وزیر بهداشت:

واكسن مشترك ایران و كوبا می تواند یكی از موفق ترین واكسن های دنیا باشد

واكسن مشترك ایران و كوبا می تواند یكی از موفق ترین واكسن های دنیا باشد

به گزارش کونفه وزیر بهداشت با اشاره به اینکه واکسن مشترک ایران و کوبا می تواند بعنوان از موفق ترین واکسن های دنیا مطرح باشد، اظهار داشت: معتقدم که ویروس کرونا کاملا با اجدادش متفاوت می باشد و جهش های پی در پی خواهیم داشت و هیچگاه نباید فکر نماییم که به آسانی و بزودی دنیا از شر این ویروس، خلاص خواهد شد.


به گزارش کونفه به نقل از ایرنا، سعید نمکی روز یکشنبه در حاشیه دیدار با پروفسور ویسنته ورث رئیس موسسه فینلای کوبا و یکی از بزرگترین بایوتکنولوژیست ها و از افراد مطرح در حوزه واکسن سازی در دنیا درباره روند پیشرفت پروژه مشترک ساخت واکسن اظهار داشت: امروز نشستی با پروفسور ویسنته ورث، رئیس موسسه فینلای کوبا و یکی از بزرگترین بایوتکنولوژیست ها و از افراد مطرح در حوزه واکسن سازی در دنیا با مبحث واکسن مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران داشتیم.

وی تصریح کرد: امروز نقطه نظرات علمی بین ما و پروفسور ویسنته مبادله شد و خوشبختانه اثربخشی واکسن و اقدامات انجام شده در کارآزمایی بالینی واکسن مورد بررسی قرار گرفت.
وزیر بهداشت به گفت و گو با رئیس موسسه فینلای کوبا اشاره نمود و اظهار داشت: برآورد ما این است که جهش های کرونا به قدری شدید خواهد بود که در آینده هیچ قسمتی از ویروس جهش یافته شاید تشابهی با ویروس اولیه ووهان نداشته باشد بنابراین موسسات علمی در سطح جهان بخصوص ایران و کوبا که کار مشترک می نماییم، باید خودمان را برای واکسن هایی که با واکسن های امروز شاید تشابهی نداشته باشند، آماده نماییم.
نمکی خاطرنشان کرد: خوشبختانه پس از مدت ها توقف و بدعهدی از جانب آنهایی که قرار بود به ما واکسن بدهند، روند واکسیناسیون با سرعت در حال انجام می باشد. اصحاب رسانه بررسی نمایند که در کدام کشور، وزارت بهداشت مسئولیت واردات واکسن را دارد؟ وزارت بهداشت در حوزه مدیریت بیماری، تلقیح یا تزریق واکسن را برعهده دارد.
وی خاطرنشان کرد: به علت نیاز مبرم و این که فشار نهایی بیماری در بستری و عدم قطع زنجیره انتقال، روی دوش ما بود، اقدامات گسترده ای در حوزه واکسن انجام دادیم، قراردادهایی را بستیم و تولید داخل را به شکل قابل توجهی دنبال کردیم.
از همین ماه، واکسن کووایران برکت هر هفته حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دُز به ما تحویل می شود
وزیر بهداشت تصریح کرد: خوشبختانه از واکسن تولید داخل، نتایج و اثرات خوبی مشاهده شد گرچه گاها فراز و نشیب هایی داشت که البته طبیعی است چون یک راه ۲۰ ساله را می خواستیم، یک ساله بپیماییم. در مورد تولید واکسن داریم به نقطه خوبی می رسیم. واکسن کووایران برکت از همین ماه، هر هفته حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دُز به ما تحویل می شود و ماه آینده تولیدات بیشتری خواهد داشت.
نمکی اضافه کرد: واکسن پاستور به مجموعه واکسن های مورد تزریق می پیوندد. واکسن اسپوتنیک ایران بعنوان یک واکسن تحت لیسانس، خودش را به ظرفیت دو میلیون در ماه می رساند چون نتیجه تست های بچ اولیه این واکسن توسط موسسه گامالیا تایید شد.
به وعده خود در واکسیناسیون بالای ۶۰ سال عمل کردیم
وی اظهار داشت: واکسن های وارداتی هم به خوبی پیگیری می شود. قول داده بودیم که تا آخر این دولت، جمعیت بالاتر از ۶۰ سال و بیماران خاص و صعب العلاج را واکسینه نماییم که امروز این هدف را پشت سر می گذاریم.
وزیر بهداشت اظهار داشت: ماه گذشته ابلاغ کردیم که سن واکسیناسیون در استان هایی مانند خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خراسان جنوبی بعنوان نقاطی که مدخل ورود ویروس دلتا از کشورهای همسایه هستند، از ۵۰ سال به بالا باشد و به تازگی هم ابلاغ کردیم که در استانهایی که جمعیت هدف، ۵۰ سال به بالا بود، افراد ۴۸ تا ۵۰ ساله و در استانهایی که جمعیت هدف ۶۰ سال بود، افراد ۵۸ تا ۶۰ سال هم واکسینه شوند.
نمکی خاطرنشان کرد: ماه گذشته ابلاغ کردیم که در مرداد ماه باید جمعیت بالاتر از ۱۸ سال جزایر خلیج فارس به جز کیش و قشم(این دو جزیره مشمول واکسیناسیون افراد بالای ۵۰ ساله و ۴۸ تا ۵۰ ساله هستند)، عشایر کوچ رو بالای ۱۸ سال واکسینه شوند. روز گذشته از بیماران دیابتی ۱۸ سال به بالا در کشور آمار خواستم که تزریق واکسن بخصوص برای آنهایی که وابسته به انسولین و ریسک پذیرتر هستند، شروع شود.
وی افزود: روز گذشته همینطور خواستیم که فهرست افراد پرخطر دیگر مانند رانندگان وسایل نقلیه عمومی همچون آژانس ها، تاکسی ها، اتوبوس ها، مترو، قطارها، هواپیما و فعالان در این بخش، معلمان، اساتید دانشگاه ها و افراد پر خطر دیگری که برخی از آنها واکسینه شده اند همانند افراد دیالیزی و سایر بیماران خاص را به ما بدهند که در مردادماه واکسیناسیون آنها را آغاز نماییم.
وزیر بهداشت تصریح کرد: گروه های سنی جدید که برای تزریق واکسن اعلام می نماییم به این مفهوم نیست که برای افراد در گروه های سنی اعلام شده و وامانده از تزریق واکسن، محدودیت ایجاد نماییم بلکه هر کسی در سنین بالاتر از ۶۰ سال در استانهایی که جمعیت هدف افراد بالاتر از ۶۰ سال و در سنین بالاتر از ۵۰ سال در استانی که جمعیت هدف افراد بالاتر از ۵۰ سال است، باشد که واکسن تزریق نکرده باشد با کمال میل و روی باز و گشاده توسط همکاران ما واکسینه می شوند.
از مردمی که برای تزریق واکسن، معطل شدند عذرخواهی می کنیم
نمکی تصریح کرد: از مردمی که بخصوص در تهران برای تزریق واکسن، معطل شدند عذرخواهی می نماییم و بخصوص از آنهایی عذرخواهی می نماییم که نوبت داشتند اما بخاطر ورود افراد بدون نوبت، معطل شدند. همه مردم منتظر ثبت نام ها و فراخوان های جدید باشند و بعد از دریافت پیامک نوبت دهی به مراکز واکسیناسیون رجوع کنند تا باعث تراکم جمعیت در این مراکز نشود البته تعداد این مراکز را به اندازه کافی افزایش داده ایم.
وی اظهار داشت: پیشبینی می کردیم که بر خلاف ویروس انگلیسی که از مرزهای غربی و شمال غربی ما را گرفتار کرد، روبروی دوربین های رسانه ها گفته بودم که ویروس دلتا یا هندی از مرزهای جنوب شرق، جنوب و شرق کشور گرفتار کند. اتفاقاتی هم که در افغانستان رخ داد، ترددهای غیر مجاز را تشدید و چرخش ویروس را تسریع کرد.
متاسفانه رعایت پروتکل ها به حداقل رسیده است
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: متاسفانه رعایت پروتکلهای بهداشتی به حداقل رسیده و تمام رستوران ها در شهرهایی که تعطیل کردیم و به ظاهر در وضعیت قرمز هستند، باز است و در رستوران هم کسی نمی تواند با ماسک غذا بخورد. متاسفانه ترددهای سطح شهر، همان حالت را دارد و ضمن تشکر از ناجا اما جاده ها هنوز باز هستند. روز گذشته از مازندران و گلستان گزارش داشتیم که به ترتیب دو هزار و یک هزار تخت بیمارستانی توسط بیماران کووید۱۹ اشغال شده اما با تزریق داروهای ضدویروس در بستری موقت، حداقل روزانه صدها مورد رفتن به بیمارستانها را کاهش داده ایم.
نمکی خاطرنشان کرد: اگر در فاز چهارم بیماری اقداماتی مانند بستری موقت را انجام نمی دادیم، در همه نقاط کشور، شاهد کمبود تخت بیمارستانی بودیم. مرگ و میرها به اندازه قابل انتظار پیک های قبلی نبود چون هم واکسیناسیون گروه های صدمه پذیر به شدت انجام شده بود و هم با تجاربی که داشتیم و کلینیک های سرپایی و درمان موقت را که راه اندازی کردیم، توانستیم از بدخیم شدن حال بیماران و مرگ و میر بیشتر آنها بکاهیم.
وی اظهار داشت: تقاضای بنده همچنان رعایت پروتکل ها و فاصله گذاری و نرفتن به مسافرت است. اتفاقاتی در اروپا پس از واکسیناسیون بیشتر از ۷۰ درصد رخ داد و اروپایی ها به تله جدیدی افتاده و باردیگر به شرایط قرنطینه برگشته اند چون متوجه شدند که واکسن هم فعلاً نمی تواند فاصله ها را کوتاه کند و مجوزی برای برداشتن ماسک باشد.
وزیر بهداشت تصریح کرد: همکاران ما به شدت تحت فشار هستند در ۵ موج پی در پی بیماری، نفس شان گرفته شده بازهم از مردم تقاضا می کنم که هم به خودتان رحم کنید هم به این نیروهایی که در چنین فشاری کار می کنند. در این مدتی که مسئولیت داشتم، ابزاری جز تقاضا و تمنا نداشته ام و حالا هم مجبورم از این ابزار مظلومانه برای خودم و همکارانم استفاده کنم و از کسانی که قدرتی برای مهار عدم رعایت پروتکل ها دارند، یاری بطلبم.
نمکی خاطرنشان کرد: بارها اعلام نموده ام که تاب آوری مردم مهم می باشد و مردم خیلی اذیت شده اند اما تاب آوری یک قشر بسیار مظلوم و گرفتار یعنی مدافعان سلامت در جبهه نفس گیر مبارزه با کرونا که در طول ۱۸ ماه گذشته بدون وقفه و استراحت، شبانه روزی کوشیده اند هم مهم می باشد و امیدواریم که کمی هم مراعات حال مدافعان سلامت را نماییم.منبع:

1400/05/03
22:58:48
5.0 / 5
310
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
کونفه