سعید نمكی:

واردات واكسن بر عهده وزارت بهداشت نیست

واردات واكسن بر عهده وزارت بهداشت نیست

به گزارش کونفه مهر نوشت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اشاره به این که عده ای غرور ملی را با مغلطه به یک بدهکاری سیاسی بدل می کنند، اظهار داشت: مسئولیت واردات واکسن با وزارت بهداشت نیست.سعید نمکی ظهر سه شنبه در مراسم افتتاح پروژه های حوزه سلامت لرستان ضمن اشاره به این که از مردم صبور و بردباری که در این ایام تلاش کردند با رعایت پروتکل ها همراه باشند و کسبه محترم که این روزها را با همدلی و وفاق سپری کردند تشکر می کنم، عنوان کرد: ایام سختی بر کشور گذشت و ما و همکاران مان سخت ترین ایام مدیریت وزارت بهداشت را گذراندیم.
حتی یک بیمار پشت در بیمارستان نماند
وی با اشاره به اینکه چهار موج سهمگین کرونا با لطف خدا و وفاق و همدلی که در دوران دفاع مقدس آموخته بودیم سپری شد، چهار موجی که در زمان تحریم های همه جانبه و در زمانی که برای انتقال کوچک ترین محموله گرفتار مشکل بودیم رخ داد، خاطرنشان کرد: در این ایام سخت و کم بضاعتی اقتصادی و پر تنش، این همدلی و وفاق بین ما و نیروهای مسلح و مردم و نهادهای مردمی، ما را بگونه ای از چهار موج گذر داد که حتی یک بیمار پشت در بیمارستان ها نماند.
نمکی افزود: من نمی خواهم ورود کنم به این که عده ای غرور ملی را با مغلطه به یک بدهکاری سیاسی بدل می کنند.
وی اضافه کرد: همان هایی که روزی دفاع مقدس را زیر سوال می بردند، در شیپورهای تازه می دمند و این دستاورد که کشوری تحریم زده در عرض دو ماه صاحب همه آن چیزهایی که باید وارد می شد شده است را زیر سوال می بردند.
مسئولیت آوردن واکسن با وزارت بهداشت نیست
وزیر بهداشت اظهار داشت: کشوری که باید طلب کمک نماید، امروز از گوشه گوشه دنیا در ابعاد مختلف از او طلب کمک می کنند.
نمکی بیان نمود: باز هم در این ایام نمی پردازم به این که چرا وارد موج پشت موج می شویم، چرا دیگران غفلت می کنند و ما در ته رودخانه زخمی جمع می نماییم، چرا در بعضی عرصه ها تنهاییم، و این که به تاب آوری مدافعان سلامت که ۱۸ ماه یک روز مرخصی نداشته است ورود نمی کنم. مکلف شده ایم هر کاری کردند ما جمع کنیم!
وی افزود: نمی پرسیم شهر قرمز به شیوه آبی مدیریت شد یا نه؟ چرا تردد ممنوع گردید یا نه؟ متوسط رعایت پروتکل ها ۴۸ درصد است، مسئولیت با من نیست، همانطور که مسئولیت آوردن واکسن با وزارت بهداشت نیست.
وزیر بهداشت بیان داشت: بپرسید در کدام کشور وزیر بهداشت مسئول آوردن واکسن است، برخی این حرف ها را در افکار عمومی می زنند، وزارت بهداشت تزریق را به عهده دارد، امروز از پایگاهی در خرم آباد دیدن کردیم. روز گذشته واکسیناسیون کشور از مرز ۴۰۰ هزار تا گذشت و رکورد تازه ای کسب شد که سبب افتخار است.
در مرداد تمام معلمان و اساتید را واکسینه می کنیم
نمکی اضافه کرد: قرار ما این بود در انتها دولت بتوانیم افراد بالای ۶۵ سال و بیماران صعب العلاج را واکسینه نماییم که ۸۵ درصد مرگ های کووید را می سازند، امروز اعلام می کنم در انتها مرداد تمام جمعیت ۶۰ سال به بالا را واکسینه می نماییم.
وی با تکیه بر این که در استان هایی مثل هرمزگان، سیستان و … ۵۰ سال به بالا را واکسن می زنیم خاطرنشان کرد: در جزایر خلیج فارس به جز قشم و کیش ۱۸ سال به بالا را واکسن می زنیم.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه از اول مرداد تمام عشایر را از ۱۸ سال به بالا را واکسن می زنیم اظهار داشت: در مرداد تمام معلمان و اساتید را واکسینه می نماییم.
نمکی اظهار داشت: همینطور مشاغل پر ریسک را واکسینه می نماییم، با لطف خدا درهایی باز شده به جهت اینکه واکسن بیشتری را تأمین و تولید نماییم، واکسن کرونا ساختن کار هر کسی نیست، امروز ایران همه تکنولوژی ساخت واکسن را دارد.
واکسیناسیون باید سرعت یابد
وی با تکیه بر این که امروز به یکی از واکسن سازهای بزرگ دنیا پیوستیم و این افتخار بزرگی است اظهار داشت: این غرور ملی را بدل می کنند به یک بدهکاری ملی و بعد با هم نوایی ارکستری را راه می اندازند که ساز کوبه ای اش را اینجا ساز دیگر را در خارج از مرزها می زنند.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه امروز تقاضا می کنم از عزیزان لرستان که این چند سفارش این سرباز کوچک را لحاظ کنند اضافه کرد: استاندار و تمام مدیران در رعایت پروتکل ها سخت گیر باشند، این ویروس حالا حالاها میهمان ما است، فاصله گذاری و رعایت پروتکل ها حالا حالاها میهمان ما است.
نمکی بیان داشت: واکسیناسیون باید سرعت یابد، چندین پایگاه دیگر باید راه اندازی شود در لرستان، عزیزان سپاه اورژانس و هلال احمر کمک کنند تا سرعت ببخشیم و از گرفتاری سخت و ابتلای بیمار کاهش پیدا کند.
خانه به خانه باید بیمار یابی شود
وی ضمن اشاره به این که طرح شهید سلیمانی را زنده نگه دارید، این طرح یک سرمایه ملی برای روزهای سخت و بحرانی است اظهار داشت: این همدلی وفاق را بعنوان پشتوانه نظام نگه دارید، بعنوان یک ساز و کار ارزشمند باید حفظ شود.
وزیر بهداشت با تکیه بر این که کلینیک های سرپایی باید افزایش یابد و خانه به خانه بیمار یابی باید شود اضافه کرد: در بیمارستان ها با پروتکل هایی که در کمیته ی علمی تعریف می نماییم باید به شدت مراقبت نماییم مرگ کم شود.


47231


منبع:

1400/04/30
11:21:09
5.0 / 5
443
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
کونفه