موارد معدود مالاریا در خراسان رضوی از مناطق دیگر به این استان آمده است

موارد معدود مالاریا در خراسان رضوی از مناطق دیگر به این استان آمده است

به گزارش کونفه ایرنا- مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: چند مورد محدود بیماری مالاریا که ظرف 2 دهه اخیر در خراسان رضوی دیده شده در اصل مربوط به دیگر استانهای کشور همچون سیستان و بلوچستان و نیز کشورهای همجوار پاکستان و افغانستان بوده که وارد این استان شده است.


دکتر محمدجعفر صادقی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: ظرف ۲۰ سال اخیر تا حالا هیچ موردی از مبتلاشدن به بیماری مالاریا در جمعیت بومی زیر پوشش این دانشگاه در سطح استان خراسان رضوی مشاهده و گزارش نشده است.
وی افزود: بر این اساس ایران و خراسان رضوی در مرحله حذف بیماری مالاریا قرار دارد.
مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: مالاریا نوعی بیماری انگلی است که عامل آن عفونت تک یاخته های انگل موسوم به "پلاسمودیوم" است.
صادقی اضافه کرد: این تک یاخته بسته به نوع عامل انگلی، انواع مالاریا را به وجود می آورد و انتقال انگل به انسان به وسیله نیش پشه آنوفل صورت می گیرد.
وی افزود: مالاریا هنوز در خیلی از کشورها از مسائل مهم بهداشتی است و از مشکلات مهم کنترل مالاریا، مقاومت دارویی در این بیماری است.
مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: علائم این بیماری بصورت تب، عرق، سرفه، اسهال، ناراحتی تنفسی و سردرد تظاهر می کند و با پیشرفت آن یرقان، اختلال انعقاد خون، شوک، نارسایی کبد و کلیه، التهاب حاد مغزی، آب آوردن ریوی و مغزی، اغماء و مرگ را موجب می شود.
صادقی اضافه کرد: میزان کشندگی این بیماری در کودکان درمان نشده و بزرگسالانی که ایمن نیستند با نوسان چشمگیری به ۱۰ تا ۴۰ درصد و یا بیشتر می رسد اما سایر اشکال مالاریای انسانی مثل ویواکس و مالاریه به طور معمول خطر مرگ ندارند.
وی افزود: درمان سریع، صحیح و کامل بیماران یکی از راهکارهای اصولی برنامه کنترل مالاریاست که به سبب اهمیت آن در نجات جان بیماران و کنترل بیماری باید مورد توجه خاص قرار گیرد.
مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: شروع درمان بیمار مبتلا به مالاریا در اولین فرصت یا ۲۴ ساعت اول بعد از تشخیص، از استانداردهای مهم و نیازمند اهتمام ویژه و نظارت جدی است.
صادقی اضافه کرد: ایران در آستانه دریافت گواهی حذف مالاریا از سازمان جهانی بهداشت است و بعد از یک سری بازدیدها این گواهی ثبت می شود.منبع:

1400/05/11
12:08:02
5.0 / 5
729
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کونفه