای برقرار است، اولین هدف خویش را مدیران حاضر در این جلسه قرار دادند و برای مشاهده کیفیت رعایت اصول مراقبتی و بهداشتی در محل جلسه حاضر شدند و مشاهده نمودند که فاصله مورد نیاز برای نشستن رعایت نشده و یکی از سخنرانان هم ماسک خویش را هنگام صحبت برداشته بود.


جلسه مذکور به ریاست معاون عمرانی استاندار کرمان دایر بود که وی هم بعد از مشاهده خبرنگاران گان پوشیده و پلاکارد به دست، با تایید این که برخی نکات بهداشتی مانند فاصله های اجتماعی رعایت نشده اظهار داشت که لزوم دارد همه ما مدیران و مردم اصول بهداشتی را در این شرایط خاص کرونایی با حساسیت بیشتر رعایت نماییم.
حضور و اعتراض در جمع شهروندان
این خبرنگاران که از خبرگزاری های ایرنا، فارس، ایسنا، صداوسیما، باشگاه خبرنگاران، خبرگزاری میزان و سایر رسانه ها مانند روزنامه جام جم، بامداد کرمان و پایگاه خبری راه آرمان حضور داشتند، در ادامه به سمت چند نقطه شلوغ شهر کرمان رفتند و ضمن گفتگو با مردم و اهدای مایع ضدعفونی کننده و ماسک، اعتراض نمادین خویش را به عادی انگاری های کرونایی به این شکل نشان دادند.
میدان های آزادی و مشتاق، بازار و مناطق حاشیه ای شهر کرمان همچون مکان هایی بود که خبرنگاران در آنجا حاضر شدند و علاوه بر توزیع برخی ملزومات بهداشتی بین شهروندان بر رعایت فاصله اجتماعی توسط مردم تاکید نمودند.
عباس تقی زاده رئیس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان کرمان و مشاور استاندار کرمان هم خبرنگاران را در این برنامه نمادین همراهی می کرد و قبل از آن در مکاتبه با دانشگاه علوم پزشکی کرمان و مسؤلان مربوطه، مقدمات برگزاری این حرکت نمادین را فراهم نموده بود.


خبرنگاران حاضر در این برنامه تاکید داشتند که رسالت و کار اصلی اطلاع رسانی و انجام فعالیتهای رسانه ای برای پیشگیری و آموزش را همانند همیشه در دستور کار خود دارند اما به دلیل بی توجهی به اصول بهداشتی که سبب شده آمار مبتلایان و فوتی های کرونا شدت بگیرد، دست به چنین برنامه ای زده اند.
اعتراض از نگاه خبرنگار ایرنا
نجمه حسنی خبرنگار ایرنا که خود از بانیان این برنامه بود و در مدت زمان انتشار کرونا هم در کنار سایر همکارانش تلاشهای زیادی در تولیدمحتوای در ارتباط با مقابله با کرونا داشته پس از این برنامه نمادین چنین نوشت:


حدود ۲ سال است که کارمان شده مخابره خبرهای بد، ویروس کرونا با عادی انگاری های بعضی از مسؤلان و مردم همچنان می تازاند و ما بعنوان خبرنگار، دوشادوش عادی انگاری های مردم، خبر پرکشیدن هموطنان مان را مخابره می نماییم و خدا می داند چقدر خسته ایم از انتشار اینهمه خبرهای بد.
خبر ورود ویروس کرونا در استان کرمان را اسفند سال ۹۸ درست چند ماه پس از شهادت حاج قاسم همان زمانی که هنوز شوک رفتن او را باور نداشتیم در خبرگزاری انتشار دادیم.
اما آن زمان تصور نه ما بعنوان خبرنگاران بلکه پیشبینی متخصصان امر بهداشت و درمان بر این بود که امکان دارد چند ماهی کرونا کشور را درگیر کند، امیدمان به قرنطینه های خانگی و گرم شدن هوا بود تا مگر کلونی این ویروس منحوس متلاشی شود اما مگر بی تفاوتی و عادی انگاری برخی افراد ناآگاه یا عادی انگار گذاشت که چنین شود؟
خیلی ها تمام اسفند ۹۸ و فروردین سال ۹۹ را در خانه ماندند و به اصلاح قرنطینه خانگی راه انداختند، اما برخی دیگر با پرداختن به سفرها و دید و بازدیدها مبحث را جدی نگرفتند؛ برخی که هنوز هم جدی نگرفته اند و مشخص نیست باید دیگر شاهد چه رویدادهایی باشند تا تلنگر لازم در رفتارشان قابل رویت باشد.
چندی نگذشت که همه گیری ویروس منحوس کرونا استان کرمان، کشور و تمام جهان را درنوردید و ما ماندیم و انبوه خبرهای بد؛ اما مدتی بعد که غول کرونا چهره واقعی خویش را با گرفتن جان نزدیکان، دوستان و آشنایان به نمایش گذاشت اغلب قریب به اتفاق جامعه با رعایت نسبی پروتکلهای بهداشتی تلاش در حفظ جان خود و بهبود شرایط داشتند اما نوروز ۱۴۰۰ هم رسید و باز هم نه تنها خبری از رفتن کرونا نشد بلکه هر بار نوعی جدید و البته قدرتمندتر از خود به نمایش گذاشت. اینجا بود که خیلی ها به قول خودشان خسته شدند و زدند به سیم آخر.
حالا با وجود این که شرایط استان کرمان از مرز قرمز هم عبور کرده اما زندگی به صورت عادی همچون روزهای بی کرونا در این استان جریان دارد.
از پارک هایی با چراغ های خاموش که پذیرای مردمی هستند که حاضرند با نور چراغ های خودرو یا حتی چراغ قوه موبایل هایشان در کنار هم در پارک ها بنشینند یا بازی کنند گرفته تا باشگاه هایی که پشت درهای بسته ادامه فعالیت می دهند و مردمی که جشن عروسی و عزا را همچون گذشته بر پا می کنند و با هر هلهله ای و شیونی جان هزاران نفر را در این مراسم به خطر می اندازند.
بی شک بیشتر اقشار جامعه روزانه اخبار مختلف را دنبال می کنند و از چرایی و چگونگی اوضاع دنیا بی اطلاع نیستند اما فقط خدا می داند خبرنگارانی که هر روز در چند نوبت نه تنها خبرها را از زبان مسؤلان می شنوند بلکه آنها را تحلیل، تفسیر و منتشر می کنند، چه شرایط روحی خواهند داشت.
فقط خدا می داند حال خبرنگاری را که از مرگ های کرونایی می نویسد، از جا نداشتن قبرستان ها، از کمبود دارو و تخت بیمارستان، از پر شدن ظرفیت بیمارستان ها، از خسته و بیمار شدن پرسنل درمان و از همه بدتر از فقر فرهنگی برخی که هنوز هم با دیدن شرایط موجود حاضر به استفاده از ماسک یا فاصله گرفتن اجتماعی نیستند، فقط خدا می داند.
نیک می دانیم که در این شرایط باید با تسریع در واردات یا تولید واکسن کرونا، شرایط را ایمن تر کرد اما مگر واقعیتی غیر از لزوم رعایت بیشتر نکات ایمنی در شرایط کنونی وجود دارد؟ پس انتظار است که هرکدام از ما شهروندان با عنایت به مسئولیت اجتماعی خودمان، زمینه کاهش شدت همه گیری و ریشه کنی کامل این ویروس را فراهم آوریم.


منبع:

1400/05/20
23:44:24
5.0 / 5
364
تگهای خبر: آموزش , بازار , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
کونفه